|
شناسه خبر: 10026

عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به روند روبه بهبود شاخص‌های رشد صنعت خودروسازی، از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد.
 «امید قالیباف» افزود: هدف از واردات خودرو، تنظیم بازار خودروهای موردتقاضای دهک‌های درآمدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس، نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند، وارد نیست.
قالیباف گفت: تعیین حقوق ورودی کالا یک سیاست‌گذاری تجاری است و عوامل تعیین‌کننده آن ازجمله درجه حمایت از صنایع داخل و حفاظت از محیط‌زیست یا برخی اقشار هدف است و به تامین کسری بودجه ربطی ندارد. وی در پاسخ به منتقدان تعرفه شناور خودروهای وارداتی، خاطرنشان‌کرد: این موضوع به توضیح نیاز دارد که قرار نیست تعرفه واردات خودرو با هدف تامین رقم مربوط در قانون بودجه تعیین شود، بلکه هدف حمایت از دهک‌های متوسط و کم‌درآمد برای خرید خودرو است. معنی تعرفه‌گذاری قطعی پس از تعیین قیمت نهایی در بورس کالا، ایجاد هرج‌ومرج تعرفه‌ای و فضای غیرشفاف برای واردکنندگان نیست و این موضوع به‌زودی در آیین‌نامه اجرایی شفاف‌سازی می‌شود. وی با بیان اینکه تولید خودرو روند روبه‌رشدی داشته است، تصریح‌کرد: اجرای ۹پروژه تحولی صنعت خودروسازی، ثبات‌بخشی به تولید، اصلاح سازوکارها و تامین قطعات را به همراه داشته که ازجمله مهم‌ترین عوامل رشد در این صنعت است. طبق اطلاعات سامانه کدال، در پنج‌ماهه نخست امسال، شاهد رشد ۲۴درصدی تولید ایران‌خودرو و سه درصدی سایپا بوده‌ایم. طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد. صدور ۲۳۰میلیون کدرهگیری برای قطعات خودرو و ۱۳۰هزار شناسه که باعث می‌شود جلوی عرضه کالای قاچاق و تقلبی در بازار گرفته شود، از دیگر اقدامات تحولی وزارت صمت در این حوزه است.

 

ارسال نظر