|
شناسه خبر: 10091

چگونه کفپوش عایق برق می تواند سطح ایمنی محیط کار زا افزایش دهد؟

 

کفپوش عایق برق که به عنوان تشک لاستیکی تابلو برق نیز شناخته می شود، یک پوشش کف است که در مناطقی که خطر شوک برقی وجود دارد و در مناطق با ولتاژ بالا، سطوح را عایق بندی می کند. کفپوش عایق برق به سلامت و ایمنی کارکنانی که در چنین مناطقی کار می کنند کمک می کند.

انواع کفپوش عایق و ضد برق

کفپوش عایق برق از لاستیک (ترکیبی از پلیمرهای مصنوعی و الاستومر) با سطح ضد لغزش ساخته شده است. درجات مختلفی از کفپوش برق وجود دارد و اینها برای مطابقت با نیازهای ولتاژ مختلف طراحی شده اند. کفپوش تابلو برق ولتاژ بالا دارای خواص عایق بسیار بالا و مقاومت در برابر دمای بسیار پایین هستند. تمام تشک های الکتریکی، چه به صورت رول کامل یا در اندازه های خاص که خریداری می شوند، باید دارای علامت استاندارد EU باشند. این امر برای اطمینان از اینکه کفپوش برق مطابق با استانداردهای تایید شده برای سطح ولتاژ آزمایش شده است و یکپارچگی ترکیبات لاستیکی با افزودن مواد بالش‌دهنده، نگهدارنده‌ها، رنگ‌ها، مواد درمانی به خطر نیفتاده است.

 

کفپوش عایق چگونه کار می کند ؟

"لاستیک" که کفپوش عایق برق از آن ساخته شده است چیزی است که به عنوان ماده دی الکتریک شناخته می شود. این بدان معنی است که ساختار مولکولی آن از جریان آزاد الکترون ها جلوگیری می کند و در نتیجه جریان الکتریسیته را مهار می کند. این خاصیت مقاوم در برابر الکتریکی، لاستیک را به عایق ایده آل تبدیل می کند.

کفپوش عایق برق چیست و چه کاربردی دارد؟

کفپوش برق کاربرد وسیعی دارد و باید در هر جایی که خطر شوک وجود دارد استفاده شود، اما بیشتر در صنایع زیر استفاده می شود:

مناطق تولیدی که در آن کارگران ماشین آلات کار می کنند:

 • پیمانکاران مهندسی
 • شرکت های خدمات شهری
 • بخش‌های تعمیر و نگهداری ساختمان‌های دسترسی عمومی مانند مراکز خرید، مراکز تفریحی و مکان‌های تفریحی

به طور کلی باید از تشک الکتریکی استفاده کرد:

 • نزدیک تابلوهای برق
 • در اتاق های دنده کنترل آسانسور
 • در اتاق های انتقال نیرو
 • در نیروگاه ها
 • نزدیک به پانل های فشار قوی
 • جلوی دنده کنترل ماشین

کارگران برق سیار که ممکن است با یک محیط زنده تماس پیدا کنند نیز باید به عنوان بخشی از ابزار و مواد خود کفپوش عایق برق داشته باشند و اداره بهداشت و ایمنی کار نیز توصیه می کند که در عملیات جوشکاری باید از کفپوش عایق برق استفاده شود.

مزایای کفپوش عایق برق

عایق های الکتریکی با پیشرفت تکنولوژی و خطرات ایمنی و سلامتی بیشتر و بیشتر پیچیده تر می شوند. کفپوش برق برای محافظت از زیر ساخت های الکتریکی و کارکنانی که با برق و اطراف آن کار می کنند مورد نیاز است. بنابراین مزیت آشکار کاهش خطرات ناشی از نشت جریان در هر جا که از مات الکتریکی استفاده می شود، است. کفپوش ضد برق در صورت نشتی جریان، جریان را از بین می برند و در نتیجه اثر ضربه ناشی از ایستادن روی تشک را کاهش می دهند. از آنجایی که یک شوک الکتریکی شدید می تواند کشنده باشد، کفپوش عایق برق به یکی از مهم ترین منابع ایمنی صنعتی مدرن تبدیل شده اند.  طبق استاندارد ذکر شده در بالا، کفپوش عایق برق نیز ضد روغن، ضد شعله، بازدارنده قلیایی و اسیدی، مقاوم در برابر سوراخ شدن، بادوام در برابر علامت گذاری و ضد لغزش هستند. همه اینها ایمنی و سلامت بیشتری را به محیط کار اضافه می کند.

یکی دیگر از مزایای کمتر، اما همچنان مرتبط با کفپوش این است که سطح نرم تری را برای هر کاری که بر روی تجهیزات الکتریکی کار می کند فراهم می کند.

4

اهمیت استفاده از کفپوش عایق برق

کار با برق و تجهیزات فشار قوی یک محیط طبیعی خطرناک است. ضروری است که از تجهیزات حفاظتی برای به حداقل رساندن این خطرات پس از رعایت سلسله مراتب کنترل دیگر استفاده شود. در این مقاله، ما در مورد خواص تشک های عایق و اینکه چگونه می توانند شما را در برابر آسیب های ولتاژ بالا محافظت کنند، صحبت کردیم . کفپوش عایق برق ، که گاهی به عنوان پوشش عایق کف از آن یاد می شود، به محافظت از افرادی که روی تاسیسات الکتریکی کار می کنند در برابر خطرات شوک الکتریکی کمک می کند و باید با استاندارد BS EN 61111:2009 که جایگزین استاندارد قبلی، BS 921: 1976 شد، مطابقت داشته باشد.

تشک ایمنی برق بخشی حیاتی از ایمنی الکتریکی است و معمولاً برای محافظت در اطراف مناطقی که تجهیزات ولتاژ بالا (HV) - مانند تابلو برق - در حال استفاده و کار روی آن هستند استفاده می شود، اما برای کار در ولتاژ پایین و متوسط ​​نیز در دسترس است. هنگام کار در جلوی تابلوهای برق، چرخ دنده های کنترل ماشین، در اتاق های کارخانه و اتاق های دنده کنترل بالابر، و همچنین به عنوان محافظت قابل حمل برای مهندسان سایت که روی تجهیزات زنده کار می کنند.  کفپوش عایق برق به طور خاص به منظور عایق الکتریکی و جلوگیری از شوک ساخته شده اند و برای مقاومت در برابر ولتاژهای مشخص شده برای سطح خطر آزمایش می شوند، بنابراین بسیار مهم است که سطح حفاظت مناسب مطابق با ولتاژ تجهیزات مجاز باشد. که روی آن کار می شود.

رسانایی بدن

هنگامی که بدن در معرض جریان الکتریکی قرار می گیرد، برق از بدن عبور می کند که به آن "شوک الکتریکی" می گویند. شوک الکتریکی به عنوان واکنش شدید و ناگهانی به جریان الکتریکی تعریف می شود. هنگامی که الکتریسیته وارد بدن می شود، به دنبال راهی برای خروج نیز می گردد، زیرا انرژی همیشه سعی می کند از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت کند. جریان ذرات باردار همان چیزی است که الکتریسیته را خطرناک می کند . جریان الکتریسیته در اندام ها باعث آسیب می شود. به عنوان مثال، جریان های الکتریکی که از قلب عبور می کنند ممکن است منجر به ایست قلبی شوند که علت اصلی مرگ در میان قربانیان برق گرفتگی است. تشک لاستیکی عایق شده می تواند به توقف این جریان ذرات باردار در بدن کمک کند. به عنوان مثال، هنگامی که شخصی یک سیم برق را لمس می کند، برق سعی می کند از طریق پاها خارج شود، که می تواند آسیب جدی ایجاد کند. به طور مشابه، به همین دلیل است که بسیاری از برق‌کاران آموزش دیده‌اند که یک دست خود را هنگام کار آزاد نگه دارند تا از عبور شوک الکتریکی از یک دست، از قلب و از دست دیگر جلوگیری کنند.

نگهداری از کفپوش عایق برق

مانند تمام تجهیزات حفاظتی، تشک های عایق شده شما تنها در صورتی کارآمد خواهند بود که از آنها به درستی مراقبت کنید. در فضای ذخیره سازی، بهتر است تشک های خود را به جای چرخاندن، صاف نگه دارید. نورد می تواند ترک های سطحی (یا حتی ترک خوردگی با نفوذ کامل در تشک های بی کیفیت) ایجاد کند. اگر نمی‌توانید کفپوش هایتان را صاف نگه دارید، حداقل باید آن‌ها را در یک کیسه حصیری یا رول حصیر قرار دهید. تست تشک های عایق الکتریکی نیز بسیار مهم است. همچنین توصیه می کنیم تشک های برقی را از آب دور نگه دارید. اگر تشک عایق شما خیس شد، بلافاصله آن را بردارید، خشک کنید و قبل از استفاده بعدی آن را آزمایش کنید. این به این دلیل است که در صورت غوطه ور شدن کامل لاستیک برای مدتی، آب می تواند به لاستیک نفوذ کند و این باعث کاهش خواص دی الکتریک آن می شود.

5

مقررات کفپوش عایق برق

استاندارد BS EN 61111:2009  دارای یک ویژگی کدگذاری رنگ  برای کفپوش برق است که قبلاً در مقررات اولیه تشک ایمنی الکتریکی مانند BS921:1976 و جدیدتر BS EN 6111:1992 گنجانده نشده بود. این ویژگی به این معنی است که همه کلاس ها باید روی هر متر در حال اجرا در قسمت زیرین کد رنگی داشته باشند.  این آخرین استاندارد BS EN از تشک لاستیکی الکتریکی دارای یک سیستم انتخاب کلاس است که کاربران نهایی را قادر می سازد تا تشک های ایمنی الکتریکی صحیح را انتخاب کنند تا از خود در برابر کار با ولتاژهای خاصی که در معرض آن قرار می گیرند محافظت کنند. این سیستم انتخاب از 1000 ولت تا 36000 ولت متغیر است.

 • کلاس '0' CE 03/2015 - قرمز
 • کلاس '1' CE 03/2015 - سفید
 • کلاس '2' CE 03/2015 - زرد
 • کلاس '3' CE 03/2015 - سبز
 • کلاس '4' CE 03/2015 - نارنجی

کفپوش عایق برق را می توان با استاندارد  BS EN 61111:2009  آزمایش کرد و مطابقت با آن را نشان داد، به این معنی که پوشش کف عایق نه تنها به محافظت از پیمانکاران و کارکنانی که روی تاسیسات الکتریکی کار می کنند در برابر خطرات شوک کمک می کند، بلکه موارد دیگری را نیز ارائه می دهد.

 

ارسال نظر