|
شناسه خبر: 9663

بیدزدگی را جدی بگیرید، روش‌های از بین بردن بیدزدگی

 

قالی و قالیچه‌ها از الیاف مختلفی بافته شده‌اند که ممکن است به هر دلیلی آسیب ببینند. با توجه به اینکه قیمت فرش‌ها به ویژه فرش‌های دستبافت و ابریشمی بالاست باید همیشه مراقبت آنها باشیم. شاید تا به امروز نام موریانه فرش یا بید را بارها و بارها شنیده باشید اما ندانید دقیقا چیست و چه آسیبی به فرش وارد می‌کند. برای این منظور ما در این مطلب از قالیشویی ابریشم اصل قصد داریم شما را با این حشره و نوع آسیبی که به فرش وارد می‌کند، بیشتر آشنا کنیم. اما آیا روشی جهت ترمیم بیدزدگی فرش وجود دارد؟ یا روشی برای جلوگیری از بیدزدگی موجود است؟ در پاسخ باید گفت بله. ما در ادامه به همه این سوالات به طور کامل پاسخ داده‌ایم.

بید زدگی چیست؟

هر منطقه‌ای از ایران دارای شرایط آب‌وهوایی متفاوت است که بسته به نوع این آب‌وهوا حشرات مختلفی وجود دارند که ممکن است به فرش آسیب جدی وارد کنند. موریانه، جیرجیرک، ملخ، سوسک فرش و بید از این دسته حشرات است. از بین این حشرات بید از همه خطرناک‌تر است. این حشره از پروتئین موجود در الیاف پشمی فرش دستبافت تغذیه می‌کند. به همین دلیل است که بیدزدگی در فرش‌های دستبافت نسبت به فرش‌های ماشینی بیشتر دیده می‌‎شود. آسیب دیدن فرش‌ها توسط بید، بیدزدگی یا بیدخوردگی است.

بید چه نوع حشره ای است؟

بید پروانه‌ای کوچک و زردرنگ است که تخم خود را در بین الیاف و تاروپود فرش یا لباس پنهان می‌کند. طول این حشره از 9 تا 12 میلی‌متر متغییر است. یک بید ماده می‌تواند در مدت زمان کوتاهی 100 تخم لابه‌لای بافت فرش از خود به جای بگذارد. بیدهای نوزاد بیشتر از بیدهای بالغ به فرش‌های شما آسیب وارد می‎کند. چرا که بیدهای نوزاد برای رشد و نمو نیاز به پروتئین بیشتری دارند. به همین دلیل بیشتر تغذیه می‌کنند. فراموش نکنید که بیدهای نوزاد پس از رشد و بالغ شدن مجددا تخم‌گذاری کرده و روند متوقف نمی‌شود. در اینصورت روز به روز فرش شما آسیب بیشتری خواهد داد.

2

دلیل بید زدگی فرش

شاید برای شما این سوال وجود داشته باشد که دلیل بیدزدگی فرش چیست؟ بیدزدگی فرش در اصل حالتیست که پرزهای فرش را از بین برده و بخش‌هایی از قالی و قالیچه‌ها را خالی می‌کند. بیدزدگی فرش علل مختلفی دارد. رطوبت بالای محیط یکی از علل شایع در بیدزدگی است. بیدها محیط مرطوب را بیشتر دوست دارند و راحت‌تر زندگی و رشد می‌کنند. به همین دلیل است که در محیط‌هایی مانند شهرهای شمالی کشور که رطوبت بسیار بالاست امکان بیدزدگی بیشتر است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر هم هوا مرطوب باشد و فرش‌هایتان شرایط بید زدن را داشته باشند تا این حشره در بین پرزهای آن‌ها وارد نشود نمی‌تواند فرش را دچار آسیب کند.

جلوگیری از بید زدگی فرش

جاروبرقی کشیدن

یکی از روش‌های موثر و کاربردی جهت از بین بردن بیدها، جاروبرقی کشیدن فرش است. حداقل هفته‌ای یکبار هم که شده فرش‌های دستبافت خود را با درجه مکش مناسب جاروبرقی بکشید. سعی کنید از جاروبرقی‌هایی استفاده کنید که دارای برس‌های مختلف هستند. در این صورت به طور کامل بین پرزها کاملا تمیز و پاکیزه خواهد شد. با کشیدن جاروبرقی روی قالی و قالیچه‌های دستبافت علاوه بر از بین رفتن بید می‌توانید گردوغبار موجود روی فرش را نیز از بین ببرید.

نفتالین

یکی از روش‌هایی که در مبارزه با بیدزدگی به ذهن افراد خطور می‌کند، نفتالین است. این روش از گذشته تا به امروز جز روش‌های رایج و کاربردی بوده و هست. برای این کار ابتدا باید روی فرش را یک پارچه سفید تمیز پهن کنید، سپس نفتالین را خورد شده را روی آن بپاشید. پس از اینکار فرش را کاملا لوله و یک ماه آن را لوله شده در یک فضای مناسب نگه دارید. پس ازاینکه نفتالین کاملا بخار شد، باید فرش را در معرض هوای آزاد بگذارید تا بوی آن از بین برود.

از این روش برای بیدزدگی پارچه و رختخواب‌ها نیز استفاده می‌کردند. نفتالین باعث از بین رفتن و فرار موجودات موزی می‌شود.

حشره‌کش‌ها

با استفاده از حشره‌کش‌ها می‌توانید بید موجود در تاروپود فرش را از بین ببرید. برای این منظور کافیست حشره‌کش‌ را میان تاروپود فرش بزنید تا این موجودات موزی از بین بروند.

ایا فرش ماشینی هم بید می‌زند؟

این سوال بسیاری از افرادیست که دارای فرش ماشینی هستند. آیا فرش ماشینی منزل من نیز دچار بیدزدگی می‌شود؟ فرش‌های ماشینی از موادی از جمله الیاف مصنوعی، ابریشم و پشم مصنوعی، اکریلیک، نایلون، پلی‌استر و پلی پروپیلین ساخته شده است. این فرش‌ها کاملا توسط ماشین آلات صنعتی بافته شده‌اند. به همین منظور این فرش‌ها در اکثر مواقع هرگز در معرض بیدزدگی قرار نمی‌گیرند. فرش‌های دستباف چون از نخ ابریشم بافته می‌شود و پشم ابریشم غذای مورد علاقه لاورها است همواره در معرض خطر بیدزدگیست. بنابراین راهکاری مراقبت و جلوگیری از بیدزدگی فقط مختص فرش ها و قالی های دستباف می باشد.

با بیدزدگی فرش چه کنیم؟

خوب تصور کنید شما دارای یک فرش دستبافت گرانقیمتی هستید که دچار بیدزدگی شده است. برای رفع آن باید چه کاری انجام دهید؟ معمولا با رعایت نکات بالا می‌توانید جلوی بیدزدگی فرش دستبافت را بگیرید اما اگر با تمام این وجود بازهم فرشتان دچار بیدزدگی شد برای برطرف کردن آن باید از خدمات قالی‌شویی استفاده نمایید. قالیشویی ابریشم اصل با ارائه خدمات در اینخصوص می‌تواند به شما کمک شایانی کند.

3

استفاده از خدمات قالیشویی‌ها

بسیاری از قالیشویی‌ها مانند قالیشویی گل ابریشم آماده ارائه خدمات رفوگری فرش و بیدزدگی در خصوص فرش‌های آسیب دیده و بید زده هستند. فرش‌های دستبافت ممکن است از رو یا پشت یا هردوقسمت دچار بیدزدگی شود. با توجه به نوع بیدزدگی روش ترمیم متفاوت است. روش ترمیم بیدزدگی روشی حرفه ای و تخصصی است و می‌بایست توسط قالیشویی‌ها مجرب صورت بگیرد بنابراین هرگز خودتان در منزل این کار را انجام ندهید. قالیشویی‌های معتبر و حرفه‌ای قبل از انجام بیدزدگی فرش، ابتدای قسمت بیدزده را خوب می شویند و سپس با استفاده از خامه‌ای مناسب با خود فرش، شروع به ترمیم فرش بیدزده می‌کنند.

ارائه خدمات گل ابریشم

همانطور که در مطلب بالا خواندید امکان بیدزدگی در فرش‌های دستبافت بسیار زیاد است. به همین دلیل فرش شما از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین اگر قالی و قالیچه‌های شما نیز دچار بیدزدگی شد می‌توانید از خدمات قالیشویی ابریشم اصل بهره ببرید. این قالیشویی با ارائه خدمات بیدزدگی و رفوگری می‌تواند آسیب ناشی از بیدزدگی را برایتان حل نماید.

 

ارسال نظر