|
شناسه خبر: 9580

معرفی کمپرسور باد | کاربرد| مزایا| معایب +عکس محصولات

 

کُمپرِسور یا متراکم‌کننده (Compressor) یک دستگاه مکانیکی است که با استفاده از آن هوا را فشرده می‌کنند تا حجم آن کاهش یافته و فشار افزایش یابد؛ در نتیجه هوای اولیه به هوای پر فشاری تبدیل می‌شود که دمای بالایی دارد و برای استفاده از آن باید دما را تا حد مناسب پایین آورد. این وسیله انواع مختلفی داشته و کاربرد فراوانی در زمینه‌های مختلف دارد .

1

کمپرسور باد چیست؟

کمپرسور باد یا کمپرسور هوا (Air Compressor) دستگاهی است که هوای فشرده مورد نیاز برای ابزار بادی را تامین می‌کند . در واقع این دستگاه انرژی الکتریکی، بنزینی و ... را به انرژی جنبشی تبدیل میکند.

در این دستگاه‌ها توجه به حجم دستگاه بسیار ضروری می‌باشد، زیرا کمپرسورهایی که گنجایش مخزن متناسب با مصرف ابزار بادی ندارند باعث ایجاد فشار بر قسمت موتور می‌شود و در نهایت باعث مستهلک شدن موتور و از دست رفتن انرژی می‌شوند.

کاربرد کمپرسور باد

بطور کلی می‌توان کاربردهای آن را به سه دسته تقسیم کرد :

۱_کاربرد خانگی (سرگرمی)

۲_کاربرد نیمه صنعتی

۳_ کاربرد صنعتی

از کاربرد‌های صنعتی این دستگاه‌ها می‌توان به صنعت چوب و مبل سازی (پیستوله بادی، میخکوب و منگنه کوب بادی ) خودرو سازی، صنایع غذایی، صنایع دفاعی، صنعت حمل و نقل،  صنعت معدن و صنعت پزشکی (انواع دریل‌های جراحی و دستگاه‌های برش) اشاره کرد .

انواع کمپرسور باد

به صورت کلی سه نوع کمپرسور باد در صنعت رایج هستند، پیستونی، اسکرو و فشار قوی؛ که البته این انواع کمپرسور هوا بر اساس فاکتورهای دیگری نیز تقسیم بندی می‌شود که از این موارد می‌توان به این موارد اشاره نمود:

•        تعداد مراحل فشرده سازی هوا (کمپرسور‌های تک مرحله‌ای و دو مرحله ای)

•        روش‌های خنک شدن (روغن، آب و یا هوا)

•        نوع محرک (موتور، موتور IC و غیره)

•        نوع روغن کاری (روغنی یا بدون روغن

کمپرسور جابه جایی مثبت یا پیستونی

رایج‌ترین  و یکی از مهم‌ترین  انواع پمپ باد، کمپرسور پیستونی است که در اکثر واحد‌های تولیدی و صنعتی استفاده می‌شود. طیف این نوع و مدل وسیع می‌باشد. هر چقدر مقدار مصرف هوای فشرده در محل کار بیشتر باشد، از دستگاهی با حجم بزرگتری استفاده خواهد شد. کمپرسورهای جابه جایی مثبت یا پیستونی، حجم مشخصی از هوا را در خود ذخیره می‌کنند و با کاهش فضا، میزان فشار را افزایش می‌دهند. درصورت نیاز به باد بیشتر، باید مخزن و قدرت موتور دستگاه را افزایش دهید. مدل­های پیستونی بدون روغن، دیافراگمی، مارپیچی، مارپیچی غیر روغنی، دندانه دار، فرفره ای، پره‌ای و … از انواع این پمپ‌ها به شمار می‌آیند.

مزایا 

نصب آسان

تنوع ظرفیت

کاربرد فراوان

امکان طراحی و تولید مدل اختصاصی

کارکرد بدون روغن

مصرف کمتر انرژی

دامنه‌ای وسیع از اسب بخار

برخورداری از فشار‌های نسبتا بالا

دوام بالا و طول عمر زیاد

هزینه اولیه کم‌تر نسبت به سایر مدل ها

معایب

هزینه‌های بالای نگهداری (مانند تعویض روغن)

مشکلات لرزشی در قطعات

اشغال فضای زیاد و وزن بالا

حساسیت نسبت به ورود مایعات

2

کمپرسور باد اسکرو (پیچ دوار)

دومین مدل رایج در صنعت، کمپرسور باد اسکرو است. این نوع جانشین نوع پیستونی هستند. این دستگاه معروف‌ترین  آن­ها است که به صورت عمده در طراحی و ساخت انواع کمپرسور به کار رفته است. این دستگاه در دسته­ی جابجایی مثبت و دورانی به حساب می‌آید. اگر میزان مصرف باد از ۱۰۰۰ لیتر بالاتر باشد، استفاده از این مدل گزینه مناسبی خواهد بود. فشرده سازی هوا در این دستگاه توسط موتور مارپیچی انجام خواهد شد. اسکرو از نظر ایجاد فشار هوا، مانند پیستونی است و فشاری معادل ۸ تا ۱۰ بار به صورت استاندارد تولید می‌شود. هنگام استفاده از کمپرسور اسکرو نیز مانند مدل پیستونی نیاز به مخزن ذخیره هوا می‌باشد. معمولا قطعات به کار رفته در ساختار کمپرسور روی یک شاسی و درون یک باکس مونتاژ می‌شود. قطعات اصلی اسکرو عبارتند از : واحد هواساز ( Air End) ، الکتروموتور، رادیاتور، شیر ورود هوا (آنلودر) ، مخزن جداکننده ، فیلترها، تابلو برق و سیستم کنترل PLC. حجم هوای تولیدی اسکرو نسبت به پیستونی بیشتر بوده و صدای تولیدشده آن در حین انجام کار کمتر است.

مزایا

دو مدل که بسیار با یکدیگر مقایسه می‌شوند، اسکرو و پیستونی است.

مصرف انرژی در اسکرو حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد نسبت به پیستونی کمتر است و همچنین بازدهی بسیار بالاتری دارد. میزان لرزش و صدا در اسکرو به علت کاربرد هواساز بسیار پیشرفته، کمتر از پیستونی است و استفاده از آن در واحد های صنعتی توصیه میشود.

بیشتر قطعه‌های به کار رفته در کمپرسور اسکرو استاتیک است و میزان استهلاک آن بسیار کم است اما در پیستونی تعداد بسیار زیادی از قطعات به صورت متحرک طراحی شده است که حالت‌های رفت و برگشتی این قطعات موجب ایجاد سروصدا و استهلاک شدید است.

امکان کنترل هوا و نصب اینورتر بر روی کمپرسور اسکرو بسیار راحت‌‌تر است و علاوه بر آن امکان آگاهی از وضعیت دستگاه نیز بسیار ساده است.

یکی از مهمترین مزایای اسکرو، کیفیت هوایی است که در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد که این کیفیت مربوط به میزان دمای خروجی و مقدار روغن معلق در هوای خروجی است.

معایب

قیمت بسیار بالای اسکرو در مقایسه با کمپرسوهای دیگر از معایب بسیار واضح آن است.

این دستگاه‌ها ارزش قیمتی بسیار بالایی دارند و هزینه نگهداری از آنها در ظرفیت‌های کمتر از 2000 لیتر بسیار زیاد است.

در کنار به کار رفتن قطعات بسیار پیشرفته و کاربردی در این مدل، در صورت عدم تعمیر و نگهداری صحیح از آن و یا استفاده از روغن‌های غیر استاندارد و نامناسب احتمال دارد دچار آسیب‌های جدی شود. هزینه تعمیر بسیار بالا در این مدل از دیگر معایب این کمپرسور به حساب می آید.

کمپرسور باد فشار قوی

این مدل فشار خروجی بسیار بیشتری نسبت به موارد اشاره شده قبلی دارد. همچنین فشار این مدل به ۳۰ تا ۴۰ بار می‌رسد. این دستگاه ساختار سیلندر و پیستونی دارد، اما نوع شاتون‌ها و صفحه سوپاپ آنها به گونه‌ای است که این قدرت را دارند که هوا را داخل مخزن به این فشار بالا برسانند. از آن در کارخانه‌های بسته بندی، بطری سازی و … که نیاز به فشار بالا وجود دارد، استفاده می‌شود. میزان هوادهی این کمپرسورها بین 700-1000 و ۱۵۰۰ لیتر در دقیقه می‌باشد.

مزایا

 استفاده از آن در غواصی

استفاده به عنوان تولید ظروف (Pet)، آتش نشانی، کشتیرانی و ریخته گری

استفاده برای پینت بال و راه‌اند ازی انواع ژنراتورهای صنعتی بزرگ

استفاده برای پرکردن کپسول های اکسیژن

معایب

سرو صدای زیاد به دلیل فرآیند رفت و برگشت پیستون ها.

مناسب نبودن برای صنایع حساس به روغن.

دارای شرایط و هزینه‌های نگهداری  سخت نسبت به سایر کمپرسورهای هوا. 

3

کلام پایانی

با توجه به انواع متنوعی که از کمپرسورهای صنعتی وجود دارد، حتما قبل از خرید بررسی‌های لازم را انجام دهید و با مشورت متخصصین ایران پمپ مناسب‌ترین  گزینه را انتخاب و خریداری نمایید. این شرکت یکی از پیشرفته‌ترین  کارخانه‌های تولید انواع آن است که از جدیدترین و پیشرفته‌ترین  تجهیزات در ساخت محصولات خود استفاده می‌نماید. علاوه بر این، ایران پمپ تمامی محصولات خود را با ضمانت یکساله ارائه می‌دهد. هدف ما کسب رضایت شما عزیزان میباشد.

 

ارسال نظر