|
شناسه خبر: 2348

ترخیص ۲میلیون و ۷۰۰هزار تن کالای اساسی از طریق گمرکات هرمزگان

ناظرکل گمرکات هرمزگان از ترخیص ۲میلیون و ۷۰۰هزار تن کالای اساسی از طریق گمرکات هرمزگان خبر داد و گفت: در ۱۰ماهه سال جاری ۳۹میلیون تن کالا به‌ارزش ۱۰میلیارد دلار نیز صادرات وجود داشته است.

ابوالفضل اکبرپور ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه استان هرمزگان اظهار کرد: گمرکات هرمزگان، تأثیرگذارترین و مهم‌ترین گمرکات کشور در بحث اقتصادی و اخذ حقوق و عوارض دولت هستند.

ناظرکل گمرکات هرمزگان، افزود: بیش از 50 درصد از حجم فعالیت‌های گمرکی ازجمله واردات، صادرات، ترانزیت و مابقی رویه‌های گمرکی در استان هرمزگان انجام ‌می‌شود.

اکبرپور گفت: باوجود تحریم‌ها و شرایط ویژه کرونایی خدمات شبانه‌‌روزی در گمرکات ارائه می‌شود و آثار آن در بحث کالاهای‌ اساسی و مواد اولیه خط تولید کشور، مباحث دارویی، پزشکی، ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در کشور قابل لمس بوده است.

وی تصریح کرد: در 10ماهه سال جاری در گمرکات هرمزگان بیش از 6 میلیون و 500 هزار تن کالا وارد کشور شده که ارزش آن بیش از 13 میلیارد دلار بوده است، و در بحث صادرات بیش از 39 میلیون تن کالا به‌ارزش 10 میلیارد دلار کالا از گمرکات هرمزگان به خارج از کشور صادر شده است.

مدیرکل گمرک بندر شهید رجایی بندرعباس بیان کرد: بیش از 2.5 میلیون تن کالا از گمرکات هرمزگان به سایر استان‌های کشور و کشورهای دیگر ترانزیت شده، در ترانزیت داخلی بیش از 352 هزار تن کالا به گمرکات داخلی ارجاع شده است، مجموع کالاهای اساسی و غیراساسی که در ده‌ماهه سال جاری وارد گمرکات استان هرمزگان شده و از گمرکات هرمزگان ترخیص شده است بیش از 6 میلیون و پانصد هزار تن بوده که 2 میلیون و 700 هزار تن کالاهای اساسی بوده است.

اکبرپور عنوان کرد: تعداد زیادی از کالاها که در گمرکات رسوب کرده بود، طبق مصوبه هیئت دولت از 18 آبان به بعد اجرایی شد که کالاهایی که منتظر کد رهگیری بانک بودند، اجازه داشتند تا 90 درصد کالاهای اساسی و مواد اولیه ماشین بدون کد رهگیری ترخیص شوند.

وی خاطرنشان کرد: در بحث کالاهای اساسی و مواد اولیه روزانه رصد می‌شوند و اجازه رسوب کالا داده نمی‌شود.

ارسال نظر