|
شناسه خبر: 10182

در برنامه جام انقلاب بحث شد؛

از آسیب‌شناسی مدیریت فرهنگی تا پاسخ به یک تحریف اقتصادی

برنامه جام انقلاب امروز به نقد و بررسی برخی شبهات سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اقتصادی مربوط به رژیم پهلوی پرداخت.


ششمین برنامه جام انقلاب امروز ششم بهمن ماه با تهیه کنندگی فریدون ماهر، سردبیری مصطفی صادقی و سهراب علی‌اکبری و احسان رستگار به عنوان اعضای تحریریه از رادیو انقلاب پخش شد. موضوع نخست این برنامه بررسی موضوع حمله به سفارت جمهوری آذربایجان بود. محمد غمخوار دبیر حوادث روزنامه جام جم روی خط ارتباط تلفنی برنامه آمد و جوانب مختلف این حادثه را تشریح کرد. درمجموع پیگیری سریع و اطلاع رسانی مناسب رسانه ای مانع این شد که یک موضوع شخصی تبدیل به چالشی بین دو کشور همسایه شود. این ماجرا اهمیت نقش رسانه در اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع را بیش از پیش روشن کرد.

 

 

شناخت مردم ایران از خائنان به کشور

 

موضوع بعدی برنامه پرداختن به اولتیماتوم‌های دروغینی بود که جریان ضدانقلاب سعی دارد در قالب پروپگاندای رسانه ای و فضاسازی کاذب در شبکه های اجتماعی نسبت به آینده جمهوری اسلامی تصویری را در افکارعمومی نهادینه کند. از شروع ناآرامی ها جریان ضدانقلاب مدعی بود که پروسه براندازی نظام جمهوری اسلامی آبان کامل می شود اما آبان، آذر و دی ماه نیز گذشت، این جریان هر بار ادعا داشت که جمهوری اسلامی ماه آینده را نخواهد دید. محمدحسن آصفری در واکنش به این تلاش مذبوحانه ضدانقلاب گفت: همین آقایی که از مردم ایران وکالت می خواهد، مردم می دانند در زمان پدرش بحرین عروس شد. امروز مردم وکیل نمی خواهند خودشان فهیم و بصیرند و اجازه نمی دهند که عده ای معلوم الحال به اسم وکالت گرفتن بخواهند در کشور ناامنی ایجاد کنند و جنایت راه بیاندازند.

 

 

ضربه عدم مدیریت یکپارچه به فرهنگ کشور

از موضوعات  دیگر برنامه پاسخ به شبهه سازی جریان ضدانقلاب درباره نوع نگاه نسل‌های دهه هفتادی و دهه هشتادی به انقلاب اسلامی و همچنین روشنگری درباره حواشی رسانه ای شدن نامه محرمانه پیمان جبلی رئیس صداوسیما به دکتر سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی فضای مجازی طرح بود. بیژن نوباوه در همین رابطه با این دو موضوع میهمان تلفنی برنامه بود و درباره موضوع نخست گفت: ما گسست فرهنگی بین نسلی نداریم بلکه نسل جوان به دلیل ضعف های ما از کمی فاصله گرفته است اما این نسل به ارزش های دینی و ملی مقید است و نباید این نسل را رها کرد چراکه این هدف و خواست دشمن است.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس وضعیت کنونی فرهنگ کشور را برآمده از عدم مدیریت یکپارچه این حوزه خواند و تأکید کرد: هر کشوری برای این حوزه مسئول مشخص با استاندارد واحد تعیین می کند اما در ایران برخی با تشکیک یا فرافکنی مانع این اتفاق می شوند تا در سایه وجود استانداردهای چندگانگی از پاسخگویی یا نظارت پذیری شانه خالی کنند.

 

ناسپاسها و دشمنان از اوضاع اقتصادی قبل انقلاب تعریف می‌کنند

بخش پایانی برنامه بررسی تحریفات مربوط به اوضاع اقتصادی مردم در زمان شاه بود. طبق ادعای پهلوی ها همه مردم اوضاع خوبی داشتند اما مردم در زندگی آرام و مرفه شان به روزمرگی افتادند و انقلاب کردند. در همین رابطه حمیدرضا فولادگر روی خط برنامه آمد و در پاسخ به این شبهه افکنی و تحریف تاریخ اظهار کرد: باورهایی که مردم را سال 57 به سمت انقلاب برد، بیشتر استقلال خواهی، دین خواهی، آزادی خواهی و صیانت از منافع ملی بود، گرچه مسائل اقتصادی نیز در وقوع انقلاب دخیل بود.

 

مشاور وزیر اقتصاد و دارایی افزود: کسانی که ادعا می کنند زمان شاه اوضاع اقتصادی مردم و کشور خوب بود یا از سر ناآگاهی این حرف را می زنند یا ناسپاس‌اند یا غرض و عناد دارند. آمار و ارقام اوضاع اقتصادی در هر حوزه ای مشخص است از اقشاری که بنگاه تولیدی یا کسب و کار آزاد داشتند تا آنها که کارمند و کارگر بودند.

این نماینده ادوار مجلس یادآور شد: پیش از انقلاب جمعیت کشور یک سوم حال حاضر بود اما 6 برابر الان نفت می فروختیم، در بسیاری از شاخص ها مردم دسترسی مطلوبی به امکانات اعم از بهداشتی، آموزشی و حمل و نقلی نداشتند اما امروز با وجود تحریم ها و سوءمدیریت ها توزیع امکانات نسبت به زمان پهلوی عادلانه تر شده است.

 

ارسال نظر