|
شناسه خبر: 3938

توزیع قطره‌چکانی ارز به حوزه دارو /

وزارت بهداشت و بانک مرکزی برای تعیین اولویت‌های ارزی هماهنگ نیستند

مدیر عامل یک هولدینگ دارویی دانش بنیان با انتقاد از توزیع قطره‌چکانی ارز به حوزه دارو گفت:‌ وزارت بهداشت و بانک مرکزی برای تعیین اولویت‌های ارزی هماهنگ نیستند.

امیر فرشچی در جمع خبرنگاران با اشاره به نگرانی‌هایی که بابت وضعیت دارویی کشور در ماه‌های آینده وجود دارد‌، اظهار داشت‌: قبل از تصویب بودجه سال 1400، جلسات زیادی پیرامون نگهداری یا حذف ارز مرجع در نهادهای مختلف گذاشته شد و علیرغم تذکر و هشدار صنعتگران دارویی به سیاستگذاران، در نهایت تصمیم بر آن شد که ارز مرجع برای دارو اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان دارو همگی آگاه بودند که چنین اعتبار ارزی برای تخصیص به حوزه دارو به میزان کافی در کشور وجود ندارد، افزود: در این میان طی دو سال اخیر برخی از روی ناآگاهی و عده‌ای هم در راستای فرصت‌طلبی همواره به دنبال رانت ارزی بوده‌اند و از این تصمیم دولت برای تخصیص ارز به حوزه دارو دفاع کردند، این عده اذعان داشتند که تخصیص ارز تصمیمی درست است.

مدیر عامل یک هولدینگ دارویی دانش بنیان با بیان اینکه بعد از سپری شدن سه ماه از سال 1400 تخصیص ارز به حوزه دارو به صورت قطره‌چکانی انجام می‌شود، گفت: متاسفانه ناهماهنگی‌هایی بین وزارت بهداشت و بانک مرکزی در خصوص تعیین اولویت‌های ارزی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تصمیمات سازمان غذا و دارو نیز متاثر از سیاست‌های غلط در تخصیص ارز به حوزه دارو است، افزود: این ‌شرایط سبب شد که تولیدکنندگان دارویی کشور در بدترین شرایط تاریخی خود قرار گیرند.

فرشچی با اشاره به اینکه این شرایط تبعات جبران‌ناپذیری برای صنعت دارویی کشور به همراه دارد، افزود: با ادامه این شرایط بسیاری از اقلام معمولی و پرمصرف دارویی در کشور کمیاب‌تر یا نایاب می‌شود همچنان که این اتفاق هم‌اکنون رخ داده است.

وی با بیان اینکه صنعت داروسازی نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد، گفت: ظاهرا هنوز هم قرار نیست چاره‌ای برای حل مشکلات تولید‌کنندگان دارویی کشور اندیشیده شود.

فرشچی با ابراز تاسف از اینکه هزینه‌های تولید دارو به نسبت سال گذشته چندین برابر شده است، عنوان کرد: هیچ مسیر مشخصی نیز برای جبران اثرات این تورم با اصلاح قیمت داروها تعریف نشده و این شرایط صنعت دارو را با وجود دارا بودن پتاسنیل بالای علمی و در اختیار داشتن نیروی‌های ماهر و نخبه زمین‌گیر کرده است.

وی با بیان اینکه از هر تریبونی برای رساندن فریاد خود به مسئولان استفاده کرده‌ایم تا شاید فرجی شود و گوش شنوایی پیدا کنیم، بیان کرد: خواسته ما تولیدکنندگان دارویی کشور از مسئولان ارشد این است که به دور از سیاست‌زدگی و براساس منافع بیماران تصمیماتی اخذ کنند.

ارسال نظر