|
شناسه خبر: 10218

در گفتگو با رادیو انقلاب بررسی شد؛

از پیام جدید آمریکا برای مذاکره تا علت عصبانیت غرب از سپاه

برنامه جام انقلاب امروز به بررسی دستاوردهای نظامی و دفاعی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

 

امروز چهارشنبه 19 بهمن موضوع نخست برنامه رادیویی جام انقلاب پرداختن به رونمایی از پایگاه هوایی راهکنشی عقاب 44 ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

پایگاه هوایی راهکنشی عقاب 44 ارتش قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن انواع جنگنده های شکاری و بمب افکن و همچنین پرنده های بدون سرنشین نیروی هوایی ارتش را دارد.

این پایگاه با در اختیار داشتن اماکنی چون آلرت، پست فرماندهی، آشیانه های نگهداری جنگنده، مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما، تجهیزات ناوبری و فرودگاهی، مخازن سوخت و ... این قابلیت را دارد تا انواع جنگنده های نیروی هوایی را برای انجام ماموریت های محوله پذیرا باشند.

این پایگاه بزرگ زیرزمینی، قابلیت پذیرش و بکارگیری عملیاتی انواع جنگنده های نیروی هوایی ارتش را نیز خواهد داشت.

گفتنی است عقاب 44 یکی از چندین پایگاه هوایی راهکنشی زیرزمینی نیروی هوایی ارتش است که طی سال های گذشته متناسب با نیاز عملیاتی این نیرو و با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل در مناطق مختلف کشور احداث شده است.

ا حداث این پایگاه ها در نقاط مختلف متناسب با نیازها و با ضریب ایمنی بالا با توجه به طراحی و استقرار در زیر کوه‍ها قابلیت اجرای عملیات غافلگیرانه هوایی را از مکان و زمان دور از انتظار دشمنان فراهم می کند.

این پایگاه ها با نگهداری جنگنده ها در مکان های امن و تجهیز آن ها به سامانه های جنگ الکترونیک، بمب ها و موشک ها از جمله یاسین، قائم و آصف امکان عملیات دورایستا و افزایش برد راهبردی برای اهداف دوردست را فراهم کرده است.

 

کف‌گیر غرب برای تحریم ایران به ته دیگ خورده است

در همین رابطه عباس مقتدایی میهمان تلفنی برنامه رادیو انقلاب بود و درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه نظامی و دفاعی گفت: کف‌گیر غرب برای تحریم ایران به ته دیگ خورده است بنابراین اقدام به اعمال تحریم های تکراری علیه ایران می کند.

وی افزود: با وجود تحریم های حداکثری، دشمن نتوانست اهدافش را در به زانو درآوردن ایران محقق کند چون مردم پشت این نظام و انقلاب ایستاده اند و غربی ها فکر این را نمی کردند. در واقع دشمن نه تنها به اهداف ایجاد ناامنی داخل ایران دست پیدا نکرد بلکه ایران توانست قدرت دفاعی و امنیتی خود را در بالاترین سطح رساند.

این نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی دستاوردهای ایران بعد از پیروزی انقلاب را وسیع و گسترده خواند و اظهار کرد: امروز در حوزه دفاعی ساخت تجهیزات ما براساس تکنولوژی های روز انجام می شود که قدرت بازدارندگی ما را ارتقا داده است، البته این توانایی در خدمت حفظ امنیت و آرامش منطقه و همسایگان قرار دارد و هیچ گاه افزایش قدرت دفاعی ما برای جنگ نبوده است.

وی با بیان اینکه خیلی از دستاوردهای ما هنوز اعلام نشده اند، ادامه داد: دشمن می داند ما توان دفاع از کشورمان را داریم و همین مسئله غرب را نگران می کند. البته ما عزم جدی برای پیشرفت داریم و گام اول را در برقراری و حفظ امنیت در کشور و منطقه می دانیم تا گام های بعدی پیشرفت را محکم برداریم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره کمک قدرت بازدارندگی به مذاکرات دیپلماتیک اظهار کرد: ما با دست پر می توانیم پشت میز بنشینیم، به ویژه آنکه همه این دستاوردهای نظامی در کشور بومی سازی شدند بنابراین ایستاده ایم تا طرف مقابل حق ملت ایران را بدهد. اگر اموال بلوکه شده ما در سایر کشورها آزاد شود یک جهش اقتصادی، علمی و فناورانه را در کشور شاهد خواهیم بود.

 

هراس دشمن از ایران روزافزون است

امیرسرتیپ علیرضا شیخ میهمان تلفنی برنامه در همین رابطه گفت: هراس دشمن از ایران روزافزون است چون توانستیم علم را به فناوری و فناوری را به قدرت تبدیل کنیم بنابراین به بازدارندگی در عرصه دفاعی رسیدیم. این محصول به کارگیری دانش جوانان کشور است.

وی افزود: زمانی می توانیم بگویید قدرت نظامی پشتوانه دیپلماسی است و قدرت چانه زنی را در حوزه سیاست خارجی بالا می برد که بتوانیم آن را بازتولید کنیم چون با قدرت عاریتی نمی توان به قدرت بازدارندگی رسید و پشتوانه ای برای مذاکرات دیپلماتیک شد.

معاون تربیت و آموزش ارتش جمهوری اسلامی اظهار کرد: وقتی دانش دفاعی بومی شد، دیگر دیگر دشمن نمی تواند قفلی بسازد و کلیدش را در اختیار خود نگه دارد چون ما می توانیم هر روز این دانش را ارتقا دهیم.

 

روسیه به تولیدات نظامی ما احساس نیاز می‌کند

شهریار حیدری میهمان تلفنی برنامه در همین رابطه گفت: هر کشوری دنبال استقلال باشد، یکسری سختی ها و مشکلاتی را به طبع باید تحمل کند. به رغم تحریم و فشار حداکثری دشمن ما امروز خودکفا و مستقل هستیم.

وی رونمایی از پایگاه عقاب 44 را دستاوردی بزرگ به لحاظ استراتژیک و راهبردی خواند و افزود: امروز آمریکا اگر در کشورهای دیگر پایگاه نظامی می زند هیچ گاه دانش این حوزه را به آن کشور نمی دهد بنابراین آن کشورها هیچگاه به لحاظ نظامی نه تنها مستقل نمی شوند بلکه به شدت آسیب پذیر خواهند بود، مثل اتفاقی که برای صدام افتاد و ارتش این کشور به رغم دارا بودن از امکانات و تجهیزات روز نظامی ظرف چند روز از پا درآمد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: ایران توانست قدرت دفاعی و نظامی خود را بومی کند و در دوران تحریم به دستاوردها و توفیقات بزرگی برسد. ابتکارات نظامی ما منحصر به خودمان است به طوری که کشور قدرتمند روسیه احساس نیاز به تولیدات نظامی ما می کند.

وی با اشاره به تجهیزات و ادوات نظامی کشور به ویژه برخورداری از موشک نقطه زن افزود: این فناوری را فقط 4 یا 5 کشور دنیا دارد. توفیقات نظامی ما قطعا پشتوانه حوزه دیپلماسی کشور است وگرنه غربی ها با کشورهای ضعیف وارد مذاکره نمی شوند. آنها به مذاکره با ایران اصرار دارند چون می دانند ایران یک پای ایجاد توازن بین المللی و برقراری امنیت در منطقه است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهای غربی به تهران پیام می دهند که حاضر به مذاکره هستند اما در ظاهر ژست سیاسی می گیرند تا در مقابل افکارعمومی جهان موضع خود را طور دیگری جلوه دهند. امریکا راضی به مذاکره و گفتگو با تهران است از این رو پیام هایی را از طریق حافظ منافع خودش در تهران پیامهایی را برای  مذاکره دادند.

وی افزود: مقامات غربی در ملاقات با مسئولان ما تایید می کنند که برنامه هسته ای ایران انحرافی نداشته است و طبق معاهده ان پی تی دنبال می شود اما آنها نمیخواهند این واقعیت را علنی و آشکار اعلام کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: گرچه مسائل مربوط به برجام قدری پیچیده شده اند اما در نهایت مذاکرات برجامی انجام می شود و آمریکا از طریق سفارت سوئیس برای مذاکره به ایران پیغام داده است.

 

ایران می‌تواند بازی آمریکا در منطقه را مهار کند

امروز چهارشنبه 19 بهمن موضوع نخست برنامه رادیویی جام انقلاب پرداختن به رونمایی از پایگاه هوایی راهکنشی عقاب 44 ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. حنیف غفاری استاد دانشگاه و سردبیر بین الملل روزنامه جام جم در همین رابطه گفت: افزایش قدرت بازدارندگی یکی از اصول مهم در عرصه بین الملل است به ویژه درباره ایران که در معرض انواع توطئه های دشمن داخلی و خارجی قرار دارد.

وی افزود: قدرت بازدارندگی مولفه ای معقول است که بر سایر حوزه ها به ویژه حوزه دیپلماسی تأثیر دارد و موجب عقب نشینی دشمنان از اهداف شوم شان می شود. آمریکا از آن سوی دنیا تلاش دارد معادلات منطقه را به نفع خود تنظیم کند، در مقابل ایران به عنوان بازیگری مستقل با گفتمان جدید از این ظرفیت و توانایی برخوردار است که این بازی آمریکا را مهار کند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی قدرت بازدارندگی را پشتوانه قوی قدرت چانه زنی در صحنه مذاکرات دیپلماتیک خواند و یادآور شد: هرچه توان بازدارندگی ما بیشتر باشد اخذ امتیازات ما از طرف های مقابل در عرصه های دیپلماتیک بیشتر خواهد بود.

 

خدمات سپاه صرفا به مرزهای ایران محدود نمی‌شود

امروز چهارشنبه 19 بهمن از موضوعات برنامه رادیویی جام انقلاب بررسی چرایی عصبانیت دشمن از نقش آفرینی موثر سپاه در داخل و خارج کشور بود. جواد منصوری میهمان تلفنی برنامه گفت: تشکیلات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی راه اندازی شد تا از کشور، مردم و انقلاب پاسداری کند. سپاه همیشه با روحیه بسیجی گری و جهادی به حل مشکلات ورود کرده و در آن عرصه موفق ظاهر شده است.

وی افزود: خدمات رسانی سپاه صرفا به مرزهای ایران محدود نمی شود چون ظرف 44 سال گذشته به همه مجموعه های مقاومت در مقابل نظام سلطه کمک کرد. طبیعتا این رویکرد مطلوب نظام سلطه نیست بنابراین دست به تحریم سپاه می زند اما این مسئله مغایر با همه قوانین و تعاریف حقوقی در نظام بین الملل است چون تحریم سپاه یعنی تحریم یک ملت.

نخستین فرمانده سپاه یادآور شد: امروز شاهدیم که 10 ها هواپیما از کشورهای غربی برای امدادرسانی به ترکیه رفتند اما یک هواپیما به سوریه نرفت این نشان می دهد که کار آنها جنبه انسانی ندارد بلکه با رویکرد سیاسی انجام می شود. در مقابل ایران برای کمک به هر دو کشور ترکیه و سوریه اقدام کرد.

منصوری با اشاره به هماهنگی های بین ارتش و سپاه برای دفاع از تمامیت ارضی کشور گفت: زمان رژیم پهلوی ارتش تحت سلطه مستشاران آمریکایی بود به عنوان مثال به توافقی بین ایران و آمریکا در قبل از پیروزی انقلاب اشاره می کنم. براساس آن توافق اگر عراق به ایران حمله می کرد نیروهای نظامی ما 15 روز مقاومت می کردند، بعد عقب می نشستند تا نیروهای آمریکایی بیایند و نیروهای عراقی بجنگند. این توافق اوج وابستگی نیروی نظامی ما را در زمان رژیم پهلوی نشان می دهد، حال دیدیم که بعد از پیروزی انقلاب چه طور ارتش و سپاه کنار یکدیگر مقابل دشمن بعثی جنگیدند و یک وجب از خاک کشور دست دشمن نیفتاد.

 

ارسال نظر