|
شناسه خبر: 2332

گزارش «صبح‌نو» از قیمت‌های باورنکردنی برای اجاره خانه‌های لاکچری را بخوانید

اجاره‌های دلاری

در سال‌های نه‌چندان دور، وقتی اسم اجاره خانه با نرخ دلار می‌‌آمد، همه می‌‌خندیدند و به شوخی می‌گرفتند، اما حالا نه‌تنها یک شوخی نیست بلکه به یک روال عادی تبدیل و در بسیاری از محله‌های منطقه یک و دو رایج شده است؛ البته اتفاق‌های جدید دیگری هم در بازار معاملات مسکن در حال وقوع است، آن هم معامله مسکن با خودرو و ویلا.

در سال‌های نه‌چندان دور، وقتی اسم اجاره خانه با نرخ دلار می‌‌آمد، همه می‌‌خندیدند و به شوخی می‌گرفتند، اما حالا نه‌تنها یک شوخی نیست بلکه به یک روال عادی تبدیل و در بسیاری از محله‌های منطقه یک و دو رایج شده است؛ البته اتفاق‌های جدید دیگری هم در بازار معاملات مسکن در حال وقوع است، آن هم معامله مسکن با خودرو و ویلا. اینطور که معلوم است این روزها در بازار مسکن معاملات با اشکال مختلف در حال وقوع است، در صورتی که رییس اتحادیه املاک به «صبح‌نو» می‌گوید: «هرگونه معامله با ایرانی‌ها براساس پولی غیر از وجه رایج مملکت ممنوع است و صاحبان صنوفی که کالا و خدمات‌شان را با پول خارجی به ایرانی‌ها عرضه کنند، به دادگاه معرفی می‌شوند.» او که ادعا می‌کند موضوع اجاره با دلار کذب محض است، می‌گوید «هرگونه گزارشی دراین‌باره دریافت کنند به صورت قانونی با آن برخورد می‌کنند؛ البته حتما لازم نیست تا الهیه و جردن بروید تا خانه‌های دلاری را پیدا کنید، حتی مرکز شهر هم می‌شود آن‌ها را پیدا کرد.» در هر صورت اجاره دادن خانه به دلار برای خودش ایده جذابی است. درست است که هر مالکی دلش می‌خواهد بیشترین درآمد را از ملکش به دست آورد، ولی بعضی‌ها پیدا می‌شوند که به فکر پول‌های خیلی بیشتری هستند؛ راه كسب چنین درآمدی را هم بلدند. فقط کافی است واحد مسکونی خود را مبله کنند و منتظر یک شرکت خارجی بنشینند تا این واحد مسکونی را برای کارمندانش در ایران اجاره کند.

معاملات عجیب و غریب در بازار مسکن! همین چند سال پیش بود که با بالا رفتن قیمت سکه و طلا، قیمت اجاره بعضی از خانه‌ها در محله‌های منطقه یک با سکه تعیین می‌‌شد؛ البته قبل از آن معاملات دلاری بر سر زبان‌ها افتاده بود، اما فقط درمورد خانه‌هایی که گفته می‌شد برای معامله با اتباع خارجی فایل شده‌اند. این خانه‌ها بیشترشان در نقاط شمالی و لاکچری شهر هستند و امکانات بالایی دارند؛ امکاناتی مانند مبلمان و وسایلی که توسط بزرگترین برندهای خارجی ساخته شده‌اند، استخر، سونا، جکوزی، روف‌گاردن و... . در این میان خانه‌هایی با امکانات معمولی هم زیاد به چشم می‌آیند که آن‌ها هم غالبا در شمال شهر واقع شده‌اند و البته در مناطق متوسط رو به بالا مانند سعادت‌آباد و شهرک‌غرب هم به چشم می‌خورند. یکی از مشاوران املاک منطقه یک به «صبح‌نو» می‌گوید: «اجاره به دلار فقط در مورد آپارتمان‌هایی است که قرار است به خارجی‌ها داده شوند و البته آن هم شرایط خاص خود را دارد. قرارداد به لاتین تنظیم می‌شود و قبل از آن مجوز اقامت مستاجر از سوی کنسولگری آن کشور در ایران تایید می‌شود.» او ادامه می‌‌دهد: «بسیاری از مالکان در چند سال اخیر شرط خارجی‌بودن را برای مستاجرشان برداشته‌اند؛ البته خانه‌هایشان باید خیلی لوکس و به قول معروف لاکچری باشد.» از این مشاور املاک می‌پرسیم، این معاملات در مشاوره‌های املاک شمال شهر چقدر در حال انجام است؟ او می‌گوید: «شاید هفته‌ای سه تا چهار معامله انجام می‌شود.» در رابطه با معامله با خودرو و ویلا می‌پرسیم؛ پاسخ می‌دهد: «معاملات خودرو در منطقه یک زیاد اتفاق نمی‌افتد، اما معاوضه با ویلا بله! این اتفاق در معامله با ویلاهای لوکس می‌افتد؛ البته ویلاهای خیلی لوکس!» او چند فایل را برای ما می‌خواند: «آپارتمان قدیمی ۲۵۰ متری بدون هیچ امکانات ویژه‌‌ای در خیابان بزرگمهر به مبلغ اجاره ماهانه 900 دلار پیشنهاد شده است؛ یا در موردی دیگر، آپارتمانی ۴۰۰ متری و نوساز در محله فرشته که دارای سالن سینما، روف گاردن، دو پارکینگ و… اجاره ماهانه دو هزار دلار دارد و اجاره‌بهای این ملک یک ماه باید جلوتر پرداخت شود و قابل تبدیل ریال نیست؛ یا اجاره یک آپارتمان ۳۰ساله در جردن، 1500 دلار؛ همچنین مالک یک آپارتمان در اقدسیه برای اجاره آپارتمان نوساز ۱۶۸ متری، ماهی 900 دلار کرایه پیشنهاد داده است.» کذب محض است اما گویی اتحادیه املاک زیر بار معاملات غیرعادی نمی‌رود. مصطفی قلی‌خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک در این‌باره به «صبح‌نو» می‌گوید: «من از اتحادیه املاک شمیرانات پرسیدم این موضوع یک خبر واهی بود و شایعه شده است.»

او ادامه می‌‌دهد: «پول رایج کشور ما ریال است و هیچ‌کس حق ندارد با دلار و یورو معامله کند.» خسروی ادامه می‌دهد: «هرکس خبر دهد که در مشاوره املاکی این اتفاق در حال رخ دادن است، حتی برای معاملات با خارجی زبان‌ها با آنها برخورد خواهد شد.» نوعی از معاملات جدید وارد چرخه مسکن شده است فرید قدیری، کارشناس مسکن هم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید: «معاملات با دلار در بازار مسکن محلی از اعراب ندارد که بخواهیم به آن بپردازیم چراکه این معاملات فقط برای افراد خاصی از جامعه است و فرد عادی حتی اگر ثروتمند هم باشد، نمی‌تواند تن به این معاملات بدهد.» او ادامه می‌دهد: «در گذشته هم مواردی به این شکل بوده است. تحقیق که کردم، مشخص شد مشتری این خانه‌ها بیشتر سفرا هستند. بعد از امضای برجام هم به موارد مشابه دیگری برخورد کردیم که مشاوران املاک می‌گفتند مشتری‌های ما مدیران شرکت‌های خارجی هستند.» این کارشناس مسکن به رویداد جدید دیگری که در بازار مسکن رونق گرفته است، اشاره می‌کند و می‌گوید: «اگر در بخش غیرنقدی معاملات مسکن نگاهی بیندازیم، شکل‌های مختلفی از معاوضه مسکن با خودرو و ویلا را مشاهده می‌کنیم که البته این موضوع برای ما پیام مشخصی دارد و آن هم این است که افرادی که در یک‌سال گذشته خودرو یا ملک خریده‌اند، احساس ضرر می‌کنند. در حال حاضر بازار در حال ریزش است، در این مواقع همه فروشنده می‌شوند یا می‌خواهند به هر شکل و ترفندی دارایی خود را تبدیل به نقدینگی کنند. نگاهی به نرخ کرایه با دلار چندی پیش یک مشاور املاک گفته بود املاکی که به این شیوه مورد معامله قرار می‌‌گیرند، معمولا متراژی بالای صد متر دارند و در مناطق شمالی تهران واقع شده‌اند و در دسته املاک لوکس قرار می‌‌گیرند و مبله هستند؛ از نمونه املاکی که به این شیوه مورد معامله قرار گرفته‌اند، می‌‌توان به منزل سرکنسولگر یکی از کشورهای آسیای میانه در آجودانیه اشاره کرد که با متراژ ۱۸۰ متر ماهانه ۸۰۰ دلار اجاره داده شده است؛ در میان سایر املاکی که به این شیوه معامله شده‌اند می‌توان به ملکی صد متری در خیابان باهنر تهران با عمر بنای هشت سال اشاره کرد که به قیمت ماهانه چهار هزار دلار اجاره و این ملک با مبلغ یك میلیارد تومان رهن یا ماهانه ۵۰ میلیون تومان اجاره برای شهروندان ایرانی در فایل مشاوران املاک بارگذاری شده است. در این میان اما املاکی در مناطق شمالی تهران برای اجاره فایل شده‌اند که فقط به اتباع خارجی اجاره داده خواهند شد و در این میان می‌‌توان به ملکی ۱۶۰ متری با عمر بنای ۲۰ سال در فرمانیه تهران که با مبلغ ماهانه ۸۰۰ دلار برای اجاره فایل شده یا ملکی ۶۰ متری در خیابان دزاشیب منطقه یک با عمر بنای ۳۰ سال که به مبلغ ماهانه ۵۰۰ دلار فایل شده است، اشاره کرد.»

ارسال نظر