|
شناسه خبر: 4173

آخرین اخبار اقتصادی/ سهام عدالت/ جاماندگان سهام عدالت؛

امکان فروش سهام عدالت خارج از بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نقل و انتقال وکالتی سهام عدالت ممنوع است. اما برخلاف قانون بازار سرمایه در قانون تعاونی‌ها مردم می‌توانند سهام عدالت خود را به فرد مورد نظر خودشان در قالب نقل و انتقال سهام واگذار کنند.

سهام عدالت، فروش تسهیلات بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار پایین درآمدی جامعه است. به بیان دیگر، می‌توان سهام عدالت را نوعی یارانه تلقی کرد. سهام عدالت، در دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد) اجرایی شد. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌ است. سهام عدالت بین طرح‌های اقتصادی دولتی جهت بهبود رفاه و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و فقرا، بیشتر مورد توجه بوده و به دفعات مورد حمایت قرار گرفته است.
سهام عدالت

اخبار و جزئیات جدید درباره سهام عدالت

محمدرضا جودکی، کارشناس سهام عدالت گفت: شورای عالی بورس متأسفانه وظیفه جمع‌آوری و توزیع سود سهام عدالت را از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گرفته و به یک شرکت خصوصی به نام سپرده‌گذاری مرکزی داده است و این وظیفه به صورت غیرقانونی به شرکت سپرده‌گذاری واگذار شده است.

وی افزود: وظیفه ذاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی این است که سود سهام عدالت که از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به دست می‌آید را باید دریافت کرده و با مشخص کردن میزان سود هر سهم اقدام به پرداخت سود به سهامداران خود بنماید.

به گفته وی، امسال در توزیع نوبت دوم سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۹۸ ، سود به دست آمده در دو شرکت مپنا و مخابرات به صورت غیرقانونی بین سهامداران عدالت توزیع نکردند.

این کارشناس سهام عدالت گفت: از مردم خواهش می‌کنم با توجه به اینکه سهام عدالت دارای پرتفوی با ارزش است، این سهام را لطفاً نفروشید و از عایدی آن استفاده کنید.

جودکی در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت سرمایه‌‌گذاری استان تهران و البرز از هم جدا شدند و چه زمانی وارد بورس می‌شوند، گفت: هنوز معلوم نیست چه زمانی وارد بورس می‌شوند، نیاز به تأییدیه سازمان بورس دارد. در مجمع اخیر سرمایه‌‌گذاری استان تهران باید بعداز طی مراحل قانونی روند افزایش سرمایه این شرکت اتفاق بیفتد. ما مجمع را برگزار کردیم و منتظر تأییدیه سازمان بورس هستیم که بعد از افزایش سرمایه با طی کردن مراحل قانونی امکان پذیرش شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران و درج نماد در تابلوی بورس وجود دارد.

به گفته وی، در استان تهران حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کردند که این افراد سهامدار شرکت سرمایه‌گذارای استان تهران خواهند بود.

این کارشناس سهام عدالت در مورد شکل‌گیری شرکت سرمایه‌گذاری استان البرز گفت: براساس ماده ۳۵ قانون اجرایی اصل ۴۴ و بند یک ابلاغیه رهبری در مورد آزادسازی سهام عدالت باید شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی متشکل از شرکت‌های تعاونی سهام عدالت باشند و طبق قانون باید شرکت سرمایه‌گذاری استان البرز هم متشکل از تعاونی‌های سهام عدالت در این استان باشند.

به گفته جودکی، مسئولان مربوطه تاکنون به این موضوع رضایت ندادند و می‌گویند برای تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری استان البرز باید افراد دیگری باشند و نیازی نیست که از شرکت‌های تعاونی شهرستانی تشکیل شوند و در حال حاضر این مسئله در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده و باید در صحن مجلس هم به تصویب برسد.

به گفته وی، با توجه به اینکه یک میلیون و ۸۰ هزار نفر از دارندگان کارت سهام عدالت در دولت قبلی از سهام عدالت بازمانده‌اند امیدواریم در دولت جدید به این افراد و نیز بازماندگان مشمول سهام عدالت سهام جدید اختصاص پیدا کند.

همچنین اکبر حیدری سخنگوی کانون سهام عدالت گفت: دولت جدید باید به بازماندگان از مشمولان سهام عدالت سهام جدید اختصاص دهد.

وی افزود: توصیه ما این است که مردم سهام عدالت خود را نگه دارند و سیاست آزادسازی سهام عدالت هم با تأکید بر ماندگاری مردم در سهام عدالت و افزایش دارایی مردم برای ایجاد عدالت در دارایی خانوارهای کم درآمد است و به هیچ وجه برای فروش سهام عدالت توصیه نمی‌شود.

امکان خرید و فروش سهام عدالت خارج از بورس

اکبر حیدری سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، در رابطه با این پرسش که آیا امکان انتقال سهام عدالت خارج از بورس وجود دارد، اظهار کرد: بخشی از مردم علاقه‌مند هستند که سهام عدالت خودشان را به خانواده یا افراد مد نظر خود واگذار نمایند. به طور مثال پدری تمام یا بخشی از سهام عدالت خود را به فرزند یا فرزندانش واگذار کند. اما باید گفت، این موضوع در فرآیند فعلی سهام عدالت در هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم امکان پذیر نیست.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: در فرآیند فعلی، سهام عدالت تنها از طریق بازار سرمایه معامله می‌شود که البته روش مستقیم معاملات آن نیز متوقف است. در بورس هیچ گاه خریدار و فروشنده با هماهنگی یکدیگر نمی‌توانند معامله‌ای را انجام دهند، بلکه باید فروشنده سفارش فروش خود را وارد سامانه کارگزاری کند و در آنجا اولین فردی که با آن قیمت، سفارش خرید خود را ثبت کند، مالک آن سهم یا سهام عدالت می‌شود. موردی که در کل قابل هماهنگی از قبل نیست.این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: یکی از مواردی که می‌توانست برخی از این نیاز‌ها و خواسته مردم را فراهم سازد تثبیت جایگاه تعاونی‌های شهرستانی، به عنوان محل خرید و فروش سهام عدالت بود. تا این ظرفیت برای مردم فراهم شود که سهام خود را به فردی که علاقه‌مند هستند واگذار کنند.

او در ادامه گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار نقل و انتقال وکالتی سهام عدالت ممنوع است. اما بر خلاف قانون بازار سرمایه در قانون تعاونی‌ها مردم می‌توانند سهام عدالت خود را به فرد مورد نظر خودشان در قالب نقل و انتقال سهام واگذار کنند.

حیدری در آخر بیان کرد: امید است که با تثبیت جایگاه بخش تعاون در حوزه سهام عدالت این چالش‌ها نیز برای سهامداران مرتفع شود. این موضوع هم اکنون در حال پیگیری است، اما در حال حاضر امکان انتقال سهام عدالت به فرد دلخواه  فراهم نیست و افراد فقط می‌توانند به هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم تنها از طریق بازار سرمایه سفارش فروش دهند. البته فروش به روش مستقیم نیز فعلا متوقف شده است و تنها فروش به شکل روش غیرمستقیم در برخی از استان‌ها در حال انجام است. در کل معامله یا واگذاری سهام عدالت خارج از بورس و بازار سرمایه به هیچ وجه امکان پذیر و قانونی نیست./ باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر