|
شناسه خبر: 10126

تیرآهن چیست

 

 

یکی از پرکاربرد ترین و رایج ترین مقاطع فولادی که در صنعت ساختمان سازی و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، تیرآهن است. کاربرد و وظیفه اصلی آن این است که تنش های حاصل از نیروهای وارد شده را تحمل نماید. همانطور که می دانید این مقطع فولادی انواع مختلفی دارد و همچنین کارخانه های مختلفی در ایران این مقاطع فلزی را با کیفیت های گوناگون تولید می نمایند. اگر شما هم مایل هستید تا اطلاعاتی در حوزه مقاطع فلزی و انواع مدل ها و کاربرد تیرآهن کسب کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بررسی تاریخچه تیرآهن

تیرآهن از اصلی ترین و مهم ترین قطعات پروژه های ساختمانی محسوب می شود که در مراحل اولیه مورد استفاده قرار می گیرد. این پروفیل از ترکیب شدن تیر فلزی با عناصر چوبی به دست می آید. از سال 1730 تا تقریبا 1830 اختراعات بسیاری در زمینه آهن آلات صورت گرفت؛ اما جالب است بدانید که تا همین 200 سال قبل یعنی تقریبا اوایل سال 1812، این فلز هیچ معنی خاصی برای مردم نداشت. بعد از سال 1830 مدل های مختلفی از فلزها مانند آهن، چدن و فولاد با کاربردهای گوناگونی ساخته شد که هر کدام نیز در صنعت خاصی استفاده می شد. در سال های اولیه اختراع این فلز فولادی، از آن در تولید محصولاتی همچون درب و پنجره منازل مسکونی، نرده و محصولاتی از این دست استفاده می شد.

6

تیرآهن چیست؟

این فلز یک نوع پروفیل رایج می باشد که به دو شکل مقطع I و H در صنعت های مختلف شناخته می شود. این فلز در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربرد گسترده و عظیمی دارد. از انواع تیرآهن I می توان به مدل های IPN و IPE اشاره نمود و همچنین از مدل H انواع HEM و HEB و HEA شناخته هستند. این نامگذاری هایی که ذکر شده بر اساس استاندارد اروپا می باشد و جالب است بدانید که در کشورهای دیگر با نام های گوناگونی شناخته  می شود.

از آنجایی که قیمت تیرآهن یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت بهای تمام شده ساختمان می باشد، بررسی و تحلیل روند این فلز از اهمیت بالایی برخوردار است. بدون وجود پروفیل، ساختمان های اسکلت فلزی وجود خارجی نخواهند داشت. تیرآهن از دو بخش تشکیل شده است. این دو قسمت جان و بال می باشند. جان به معنای بخش اصلی و میانی این پروفیل است و بال به لبه ها و کناره های این محصول اشاره می کند.

انواع سایزهای این پروفیل چیست؟

همانطور که می دانید این پروفیل از سایزهای مختلفی برخوردار است و هر سایز و اندازه کارآیی منحصر به فرد خود را دارد. سایزهای این پروفیل به شرح زیر است :

 • 12
 • 14
 • 16
 • 18
 • 20
 • 22
 • 24
 • 27
 • 30

7

این فلز فولادی چه مدل هایی دارد؟

با توجه به خواص مکانیکی و شکل و سایزی که این فلز دارد، در صنعت های مختلف کاربردهای متنوعی را شامل می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه به کارآیی و مدل هر کدام از این پروفیل ها بپردازیم.

تیرآهن IPE

در ابتدا باید بدانید که ظاهر این مدل شبیه به حرف انگلیسی I می باشد و یک نوع معمول و رایج در صنعت ساختمان سازی است. این مدل ضخامت ثابتی دارد . همچنین بال های ابتدایی و انتهایی این کار کاملا یکسان می باشند. اسم این کلمه مخفف عبارت انگلیسی Porfile Eroeenne I است. شایان ذکر است بدانید که این مدل در کشور ایران بسیار استفاده می شود و در صنعت ساختمان سازی استانداردهای آن ها همین مدل است. از همین رو مدل  IPE محبوبیت بالایی بین مشتریان دارد و این مدل را بیشتر خریداری می کنند.

مدل INP

این مدل بر طبق استانداردهای چین و روسیه تولید و طراحی می شود و همچنین همانند مدل IPE شبیه حرف انگلیسی I است. عمده ترین و تنها فرق این مدل با نوع IPE این است که با فاصله دادن جان، ضخامت بال های آن کاهش می یابد. همچنین همانطور که در بالا اشاره کردیم، INP با مدل IPE شباهت زیادی دارد، به همین علت در نگاه اول تشخیص این دو از هم ممکن است کمی دشوار و پیچید باشد. از همین رو باید در تشخیص آن دقت کافی را داشته باشید.

لانه زنبوری

به این نوع پروفیل لانه زنبوری، شبکه نیز می گویند که از نظر استانداردهای ظاهری به شکل های گوناگونی طراحی و تولید می شوند. شکل ظاهری این مدل شبیه لانه زنبور می باشد، از همین رو به این اسم معروف است. همچنین قابل ذکر است بدانید که در سال 1910 توسط هورتن اختراع شد.

هدف اصلی از تولید این مدل تیرآهن این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل نماید.

کاربردهای مختلف این فلز فولادی

به طور کلی از این فلز برای استحکام و مقاوت بیشتر استفاده می شود. در ادامه به برخی از کاربردهای آن می پردازیم:

 • کاربرد عمده این محصول برای استفاده به عنوان ستون در ساختمان هایی با اسکلت فلزی است.
 • از این مقطع فولادی می توان در کفی ستونی و صفحات فولادی با ضخامت های گوناگون می توان استفاده کرد. این کفی ها به دلیل برش، جوش و پیچ کاری که دارند، برای متصل کردن نبشی به ستون بسیار مناسب می باشند. همچنین برای ساختمان هایی که بیشتر از یک طبقه هستند می توان به عنوان ستون یکپارچه از این پروفیل استفاده نمود.
 • همچنین یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربرد این فلز به عنوان شاه تیرها و یا تیرهای اصلی می باشد. در این کاربرد، تیرآهن می تواند به ستون اتصال یابد و تیرک های میانی هر طبقه را نگه داری نماید.

خرید انواع تیرآهن از آهن هایپر

آهن هایپر در سال 1386 فعالیت خود را در زمینه خرید و فروش انواع آهن آلات شروع کرد. این فروشگاه مرجع آهن آلات در ایران می باشد که انواع فلزهای مختلف همچون میلگرد، ورق استیل، ورق سیاه و غیره را دارد. یکی از محبوب ترین فلزها و پروفیل های موجود در صنعت ساختمان سازی که تیرآهن است نیز در آهن هایپر به فروش می رسد. همکاران محترم می توانید انواع مدل های تیرآهن را با قیمت های مناسب از این فروشگاه خریداری نمایید. همچنین از طریق این مجموعه می توانید به صورت هفتگی شاهد تحلیل و پیش بینی های قیمت انواع آهن آلات و فلزهای مختلف باشید. برای خرید تیرآهن و اطلاع از قیمت تیرآهن می توانید با بخش فروش و کارشناسان آهن هایپر در ارتباط باشید.

 

 

ارسال نظر