|
شناسه خبر: 9775

چرا عزت نفس مهم است؟

 

 

عزت نفس تمام جوانب زندگی فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد به همین دلیل مهمترین اصل در زندگی است که راه رسیدن به موفقیت را هموار می کند. افرادی که عزت نفس بالا دارند به صورت مستقل عمل می کنند و اگر چه از نظر دیگران استفاده می کنند اما همیشه نظر خود را اولویت قرار می دهند. این فرد می تواند در مورد مسائلی چون استفاده از: وقت، پول، حرفه، لباس و مانند اینها، خود دست به تصمیم گیری و انتخاب بزند. قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری در این اشخاص بالا بوده و می تواند در زندگی آن‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد. عزت نفس باعث می شود تا شما فردی مسئولیت پذیر باشید به همین دلیل عزت نفس مهم بوده و توانسته تاثیرات مثبتی را هم به جای بگذارد. این اشخاص سریع و با اطمینان عمل می کنند و می توانند در لحظه تصمیمات خوبی را اتخاذ کنند.‌

آنها دنبال موقعیت های کاری جدید هستند و همیشه به دیگران کمک می کنند و کارهای روزانه را هم به عهده می گیرند که این می تواند اهمیت عزت نفس را به خوبی نشان دهد. عزت نفس نقش مهمی در پیشرفت افراد دارد و افرادی که با عزت نفس بالا پیشرفت می کنند همیشه به خود افتخار می کنند و تعریف مثبتی لز خود دارند و از این بابت هم احساس رضایت می کنند. وقتی صحبت از عزت نفس به میان می آید برخی افراد آن را با اعتماد به نفس اشتباه می گیرند در صورتی که آنها دو مقوله جدا هستند. روز آوردن به چالش های جدید و تجربه کارهای خلاقانه می تواند مهمترین مزیت عزت نفس باشد به همین دلیل این مقوله امروزه آموزش داده می شود. آموزش و فعالیت های جدید توجه این افراد را جلب کرده و خود را به راحتی درگیر آن می کنند.

عزت نفس به افراد کمک می کند تا احساسات و هیجانات خود را به بهترین شکل نشان دهند. آنها می توانند به صورت ناخودآگاه و بدون هیچ ترسی محبت خود را بروز داده و هیجانات طبیعی درون خود را ابراز کنند و هیچ وقت هم از انجام این کار شرمنده و خجالت زده نباشند. تحمل ناکامی ها و شکست های زندگی تنها با داشتن عزت نفس امکان پذیر بوده و این می تواند اهمیت عزت نفس را دو چندان کند. این افراد هنگام رویارویی با مشکلات می توانند واکنش هایی چون خندیدن و گریه و شکیبایی و ... را از خود نشان دهند و حتی از شکست هایی که داشتند صحبت کنند. عزت نفس باعث می شود تا افراد شجاعت محاکمه کردن خود را داشته باشند و در واقع اشتباهات خود را قبول کنند‌. آنها احساس صعف نمی کنند و نقص های خود را باور دارند و سعی می کنند تا اگر خطایی مرتکب شده اند مجدد آن را تکرار نکنند و عزت نفس به آنها انگیزه این کار را می دهد. افرادی که عزت نفس دارند می توانند دیگران را هم تحت تاثیر قرار دهند.

5

عوامل موثر بر عزت نفس

عوامل زیادی بر عزت نفس نقش دارند و می توانند زندگی فردی و اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار دهند.(همچنین این را بخوانید : نشانه های ذهن سالم) عزت نفس از اوایل کودکی شروع به شکل‌گیری می‌کند. عوامل زیادی روی آن تاثیر دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

افکار و تصورات شما:

هر چیزی که در کودکی به آن فکر کنید به آن خواهید رسید و عزت نفس هم از همین تفکرات و تصورات شما سرچشمه می گیرد. اگر بتوانید احساسات خود را از همان کودکی بروز داده و در اجتماع حضور داشته باشید و با دیگران ارتباط برقرار کنید می توانید عزت نفس را درون خود تقویت کنید.

واکنش دیگران نسبت به شما:

واکنش دیگران نسبت بهرشما نی توانید در عزت نفس افراد موثر باشد. اگر خانواده در هر کاری ی مشوق شما باشند و مدام شما را تحسین کنند قطعا اعتماد به نفس و عزت نفس در شما رشد خواهد کرد.

تجربیات شما در خانه، مدرسه، محل کار و اجتماع:

تجربیات گذشته تاثیر بسزایی در عزت نفس افراد خواهد داشت. برخی تجربیات تلخ باعث می شدند تا فرد عزت نفس خود را از دست بدهد و برخی تجربه ها تقویت آن را به همراه دارند.

برای اینکه بدانید عزت نفس لازم دار دارید میتوانید تست عزت نفس را انجام دهید.

نقش و جایگاه اجتماعی:

نقش و جایگاهی که افراد در اجتماع برای خود ایجاد می کنند می تواند تعیین کننده میزان عزت نفس در آنها باشد. هر چه جایگاه بالاتری داشته باشید قطعا میزان عزت نفس در شما بیشتر خواهد بود.

سن:

عامل دیگری که در عزت نفس نقش دارد سن است. هر چه سن افزایش پیدا می کند میزان عزت نفس هم در افراد تغییر می یاید.

ژنتیک:

برخی افراد به صورت ژنتیکی عزت نفس بالایی دارند و می توانند این را به دیگران هم منتقل کنند.

توانایی‌های جسمی:

افرادی که توانایی جسمی بالایی دارند همیشه با عزت نفس بیشتری هم در اجتماع حاضر می شوند.

ناتوانی یا بیماری:

بیماری و ناتوانی جسنی و روحی از جمله عواملی هستند که به مرور زمان عزت نفس را در فرد کاهش می دهند و افراد به گوشه گیری و انزوا کشیده می شوند.

وضعیت اجتماعی- اقتصادی:

مهم‌ترین اصل تعیین کننده در عزت نفس است. شرایط اقتصادی خوب می تواند عزت نفس بالا را هم به همراه داشته باشد.

6

نشانه های عزت نفس سالم

عزت نفس با علائم  و نشانه های زیادی همراه بوده که به‌ شناخت بهتر افراد کمک می کند و باعث می شود تا شما به کمک این نشانه ها بتوانید افرادی که عزت نفس بالا و یا پایین دارند را در جامعه شناسایی کنید. گر در خودتان علائم و نشانه های زیر را می بینید می توان گفت که از عزت نفس برخوردارید:

  • توانایی دیدن کل توانایی ها و ضعفها و پذیرفتن و درک آنها که باعث می شود تا نقاط ضعف خود را به قوت تبدیل کنید.
  • تجربیاتی منفی که دیدگاه کلی را تحت تاثیر قرار نمی دهند چون شما آنها را به خوبی شناسایی و ارزیابی کرده اید و از خود دور ساخته اید.
  • توانایی افشای نیازهایتان تا بتوان به راحتی آنها را پاسخ داد.
  • اعتماد به نفس داشتن در تمام امور زندگی. 
  • ابن افراد توانایی نه گفتن را دارند.
  • آنها دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی دارند.

 

 

ارسال نظر