|
شناسه خبر: 689

مسوولان جای ذوق‌زدگی در قبال پیروزی بایدن، لازم است تمرکز خود را روی ظرفیت‌های داخلی بگذارند

مطالبه یک جو همت از دولت

ذوق‌زدگی از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، دقیقاً همان چیزی بود که انتظار بروزش از دولتی‌ها را داشتیم؛ رفتاری به غایت مخالف منافع ملی و بر باددهنده دو‌سال‌و‌نیم مقاومت مردانه در برابر فشار حداکثری آمریکا. در این میان البته برخی اعضای دولت، خردمندانه ظاهر شدند. چند روزی می‌شود که در فضای مجازی شاهد چرخش عبارتی هستیم که هدف آن، نهیب به مسوولان دولتی برای بریدن از امیدهای خارجی و توجه بیشتر به ظرفیت‌های داخلی است. آن جمله از این قرار است: «حل مشکلات، به یک جو همت نیاز دارد نه یک جو بایدن». این جمله پس از آن طرح شد که برخی چهره‌ها واکنشی شتاب‌زده به پیروزی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشتند. البته قابل پیش‌بینی بود که با شکست ترامپ، موجی از رفتارهای سیاسی عجولانه و غیرمنطقی از برخی چهره‌های دولتی بروز کند. در این میان البته برخی دولتی‌ها، رفتاری خردمندانه همراه با طلبکاری از آمریکا از خود بروز دادند. یکی از این رفتارهای شتاب‌آلود و در نوع خود عجیب، تصویری بود که حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس در صفحه توییتری خود منتشر کرد. او با بازنشر یکی از تصاویر مربوط به خوشحالی مردم از فرار پهلوی دوم، جای «شاه رفت» عبارت «ترامپ رفت» قرار داد. تصویر مربوطه چنانچه توسط سفیری دیگر در کشوری دیگر بازنشر می‌شد، حرجی نبود اما این اقدام از سوی سفیر ایران در کشوری که یکی از اعضای کنونی برجام است و نقش مهمی در آینده این تفاهم‌نامه خواهد داشت، به هیچ‌وجه نمی‌تواند در راستای منافع کشورمان باشد. مالک شریعتی، نماینده مجلس درباره این اقدام عجیب بعیدی‌نژاد در توییتی نوشت:«آقای سفیر! اگر نمی‌خواهید انقلابی عمل کنید، لااقل همان دیپلمات و سفیر جمهوری اسلامی باشید و به معنای کامل آنچه منتشر می‌کنید واقف باشید. شاید هم واقعاً فاصله ترامپ قاتل تا بایدن جانی را فاصله شاه تا امام می‌دانید.»

دوران ترامپ تمام شد، زنده باد بایدن اقدام شتاب آلود دیگر، مربوط به اظهارات اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری بود. او روز گذشته در توییتی با تاکید بر اینکه تحریم‌های اقتصادی و ضدانسانی علیه ملت ایران شاکله سیاست‌های ترامپ بود، نوشت: «ملت ایران مقابل سیاست فشار حداکثری ترامپ ایستاد. دوران ترامپ و تیم ماجراجو و جنگ‌طلب او به پایان رسید.» ذوق معاون اول رییس‌جمهوری از پایان دوران ترامپ در شرایطی است که سیاست تحریم‌ها مربوط به دولتی خاص در آمریکا نیست و بدون شک بایدن هم فشار علیه ملت ایران را به‌گونه‌ای متفاوت از روش ترامپ، حفظ خواهد کرد.

لیست مطالبه‌گری ایران از آمریکا

در این میان، واکنش برخی چهره‌های دولت به پیروزی بایدن عاقلانه بود. برای مثال ظریف، وزیر امور خارجه روز گذشته در توییتی، با انداختن توپ در زمین بازی بایدن، مطالبه‌گرانه نوشت: «اکنون دنیا نظاره‌گر است که آیا رهبران جدید، روش مخرب، ضدقانون و قلدرمأبانه رژیم در حال رفتن را کنار خواهند گذاشت و چندجانبه‌گرایی، همکاری و احترام به قانون را برخواهند گزید و یا خیر.» او تاکید کرد: «این اقدام و عمل است که بیش از همه چیز مهم است. سابقه ایران روشن است: عزتمداری، منافع ملی و دیپلماسی مسوولانه.» سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز گذشته در شبکه العالم، با اشاره به آماده شدن لیستی از موارد پاسخگویی رییس‌جمهوری جدید آمریکا، تاکید کرد: «لیستی از موارد پاسخگویی رییس‌جمهوری جدید آمریکا پیرامون تعهدات به ایران آماده شده که بایدن باید جبران مافات کند، آمریکا چاره‌ای جز احترام و بازگشت به مسیر قانونمداری ندارد.» اینکه خلاف روش اصلاح‌طلبان و برخی چهره‌های نابخرد دولتی، قرار باشد مطالبه‌گرانه در مواجه با دولت جدید آمریکا ظاهر شویم، دقیقاً همان نکته مهمی است که می‌تواند تأمین‌کننده منافع ملی ما باشد. جمهوری اسلامی ایران به موجب تحمل فشار حداکثری دولت آمریکا طی دو‌سال‌و‌نیم گذشته، باید از موضع طلبکارانه نسبت به بایدن و دولت او رفتار کند و ذوق‌زدگی ناشیانه و منفعلانه به‌خاطر پیروزی دموکرات‌ها، تکلیف آمریکای پساترامپ برای جبران خسارات تحمیلی علیه ایران را لوث خواهد کرد.

مسوولان یک جو همت داشته باشند دوباره بازمی‌گردیم به همان عبارت پُر تواتر این روزهای فضای مجازی که رنگ و بوی دلسوزانه دارد؛ اینکه حل مشکلات کشور، یک جو همت و تلاش می‌خواهد. اگر مسوولان دولتی جای ذوق‌زدگی بی‌مورد و نامتعارف بابت یک بزنگاه سیاسی در آمریکا، تمام تمرکز خود را روی ظرفیت‌های داخلی بگذارند و اجازه ندهند تا روند طی شده تاکنون از جمله توسعه همکاری‌ها با همسایگان و قطع وابستگی بودجه به نفت، ناقص و ابتر بماند، مشکلات کشور لاینحل باقی نخواهند ماند. امیدواریم تا دولت از تجربه ناکام برجام بهره بگیرد و خیال پیوندزدن اقتصاد کشور به لبخند متخاصمان به سرش نزند.

ارسال نظر