|
شناسه خبر: 3732

اعتراض شدید قالیباف به قطعی برق؛

وزارت نیرو تدبیر نکرد

ماجرای قطعی‌های اخیر برق روایت روشنی از کم‌کاری‌های دولت در توسعه صنعت برق دارد که بروز پدیده جدید استخراج رمزارزهای غیرمجاز خانگی به آن دامن می‌زند.

ماجرای قطعی‌های اخیر برق روایت روشنی از کم‌کاری‌های دولت در توسعه صنعت برق دارد که بروز پدیده جدید استخراج رمزارزهای غیرمجاز خانگی به آن دامن می‌زند. براساس آمارها 5‌درصد از کل تولید رمزارز جهان در ایران انجام می‌شود که از نیاز کشور هم فراتر است. علاوه بر این‌ها سال آبی جاری که از ابتدای مهرماه‌۱۳۹۹ شروع شده و تا آخر شهریورماه امسال تداوم دارد، تا اینجا سالی کم‌بارش رقم زده و این امر سبب شده مخازن سدهای تولیدکننده برق به میزان ۵۰‌درصد با کاهش همراه شود. البته شیوع گسترده بیماری کرونا و ضرورت تامین برق برای مراکز حساس و درمانی و بیماران، امسال را سالی متفاوت در مصرف برق کرد به‌گونه‌ای که میزان مصرف یک بار در اردیبهشت‌ماه رکوردی کم سابقه در ۱۰‌سال اخیر از خود برجای نهاد و یک بار دیگر روز گذشته رکورد زد. دیروز ماجرای قطعی برق با حضور وزیر نیرو در مجلس شورای اسلامی بررسی شد؛ نمایندگان قصور دولت، کوتاهی در تولید برق هسته‌ای و معاهده پاریس را عامل این خاموشی‌ها بیان کردند. رییس مجلس هم خطاب به وزیر نیرو گفت: «توقع ما از شما که می‌دانستید ۳۰۰۰‌مگاوات کمبود برق داریم این نبود که حداقل برای سه هفته غافلگیر شویم و برق خانه‌ها، صنایع و بخش اداری را بدون اطلاع‌ قبلی قطع کنید؛ این یک سوء مدیریت واضح است؛ انتظار می‌رود دولت در اسرع وقت لایحه‌ای برای ساماندهی رمزارزها ارائه کند.» اینجا این سوال مطرح می شود چقدر در توسعه صنعت برق کشور عقب هستیم و اهمال دولت در این زمینه چه خسارت‌هایی را وارد کرده است؟»

کم‌کاری‌های دولت در حمایت و توسعه انرژی‌های نو و حمایت نکردن از شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی در صنعت برق و نوسازی محسوس است که هفته پیش گزارش مفصلی در «صبح‌‌نو» منتشر شد. براساس تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، روز شنبه در ساعت 12:53دقیقه مصرف برق کشور از مرز ۵۵‌هزار مگاوات عبور کرده و به ۵۵‌هزار و ۶۴۶‌مگاوات رسید؛ امری که به‌طور معمول در سال‌های گذشته و در این زمان رخ نمی‌داد. این میزان مصرف برق از میزان مصرف برق در روز جمعه گذشته که ۴۷‌هزار و ۵۵۰‌مگاوات بود بیش از هشت هزار مگاوات بیشتر شده و این درحالی است که ذخیره نیروگاه‌ها ۸۰۵‌مگاوات بود. برخی پیش‌بینی‌ها بیان‌گر آن است که درروزهای باقی‌مانده از این هفته احتمال رسیدن میزان مصرف به حدود ۶۰‌هزار مگاوات وجود خواهد داشت. طبق قانون برنامه پنجم توسعه کشور 25‌هزار مگاوات تولید برق پیش‌بینی شده بود که تاکنون عملکرد وزارت نیرو بیش از 50‌درصد بوده که تا سال‌‌1399 طبق برنامه ششم توسعه 11‌هزار مگاوات برق به مدار آمده است. با آنکه برنامه‌ریزی‌های لازم برای توسعه زیربنایی برق انجام شده است اما ما فقط از هزار مگاوات برق هسته‌ای استفاده می‌کنیم. می‌توانیم بگوییم که 20‌هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم که این موضوع البته تاکید مقام معظم رهبری است، ولی بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشود، این درحالی است که برق هسته‌ای، برقی پایدار بوده و تنظیم‌کننده شبکه برق است، لذا باید بودجه فاز دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر هرچه سریع‌تر تأمین شود. کل مصرف رمزارز در دنیا 30‌هزار مگاوات است که از این بین ایران بین 4 تا 5‌درصد یعنی 1500‌مگاوات برای این موضوع تولید می‌شود. این در حالی است که ایران تنها 600‌مگاوات رمزارز مصرف دارد. طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران تاکنون واردات حدود ۱۰/۲‌میلیون دلار دستگاه استخراج بیت‌کوین (ماینر) با ردیف تعرفه مشخص در گمرک ثبت شده است. از سال گذشته تا‌کنون حدود ۲۰‌هزار بسته ماینر با مجموع وزن ۱۵/۲‌تن در ردیف تعرفه۸۴۷۱۹۰۲۰ وارد کشور شده است.

سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی براساس قانون نبوده است «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی براساس برنامه ششم توسعه به موقع انجام نگرفته است امروز مدیریت و مسوولیت را چه ما در مجلس شورای اسلامی و چه وزیر در وزارتخانه برعهده دارد و باید با مشکلات موجود مسائل را پیش ببریم. مجلس یازدهم کاری را برای وزارت نیرو در حوزه سرمایه‌گذاری انجام داد که در بودجه ۴۰‌سال گذشته بی‌سابقه است. قالیباف اظهار داشت: می‌دانیم که تصمیم امسال مجلس در قبال وزارت نیرو در ظرف یک ماه اثرگذار نخواهد بود اما ما انتظار داریم که با جدیت دنبال شود. قالیباف در ادامه گفت: آقای وزیر می‌دانست و دولت پیش‌بینی می‌کرد که امسال برق کم داریم اما تدبیر نکردند.رییس مجلس یادآور شد: مجلس در این مورد طرح آماده دارد اما وظیفه دولت است لایحه بدهد. چرا دولت در مورد ساماندهی رمزارز لایحه نمی‌دهد؟ به گفته رییس مجلس شورای اسلامی، مدیریت حوزه انرژی در کشور دچار سردرگمی است.

اکنون ما در رکود اقتصادی قرار داریم و بخش قابل توجهی از صنایع ما نیمه تعطیل هستند. قطعا اگر این صنایع بخواهد فعالیت خود را آغاز کند اولین نیاز آن‌ها انرژی است. امروز بخش خصوصی که تولید برق می‌کند به موقع پول خود را دریافت نمی‌کند؛ چگونه ما از کسانی که پول‌شان را نمی‌دهیم توقع داریم به تولید ادامه دهند؟

بی‌توجهی وزارت نیرو به صنعت برق «فریدون عباسی» رییس کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از عملکرد دولت در سال‌های اخیر که منجر به قطعی برق شده است، به دلایل وقوع این مشکل و راهکارهای کوتاه و بلندمدت برای عبور از بحران برق اشاره کرد و گفت: سوءمدیریت کنونی را مربوط به رأس دستگاه اجرایی می‌دانم چراکه علاوه‌بر ناتوانی در ایجاد هماهنگی و تعامل میان چند وزیر، نتوانسته در حوزه صادرات برق، دیپلماسی انرژی، مصرف داخلی و رفاه مردم تعادل ایجاد کند به همین دلیل مردم اکنون فکر می‌کنند به‌دلیل صادرات برق به کشورهای همسایه با قطعی برق رو‌به‌رو شده‌ایم. هرچند این تفکر می‌تواند تا حدودی درست باشد اما زمانی که به سمت صادرات می‌رویم دیگر نمی‌توان پا پس کشید و دیپلماسی انرژی را با عدم اجرای تعهدات خود زیرسوال بریم چراکه این کار در روابط سیاسی و اقتصادی ما تأثیر گذارد لذا باید پیش‌بینی مصرف بالای خود را در اوج گرما داشته باشیم و سپس اقدام به صادرات کنیم. عباسی توجه به افزایش راندمان نیروگاه‌ها را موضوع مهم دیگری دانست و افزود: باوجود آنکه نیروگاه‌ها از سوخت بسیاری همچون گاز استفاده می‌کنند اما سطح تولید برق آن‌ها بسیار پایین‌تر از مصرف سوخت‌شان است، ضمن آنکه هیچ مشوقی هم برای افزایش راندمان تولید نیروگاه‌ها وجود ندارد به همین دلیل وزارت نیرو باید مشوق‌های لازم را به‌کار برد که حتی نیروگاه‌های خصوصی نسبت به افزایش راندمان تولید خود ترغیب شوند. اهمال دولت در استفاده از انرژی تجدید‌پذیر وی همچنین درباره وضعیت نیروگاه‌های اتمی گفت: دولت فعلی باید دو هزار مگاوات برق هسته‌ای را وارد شبکه می‌کرد چراکه این برق پاک و پایدار است که کمک بسیاری در تنظیم فرکانس کمک می‌کند. همچنین با‌توجه به کمبود گاز و افت فشار در چاه‌های گازی -که ممکن است ایران را در آینده نزدیک به واردکننده گاز تبدیل کند- بهتر است احداث نیروگاه‌های اتمی جدی‌تر گرفته شود. اگرچه باید دو واحد نیروگاه اتمی از سال‌92 تاکنون به بهره‌برداری می‌رسید اما متاسفانه کارهای اولیه آن نیز به کندی پیش می‌رود چراکه منابع مالی و اقساط مربوطه به شرکت سازنده پرداخت نمی‌شود. وی اظهار کرد: مسوولان وزارت نیرو یکی از دلایل اصلی مواجه شدن با بحران برق را تولید بالای رمزارزها در داخل کشور می‌دانند و بر آن تاکید دارند چراکه دستگاه‌های پرمصرفی هستند که عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند. به گفته عباسی بسیاری از کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و حتی مرغداری‌هایی که -به دلایلی همچون تغییر نرخ ارز ورشکسته شده‌اند- به تولید رمزارز به‌صورت غیرقانونی روی آورده‌اند و این مسأله، مصرف برق را بسیار بالا برده است. وی با بیان اینکه هر ماینر بین 2 تا 3‌کیلووات مصرف برق دارد در حالی که حدود 800‌هزار دستگاه رمرارز به صورت قاچاق وارد کشور شده است که 24‌ساعته برق مصرف می‌کنند، اظهار کرد: در این شرایط باید با کمک نیروی انتظامی، دادستانی، وزارت نیرو و وزارت ارتباطات این فعالیت‌ها شناسایی شود. این نماینده مجلس با بیان اینکه رمزارزها درصورت فعالیت مجاز صرفا در حد 321‌مگاوات مجوز تولید دارند، اضافه کرد: اجرای قانون اصل‌44 را در رابطه با تولید انرژی‌های تجدیدپذیر با هدف افزایش رغبت بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در این حوزه ضروری است. مجلس اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا هرچه سریع‌تر این قانون در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر اجرایی شود.

ارسال نظر