|
شناسه خبر: 682

واشنگتن پست| سنگ‌اندازی دولت ترامپ در روند انتقال قدرت به بایدن

«امیلی مورفی» مدیر اداره خدمات عمومی دولت ترامپ از نوشتن و امضای نامه‌ای که به تیم بایدن اجازه می‌دهد کار انتقال قدرت را به طور رسمی آغاز کند، امتناع کرده است.

«امیلی مورفی» مدیر اداره خدمات عمومی دولت ترامپ از امضای نامه‌ای که به تیم بایدن اجازه می‌دهد کار انتقال قدرت را به طور رسمی آغاز کند، امتناع کرده است.

به نوشته «واشنگتن پست»، این اداره آژانسی تقریباً کم‌اهمیت و مسئول ساختمان‌های فدرال محسوب می‌شود و نقش چندانی در روند انتقال قدرت به یک رئیس‌جمهور جدید در آمریکا ندارد و کارش امضای نامه‌های گردش مالی، دادن دسترسی به مقامات دولتی و دادن فضای اداری و تجهیزات به تیم دولت منتخب است؛ اما این اقدامات به معنای تایید پیروزی رئیس‌جمهور منتخب از سوی دولت فدرال است.

با این حال، بنابر گزارش روزنامه آمریکایی، تا صبح یکشنبه یعنی حدود ۳۶ ساعت بعد از اعلام پیروزی جو بایدن از سوی رسانه‌های آمریکایی، مدیر اداره خدمات عمومی از نوشتن و امضای چنین نامه‌ای خودداری کرده است.

این اداره همسو با عدم پذیرش شکست از سوی ترامپ، برنامه‌ای فوری برای انجام این کار ندارد که به معنای اولین مورد تاخیر در انتقال قدرت در تاریخ مدرن آمریکا به استثنای انتخابات سال ۲۰۰۰ محسوب می‌شود. در آن سال به دلیل دستور دیوان عالی برای بازشماری آرا به منظور حل اختلاف بین «جورج دابلیو بوش» و «ال گور» این روند با تاخیر مواجه شد.

«پاملا پنینگتون» سخنگوی اداره دولتی خدمات عمومی در پستی الکترونیکی در این خصوص اعلام کرد: از آنجا که هنوز اطمینان (درباره نتیجه انتخابات) حاصل نشده است، مدیر همچنان الزامات قانونی را پیگیری و از آن‌ها تبعیت می‌کند.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفت در حال حاضر هیچ یک از مقامات این اداره قرار نیست مقابل ترامپ در موضوع انتقال قدرت قرار بگیرد. او همچنین پیش‌بینی کرد به مسئولان این اداره گفته شود که نباید با تیم بایدن وارد مذاکره شوند.

تاخیر در روند انتقال هم اثرات نمادین و هم عملی خواهد داشت. با اعلام برنده انتخابات، مدیر اداره خدمات عمومی سیستم‌های رایانه‌ای و پول برای پرداخت حقوق و حمایت اداری به منظور تشکیل دولت جدید را که امسال معادل ۹.۹ میلیون دلار است، در اختیار تیم جدید قرار می‌دهد.

درست لحظاتی بعد از آنکه شبکه «سی‌ان‌ان»، جو بایدن را بعنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا معرفی کرد، ترامپ از طریق ستاد انتخاباتی خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «بایدن عجله دارد تا به دروغ خود را بعنوان برنده معرفی کند و هنوز فاصله زیادی تا پایان رقابت وجود دارد».

ترامپ در بیانیه خود وعده داد که نبرد حقوقی ستاد انتخاباتی وی از روز دوشنبه (امروز) آغاز خواهد شد و تصریح کرد: «تا زمانیکه مردم آمریکا شمارش صادقانه آراء که شایسته آنهاست و دموکراسی طلب می‌کند، به دست نیاورند، آرام نخواهم گرفت».

منبع: فارس

ارسال نظر