|
شناسه خبر: 8948

زمستانی به یاد ماندنی در جزیره ای زیبا

 

جزیره زیبای قشم بین خلیج فارس و دریای بزرگ عرب در دهانه تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره زیبا با مساحتی در حدود 1500 کیلومتر مربع بزرگترین جزیره از نظر وسعت در بین جزایر خلیج فارس است. مناطق طبیعی بکر و دیدنی، این جزیره را از سایر جزایر متمایز می کند. این جزیره به دلیل مجاورت با جزایری چون لارک، هنگام، هرمز، تنب بزرگ، تنبگ کوچک و ابوموسی از موقعیت جغرافیایی خاصی برخوردار است و برای خلیج فارس اهمیت استراتژیک دارد. جزیره قش بزرگترین جزیره خلیج فارس و بزرگترین جزیره مستقل جهان است. جزایر هنگام، هرمز و لارک در اطراف این جزیره یافت می شود. در اطراف این جزیره چند جزیره کوچک وجود دارد که در فاصله کمی از ساحل جزیره هستند و جزر و مد به ساحل جزیره می پیوندد و می شکند. همین امر باعث شد نام این چند جزیره کوچک را «جزایر ناز» بگذارند که انگار به جزیره ناز می پیوندند!

فعالیت اصلی در این جزایر ماهیگیری است. اخیرا طبیعت بکر و سواحل باز این جزایر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است که در این میان جزیره هنگام به دلیل مجاورت با جزیره قشم و زیستگاه دلفین ها، آهوها (جبیرها) و تنها پار کروکودیل در ایران  بیشتر گردشگران را به خود جذب می کند.

کاسه سلخ

منطقه موسوم به کاسه سلخ در ساحل جنوبی در تور قشم زمینی و با قطار به طول حدود 7 کیلومتر و عرض حدود 5 کیلومتر خشک است که در آن پوشش گیاهی وجود ندارد. اینها مناطقی هستند که به نظر نمی رسد زندگی و عناصر حیاتی را حس کنند. هزاران تپه مخروطی شکل کوچک و بزرگ و اشکال فرسایشی در این منطقه دیده می شود که در اعصار گذشته از زمین می جوشیده و در عین حال سفت و بسته شده و تپه های منقطع و وسیعی را تشکیل می دهند. در اعماق این خلأ، چشمه ای از گوگرد شفابخش از زمین برمی خیزد. مجموعه این عوامل نشان دهنده وجود مخازن عظیم نفت و گاز در لایه های زیرین منطقه برهوت است.

این نقطه از این جزیره اگرچه کمتر از سایر نقاط جزیره مورد بازدید قرار می گیرد، اما جذابیت شگفت انگیز آن می تواند تامل عمیقی را برای انسان به ارمغان بیاورد و پناهگاهی برای دوستداران سکوت و آرامش باشد. سکوت و آرامش گاه با صدای بال زدن عقاب بزرگ و معروف این جزیره در آسمان آبی شکسته می شود.

دره شور

این تنگه در مرکز تاقدیس سلخ قرار دارد. مردم محلی به آن How Baad می گویند. دره شور نامی است که با تلاش بی وقفه مهندس بیژن فرهنگ دره شوری برای این منطقه انتخاب شد. در این دره می توان قدیمی ترین لایه های رسوبی جزیره (سنگ آهک گوری) را مشاهده کرد. همچنین بلندترین قله جزیره با ارتفاع حدود 400 متر مشرف به این دره است. از سوی دیگر به دلیل قرار گرفتن این منطقه در مرکز تاقدیس، منابع گازی غنی در این محوطه یافت می شود، اما از نظر زیبایی شناسی، دو ویژگی دره شور بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می کند:

ویژگی های ژئومورفولوژیکی چشم اندازی رویایی به آن بخشیده است. وجود هزاران آبراه زیبا در دامنه های اطراف دره و تپه های مارن و آهکی در وسط آن و آرامش و سکوت همیشگی آن هر بیننده ای را به آرامشی عمیق می رساند.

وجود چشمه های گوگردی نیز نقش و نقاشی شگفت انگیز دره استاد هنرمند را به تصویر می کشید. البته این تنها ویژگی این چشمه ها نیست و خواص درمانی آن سالانه هزاران بومی را به این منطقه می کشاند.

دواب

به گزارش سایت تور لحظه آخری سفر باتو ، در دامنه شمالی گنبد نمکی (نمکدان) منطقه دولاب قرار دارد. باران‌ها و بارندگی‌های فصلی شبکه‌ای از نهرها و رودخانه‌های فصلی را در بستری از مارن و ماسه ایجاد کرده است که عمق برخی از آنها بیش از 20 متر است. ویژگی سنگ‌شناسی منطقه، حفره‌ها و شیارهای متعددی را در بخش‌های خاصی از رودخانه‌ها ایجاد کرده است. این شبکه دارای کانال های بسیار پیچیده و در هم تنیده ای است که افراد ناآشنا با آن منطقه در آن گم می شوند. پس از باران بهترین زمان برای بازدید از این منطقه است.

نمکدان

سایت نمکدان یکی دیگر از جاذبه های علمی گردشگری ژئوپارک این جزیره است. به دلیل پدیده دیاپیریسم، گنبد نمکی در این منطقه پدید آمده است که طولانی ترین غار نمکی جهان است. علاوه بر این وجود چشمه های نمک و سفید شدن دره ها و زمین های اطراف این گنبد منظره ای رویایی به منطقه بخشیده است. در این منطقه انواع مختلفی از سنگ های رسوبی، دگرگونی و آذرین وجود دارد که می توان آنها را برای تحقیقات سنگ شناسی یا سنگ شناسی کانی شناسی مورد مطالعه قرار داد.

کورکوراکوه

کوه کورکورا در نزدیکی روستای گیاهدان قرار دارد. البته این سایت خارج از محدوده اصلی ژئوپارک قرار دارد اما به دلیل زیبایی منطقه، به عنوان یکی دیگر از سایت های اصلی ژئوپارک مورد پذیرش یونسکو قرار گرفته است. ساختار کلی منطقه را تپه‌های اقماری تشکیل می‌دهند که عمدتاً از مارن ساخته شده‌اند و در اثر فرسایش آب‌های فعلی دره‌ها و تنگه‌های بین آنها ایجاد شده‌اند.

 

ارسال نظر