|
شناسه خبر: 3508

ادامه باران‌های بهاری و هشدار هواشناسی

افزایش ۵ تا ۱۵ درجه دما در سواحل خزر و اردبیل

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: به تدریج تا پایان هفته جاری دمای هوا ۵ تا ۱۰ درجه در استان‌های ساحلی خزر و ۱۰ تا ۱۵ درجه در استان اردبیل افزایش می‌یابد و هوا گرم تر می‌شود.

صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در ساعت بعد از ظهر و اوایل امشب، در شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز شامل تهران، البرز، زنجان و قزوین، برخی نقاط خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، برخی نقاط استان‌های مرکزی کشور، دامنه های زاگرس، برخی نقاط استان‌های غربی کشور، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود و در نواحی مستعد و کوهستانی وقوع تگرگ نیز محتمل است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: بعد از کاهش نسبی دما در امروز و فردا در سواحل خزر، به تدریج تا پایان هفته دمای هوا ۵ تا ۱۰ درجه در استان های ساحلی خزر و ۱۰ تا ۱۵ درجه در استان اردبیل افزایش می‌یابد و هوا گرم تر می‌شود.

وی ادامه داد: در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری در سواحل خزر و اردبیل، استان‌های واقع در دامنه های جنوبی البرز شامل قزوین، البرز، زنجان، تهران و سمنان، برخی نقاط مرکز کشور در استان‌های اصفهان، یزد و قم استان‌های واقع در دامنه های زاگرس شامل برخی نقاط کرمانشاه، کردستان، همدان، مرکزی و لرستان و شمال فارس، برخی مناطق کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری رگبار باران و رعد و برق و وزش باد پیش بینی می‌شود.

ضیائیان افزود: روز پنجشنبه در شمال غرب نیز این شرایط جوی حاکم خواهد بود و در غرب سواحل خزر انتظار بارش نداریم.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: روز جمعه نیز همین الگوی بارش در مناطق ذکر شده ادامه دارد با این تفاوت که در سواحل بارش نداریم و در ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی و رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: از فردا تا جمعه در شرق کشور به ویژه زابل و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان با بیان اینکه امروز در سواحل خزر و اردبیل بارش باران داریم ،بیان کرد: دریای خزر امروز و فردا مواج است، امروز شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و شرق دریای عمان نیز مواج است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: از امروز تا جمعه هفته جاری در برخی نقاط استان های تهران، سمنان، البرز، قزوین، مرکزی و اصفهان، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر، صاعقه و برق گرفتگی، وقوع تگرگ در مناطق مستعد، وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک وجود دارد.

وی گفت: در این راستا توصیه می شود خودداری از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه‌های موقت و سست و عدم عبور از جاده‌های آب‌گرفته، در دستور کار باشد.

ضیائیان در تشریح وضعیت جوی پایتخت بیان کرد: آسمان تهران فردا قسمتی ابری در بعدازظهر افزایش ابر در برخی ساعات رگبار و رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۲۸ و ۱۸ درجه خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: در روز آینده اهواز با بیشینه دمای ۴۳ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۲ درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان خواهد بود.

ارسال نظر