|
شناسه خبر: 4174

اخبار اقتصادی/ سهام عدالت/ ارزش سهام عدالت؛

ارزش سهام عدالت امروز چقدر شد؟ (یکشنبه 28 شهریور)

سهام عدالت در یک سال گذشته با روند نزولی همراه بوده و در همین دوران به دلیل کاهش شاخص کل بورس تا ۶۵ درصد ارزش سهام عدالت کاهش یافته است.

ارزش سهام عدالت، فروش تسهیلات بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار پایین درآمدی جامعه است. هدف از ارزش سهام عدالت، گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام شده است. ارزش سهام عدالت بین طرح‌های اقتصادی دولتی جهت بهبود رفاه و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و فقرا، بیشتر مورد توجه قرار دارد. با توجه به پیش‌بینی روند صعودی که کارشناسان درباره هفته‌های آینده دارند، ارزش سهام عدالت نیز با روند صعودی مواجه خواهد شد. اخبار مربوط به ارزش سهام عدالت را در پایگاه خبری «صبح نو» بخوانید.

ارزش سهام عدالت

فرآیند شکل‌گیری سهام عدالت

تا پیش از اجرای این طرح، خصوصی‌سازی به کندی پیش می‌رفت و حدود سه هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی تا آن زمان واگذارشده بود ولی ارزش سهام عدالت در همان مرحله اول دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود. در سال ۱۳۸۵ پس از شکل‌گیری تفسیر جدیدی از اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت توانست تا ۸۰ درصد سهام کارخانه‌ها، بنگاه‌های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کند.

ارزش سهام عدالت

جدیدترین اخبار درباره آزادسازی و فروش سهام عدالت

بیش از یک سال است که مدیران سازمان بورس و وزارت اقتصاد به بهانه روند کاهشی شاخص کل بورس جلوی فروش سهامی که ۵۰ میلیون نفر مالک آن هستند گرفته‌ است و فقط با تکذیبه‌ها سهامداران را ناامیدتر از قبل می‌کند.

اگر چه دولت‌ها برای سهامداران تبلیغ می‌کنند اما هیچ دولتی نتوانسته به این ۵۰ میلیون نفر کمک کند. سازمان بورس از مرداد پارسال فروش سهام عدالت را ممنوع کرده اما در مقابل بلوکه کردن دارایی مردم گزینه جایگزینی به آنها نداده است.

در هفته گذشته شرکت سپرده گذاری مرکزی که از زیرمجموعه‌های سازمان بورس است یک ضرب الاجل مشخص کرد که سهامداران تا روز ۵ شهریور درخواست قبلی فروش خود را لغو کنند تا ضرر نکنند. این اطلاعیه امید فروش سهام عدالت را برای سهامداران زنده کرد اما در نهایت مسئولان سازمان بورس فروش سهام عدالت تکذیب کردند.

دولت جدید نیز وعده‌هایی هم به کسانی که سهام عدالت دارند داده و هم به کسانی که این سهام را ندارند. وزیر اقتصاد و رئیس‌جمهور از سهام عدالت جدید می‌گویند، وعده‌ای که دولت روحانی نیز داد و عملی نشد.

دولت حتی سعی کرد انتقادها به خود را وعده وام سهام عدالت کم کند اما نتوانست طرح کارت اعتباری سهام عدالت را نیز اجرا کند تاجایی که سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت اعلام کرده تعداد ناچیز ۱۰۰ هزار کارت اعتباری صادر شده است.

سهامداران حتی صاحب سهام خود نیز نیستند چرا که این سهام در سبد بورسی‌شان نمی‌شیند. در روش مستقیم مسئولیت فروش به عهده کارگزاری‌هاست و در روش غیرمستقیم نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام مردم را در دست دارند.

نوع عملکرد بورس درباره سهام عدالت به نحوی بوده که در واقع سهام عدالتی به مردم داده نشده، آنها به طور اسمی سهامدار هستند و مالک اصلی همچنان دولت است. نوع آزادسازی و دستورات سازمان بورس درخصوص سهام عدالت نشان می‌دهد که این نهاد به جای این که مردم را به دارایی‌شان برساند آن را مصادره کرده است./ تجارت نیوز

ارزش سهام عدالت

 امروز (27 شهریور 1400)، ارزش سهام عدالت 490 هزارتومانی دارندگان این سهام به 9 میلیون و هشتصد و بیست وسه هزار تومان رسید.

سهام عدالت درحالی به رقم فوق رسیده که تاکنون افزایش سهام شرکت های فولاد خوزستان، پالایشی تهران و اصفهان ازسوی سازمان بورس و اوراق بهادار اعمال نشده است چراکه در صورت اعمال این افزایش سهام، ارزش سهام عدالت  حدود 11.7 میلیون تومان خواهد شد.

شاخص کل بازار بورس نیز در ارتفاع 1.420.483 قرار گرفته است. 

ارزش سهام عدالت

ارسال نظر