|
شناسه خبر: 2331

قالیباف: روح حاکم بر تحول در بودجه‌۱۴۰۰ رفع تبعیض است

یارانه‌های نقدی تجمیع و پلکانی شد

روز گذشته یارانه‌ها در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف شد که طبق آن در سال آینده 78‌میلیون ایرانی یارانه می‌گیرند و برهمین اساس کل منابع مربوط به پرداخت نقدی یارانه از‌۷۴ به ۱۴۶‌هزار میلیارد تومان رشد خواهد کرد.

افزایش منابع تبصره‌14 یکی از مصوبات مهم کمیسیون تلفیق و تغییر در لایحه پیشنهادی دولت، حذف ارز ترجیحی بود که براساس آن کمیسیون تلفیق بر حذف ارز دولتی نهاده‌های دامی تأکید داشتند تا با یارانه مستقیم افزایش قیمت اقلام مربوطه جبران شود که در نهایت با حذف ارز ترجیحی منابع تبصره‌14 بودجه از‌74 به 429‌هزار میلیارد تومان افزایش یافت. در لایحه پیشنهادی دولت 43‌هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و 31‌هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه معیشتی لحاظ شده بود اما حالا با حذف ارز 4‌هزار و 200‌تومانی تغییرات مهمی در تبصره‌14 بودجه شکل گرفته است که شاید مهم‌ترین آن‌ها تجمیع یارانه نقدی و معیشتی باشد. براساس آنچه کمیسیون تلفیق مصوب کرده است، این است که هر آنچه از تغییر قیمت نرخ ارز برای مردم امکان آثار تورمی داشته باشد برای مصرف‌کننده‌ها جبران خواهد شد.

عملیاتی شدن حمایت از تولید و اشتغال همچنین بر‌اساس مصوبات کمیسیون تلفیق در خصوص تبصره‌14 بودجه، 32‌هزار میلیارد تومان برای رونق تولید و ارتقای سطح اشتغال از طریق تخصیص به استان‌ها لحاظ شدهاست. همچنین 18‌هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی در نظر گرفته شده است. بر این اساس 82‌هزار میلیارد تومان نیز برای جبران هزینه‌های شرکت‌های دولتی مثل پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در راستای پوشش هزینه‌های ایمن‌سازی جایگاه‌های سوخت، بهینه‌سازی مصرف انرژی و... پیش‌بینی شد. مجموعا برای بخش‌های حمایت از تولید و اشتغال ـ هدفمندی یارانه‌ها ـ اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای 313‌هزار میلیارد تومان لحاظ شد. مجموع این ارقام 429‌هزار میلیارد تومانی است که در ابتدا ذکر شد.

توجه به فعالیت‌های اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی در تبصره‌14 در جدول تبصره‌14 دولت برای مواردی مثل فعالیتهای اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی، تأمین کسری خوراک زندانیان،‌ کمک به خانواده نیروهای مسلح،‌ رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار، حقوق سربازان، پیش‌گیری از حوادث غیرمترقبه، آموزش‌و‌پرورش،کاهش آسیب‌های فرهنگی، حمایت از زنان سرپرست خانوار، حمایت از خانواده‌های زندانیان، کمک به تأمین سوخت ناجا و نهاجا اعتباری لحاظ نشده بود. اما در مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، برای پوشش هزینه‌های بیمه قالیبافان، رانندگان، زنان سرپرست خانوار (500‌میلیارد تومان) و... مجموعا 6500‌میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین در مصوبات این کمیسوین برای حمایت از بخش کتاب و فعالیت‌های فرهنگی (470‌میلیارد تومان) لحاظ شده است. همچنین برای پوشش کسری مربوط به خوراک زندانیان پیش‌بینی‌های لازم انجام شد. برای حمایت از تولید مرغ نژاد آرین (سود تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی) واکسیناسیون دام (مجموعا 518‌میلیارد تومان) در تبصره‌14 بودجه مناسبی لحاظ شده است. همچنین برای کنترل فقر مطلق 15‌هزار میلیارد تومان به کمیته امداد و بهزیستی و برای پوشش هزینه‌های حمل‌ونقل ریلی، صندوق بیمه روستاییان و عشایر، یارانه شیر مدارس، مسکن محرومان، رزمندگان معسر و کمک به بنیاد شهید، بیمه خادمان مساجد، حمایت از خانواده زندانیان (400‌میلیارد تومان) حقوق سربازان (3000میلیارد تومان) و کمک به تأمین سوخت ناجا و نهاجا (500‌میلیارد تومان)... پیش‌بینی‌هایی در تبصره‌14 انجام شده است.

78‌میلیون یارانه بگیر رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق در توضیح چگونگی تجمیع یارانه‌ها و میزان پرداخت یارانه‌های نقدی به خانوارها گفته است: براساس مصوبه این کمیسیون در سال آینده به 35میلیون نفر به صورت ماهانه 183‌هزار تومان، به 23‌میلیون نفر ماهانه 136‌هزار تومان و به 20‌میلیون نفر هم ماهانه 91‌هزار تومان پرداخت خواهد شد. همچنین برای 10‌میلیون نفر مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که در دل همان 35‌میلیون نفر قرار دارند، مبلغ 19‌هزار میلیارد تومان منابع در اختیار کمیته امداد و بهزیستی برای پرداخت مستمری مددجویان قرار داده خواهد شد تا علاوه بر یارانه، این مستمری را هم به صورت ماهانه پرداخت کنند. زارع افزود: دولت در لایحه بودجه سال‌1400 برای 10‌میلیون نفر مددجوی کمیته امداد و بهزیستی مبلغی حدود 7‌هزار و 800‌میلیارد تومان منابع قرار داده بود که در کمیسیون تلفیق بودجه این عدد را به 19‌هزار میلیارد تومان رساندیم. همچنین 19‌هزار میلیارد تومان را در ردیف‌های کمیته امداد و بهزیستی در بودجه قرار دادیم تا در سال‌های آینده پایداری منابع برای پرداخت مستمری و یارانه مددجویان وجود داشته باشد. زارع گفت:دو هزار میلیارد تومان برای خرید تبلت، عینک، سمعک، تجهیز هنرستان‌ها و مدارس شبانه‌روزی در مناطق محروم در اختیار وزارت آموزش‌و‌پرورش در سال آینده قرار گرفت. وی اظهار کرد: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، مبلغ 13‌هزار و 400‌میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در سال‌1400 در اختیار کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار خواهد گرفت. رییس مجلس نیز روز گذشته در برنامه تلویزیونی حماسه ماندگار به مناسبت واقعه ششم بهمن‌ماه سال‌1360 آمل ، رفع مشکلات کشور را نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و فرصت‌سازی برای مردم و جوانان دانست و گفت: مجلس در برنامه‌ریزی‌های خود این رفع تبعیض‌ها را از بین می‌برد، روح حاکم بر تحول بودجه‌1400 در مجلس نیز رفع تبعیض است و اولویت را به مناطق محروم داده‌ایم. قالیباف تاکید کرد: در بودجه سال1400 تلاش می‌کنیم با رفع تبعیض مشکلات روستاهای دوردست، حاشیه‌نشینی، مسائل بخش تولید، معیشت و سلامت مردم را مرتفع کنیم و در برنامه هفتم توسعه نیز فرصت‌هایی را فراهم کنیم تا از ظرفیت‌های توسعه‌ای این استان استفاده شود.

ارسال نظر