|
شناسه خبر: 4183

اخبار اقتصادی/ بورس/ پیش‌بینی بورس؛

شاخص بازار بورس صعودی می‌شود یا نزولی؟

​بورس امروز با افت بسیار سنگینی مواجه شد.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز با افت شدیدی دیگر مواجه شد و به ۶۸۰۰ میلیارد تومان رسید. در همین حال خروج پول حقیقی شدیدا افزایش یافت و به حدود ۱۴۵۰ میلیارد تومان رسید. البته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از این پول‌ها وارد صندوق‌های درآمد ثابت شد، اما به طور کل این چنین خروج پولی می‌تواند نگران‌کننده باشد.

اما برای پیش‌بینی بورس فردا و روزهای آینده سه عامل تعیین‌کننده در بازار چیست؟

افت دلار ادامه‌دار می‌شود؟

با توجه به روند اخیر بازار می‌توان گفت قیمت دلار به تعیین‌کننده‌ترین عامل بیرونی بازار سهام تبدیل شده است. به طوری که در اغلب روزهای معاملاتی مدت اخیر، شاهد هم‌مسیری دلار و بورس تهران هستیم. حال ورود گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به ایران ریسک احتمال صدور قطع‌نامه علیه ایران در شورای حکام فعلا کاهش یافته است. از طرفی دیگر هم خبرهایی از مذاکرات ایران و برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان به گوش می‌رسد. این اتفاقات سیاسی به طور کل باعث شده تا مسیر صعودی دلار فعلا معکوس شود و در پی آن فشار فروش در بورس هم افزایش یابد. در خصوص آینده قیمت دلار فعلا باید منتظر باشیم و ببینیم مذاکرات برجامی و جلسه شورای حکام چه نتیجه‌ای خواهد داشت.

رشد بازار جهانی می‌تواند خنثی‌کننده اثر دلار ریزشی باشد؟

بازار جهانی بعد از تعطیلات پایان هفته میلادی از بامداد امشب دوباره بازگشایی می‌شود. در آخر هفته روسای جمهور چین و آمریکا بعد از ۷ ماه پرتنش به صورت تلفنی با یکدیگر صحبت کردند که این باعث ایجاد سیگنالی مثبت به بازار جهانی شد و کامودیتی‌ها در مسیر صعودی قرار گرفتند. باید دید صعود کالاها در بازار جهانی فردا هم ادامه می‌یابد یا نه. در صورت تداوم رشد کامودیتی‌ها میتوان انتظار داشت تا حدی اثر روانی روند نزولی دلار خنثی شود و بازار فردا به این شدت منفی نباشد.

عرضه اولیه جدید بورس با روشی جدید

برخی از سهامداران همیشه به عرضه اولیه‌ها اعتراض داشتند و می‌گفتند منجر به جذب نقدینگی زیاد از بورس و ایجاد فشار فروش در بازار سرمایه می‌شوند. حال روشی جدید برای عرضه‌های اولیه در نظر گرفته شده است که این نمادهای تازه‌وارد به حقوقی‌ها فروخته شود و آن‌ها آرام آرام در بازار سهام عرضه کنند تا فشار کمتری بر بورس وارد شود. حالا قرار است این روش جدید فردا برای عرضه اولیه حآفرین اجرایی شود. باید دید آیا این شیوه می‌تواند به طور واقعی از فشار بر بازار سهام بکاهد یا نه.

افت سنگین شاخص‌ها به معنی روند نزولی در بورس فردا خواهد بود؟

شیب خط شاخص‌ها در بازار امروز به شدت نزولی بود که چنین چیزی طبق مشاهده‌های گذشته‌نگر عموما به معنی شروع منفی بورس در روز کاری بعدی است. در پیش بینی بورس فردا اما با توجه به آنکه ریزش بورس امروز خیلی شدید بود و از نظر بسیاری از فعالان بازار به نوعی بیش‌واکنشی بود، می‌توان انتظار داشت که ریزش بورس در روز کاری بعد به این شدت نباشد. همچنین بورس فردا حمایت تکنیکالی میانگین متحرک توانی ۲۵ روزه را در پیش رو دارد که ممکن است باعث شود بعد از یک شروع ریزشی، تقاضا در بازار دوباره تقویت شود و شاخص‌ها در نیمه دوم بورس روندی صعودی به خود بگیرند. البته با توجه به فشار سنگینی که احتمالا در ابتدای بازار فردا وجود دارد، در نهایت برآیند این رفتار منفی باشد اما نه به شدت امروز./ تجارت‌نیوز

ارسال نظر