|
شناسه خبر: 4739

بررسی علل تثبیت رشد شاخص بورس در هفته‌های اخیر؛

راز صعود قیمت دلار در بازار

در هفته‌های اخیر، شاخص کل بورس با رشد پایدار مواجه بود که بخشی از آن به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری برمی‌گردد.

«صبح نو» در گزارشی علل تثبیت رشد شاخص بورس در هفته های اخیر را بررسی کرده است: در هفته‌های اخیر، شاخص کل بورس با رشد پایدار مواجه بود که بخشی از آن به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری برمی‌گردد. آیت‌الله رئیسی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری نیز یک روز به بورس تهران رفت و به گفت‌وگو با سرمایه‌گذاران و فعالان بازار پرداخت؛ موضوعی که از آن به حمایت رییس احتمالی دولت سیزدهم تعبیر شد و پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، فعالان بازار سرمایه به آن واکنش مثبت نشان دادند.

همچنین با توجه به ثبات نسبی که در بازارهای موازی از جمله طلا، سکه و مسکن وجود دارد از یک‌سو و نیز پایین بودن نرخ سود سپرده‌های بانکی که در دو سال اخیر تقریبا رشدی نداشته اما تورم عمومی در چهار ماهه نخست امسال همواره بالای 40درصد بوده که سبب بی‌ارزش‌تر شدن نرخ سود سپرده‌های بانکی است.

 از سوی دیگر، به‌عنوان برخی دلایل اقبال مجدد سرمایه‌گذاران به حضور در بورس ذکر می‌شود؛ اتفاقی که با گرانی بی‌حدوحصر مسکن همزمان و سبب شد تا بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران خرد نتوانند بازار مسکن را به‌عنوان محلی برای حفظ دارایی‌های خود انتخاب کنند. اما آهنگ رشد بورس نیز در سرعتی منطقی قرار دارد که نشان‌دهنده سخت بودن بازگشت اعتماد مردم به بورس برای سرمایه‌گذاری، پس از اتفاقاتی است که در اواخر نیمه نخست سال گذشته رخ داد و با افت شدید بازدهی بورس و منفی شدن رشد شاخص‌ها در بازار سرمایه، بسیاری از مردم دارایی‌های خود را از دست دادند.

در کنار همه این فاکتورهای ریز و درشت، اما بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه بر این اعتقادند که رشد قیمت‌ها در بازار ارز، یکی از اصلی‌ترین علل صعودی بودن شاخص بورس در هفته‌های اخیر است. اگرچه تاکنون شاهد موضع‌گیری مستقیم دولت سیزدهم نسبت‌به ادامه یا لغو مذاکرات تیم برجامی کشورمان نبوده‌ایم اما به نظر می‌رسد سیگنال‌هایی که از برخی منتسبان به دولت سیزدهم مبنی بر احتمال عدم تمدید جدی مذاکرات بازگشت آمریکا به برجام و نیز رابطه منفی دولت جدید با «اف‌ای‌تی‌اف» ارسال می‌شود، این پیغام را به بازار ارز منتقل کرده که روند این بازار صعودی شود.درحال‌حاضر نرخ دلار که برای حدود یک‌سال در بازه قیمتی زیر 22هزار تومان ثابت بود، اندک‌اندک به دامنه 24 تا 25هزارتومانی رشد یافت و سپس با جهش به دامنه 26 تا 27هزارتومانی، درحال تحریک انتظارات تورمی است. دولت باید برای فرار از تثبیت نرخ تورم عمومی بالای 40 تا 50درصدی، فکر عاجل کند. یک شانس مجدد که به بازار ارز سیگنال منفی داد تا از سرعت رشد آن کاسته شود، حذف هرات از نهادهای تعیین‌کننده نرخ دلار ایران با کوچ طالبان به ولایت‌های مختلف افغانستان بود؛ اگرچه برخی کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند که با حذف هرات از ارز ایران، نرخ دلار افزایش یابد اما نتیجه معکوس داد و نوسان‌گیران ارزی کشور کمی عقب‌نشینی کردند.بازار سرمایه نیز با یک اتفاق مثبت مواجه شد و شاهد بازگشت سرمایه‌های خرد به این بازار در پی استقبال حقوقی‌ها بود؛ در روزهای اخیر حجم پول‌های خرد به بازار سرمایه به سقف 10هزار میلیارد تومان در هر روز نزدیک شده است؛ بااین‌حال باز هم با روزهای اوج بورس در خرداد سال قبل که سرازیری سرمایه‌های خرد به بورس تا روزانه 30هزار میلیارد تومان برآورد می‌شد، اختلاف فاحش دارد. در ادامه در گفت‌وگو با بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی بیشتر وضعیت بازار پرداخته‌ایم.

کارشناس بورس: بازار سرمایه می‌تواند کنترل کننده رشد تورم باشد 

بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص به خبرنگار «صبح‌نو» گفت: بخشی از رشد بورس به‌دلیل رشد دلار بوده است؛ قیمت دلار در اواخر سال قبل و اوایل سال جاری در محدوده  21 تا 22هزار تومان نوسان داشت اما درحال‌حاضر به 27هزار تومان رسیده است؛ این یک محرکی بود که باعث رشد همه بازارها از قبیل خودرو و سکه شده است. وی افزود: البته مسکن با کمی تاخیر وارد فاز رشد می‌شود، هرچند مسکن در روزهایی که سایر بازارها افت کردند، کاهش قیمت نداشت و ممکن است با شیب ملایم‌تری رشد کند؛ از سوی دیگر، قیمت‌ها در بازار مسکن به‌قدری دست‌نیافتنی شده‌اند که پول‌های خرد نمی‌تواند در این بازار نقش موثری را ایفا کنند.کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: در دوره‌ای مسکن 50 تا 200میلیون تومان بود و پول مردم عادی به معاملات در این بازار وارد می‌شد اما در قیمت‌های کنونی مسکن، دیگر پول‌های خرد امکان سرمایه‌گذاری و معامله‌گری ندارند؛ یک واحد معمولی کوچک در مرکز تهران دو تا سه میلیارد تومان.وی تصریح کرد: بازار سکه اما با توجه به جذاب‌تر بودنش برای پول‌های خرد، تاثیر سریع‌تری از نوسانات ارزی گرفت و اگرچه در دوره کاهش قیمت ارز، سکه نیز تا 9میلیون تومان پایین آمد اما امروز به دامنه 12میلیون تومان وارد شد؛ این در حالی است که نرخ جهانی طلا افت کرده اما چون دلار رشد داشت، سکه نیز با افزایش قیمت مواجه شده است.

صمدی تاکید کرد: این موضوع نشان می‌دهد دلار یک محرک قوی برای همه بازارها محسوب می‌شود؛ از سوی دیگر با عدم تداوم مذاکرات وین و نیز انتقال دولت در کشور هستیم که خودبه‌خود به انتظارات تورمی دامن می‌زنند. هنوز دولت جدید مستقر نشده است و سیگنال‌های خوبی هم از وین به بازار ارز ایران منتقل نشد. صمدی تصریح کرد: اگر دولت بتواند جذابیتی برای بازار سرمایه ایجاد کند، طبیعی است که سرمایه‌ها نیز به این بازار سرازیر می‌شوند ولی باید مراقب باشد تا بلایی که دولت دوازدهم بر سر سرمایه‌های مردم آورد، تکرار نشود، بلکه باید حمایت هوشمندتر باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید حداقل هفته‌ای دو تا سه عرضه اولیه بزرگ و کوچک داشته باشیم؛ ماهی یک عرضه اولیه بزرگ را شاهد باشیم.

صمدی درباره بازگشت اعتماد مردمی به بازار سرمایه گفت: بازگشت این اعتماد تدریجی است، متاسفانه اگرچه شاخص چند روزی است که ارتفاع یک‌ونیم میلیون واحد را رد کرده و در این شاخص تثبیت شده اما همچنان ارزش معاملات خرد زیر 10هزار میلیارد تومان است درحالی‌که در دوره اوج بورس، تا 30هزار میلیارد تومان معاملات خرد را هم شاهد بودیم. کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه هنوز شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگی داریم که وارد بورس نشده‌اند و می‌توانند در عرضه اولیه شریک شوند، گفت: عرضه این شرکت‌ها هم به شفافیت خود آن‌ها کمک می‌کند هم به رشد بورس.صمدی با بیان اینکه معتقدم بورس همواره می‌تواند سپر تورمی اقتصاد کشور باشد بیان کرد: درحال‌حاضر مجوز شرکت‌های سهامی عام را سازمان بورس می‌دهد که باید در صدور این مجوزها تسریع شود.صمدی اظهار داشت: سال گذشته بازارگردان نداشتیم اما الان همه شرکت‌ها بازارگردان دارند. کمک می‌کند تا همه نمادها از صعود یا افول جهشی در امان بمانند.

ارسال نظر