|
شناسه خبر: 4752

کاهش متوسط قیمت مسکن در برخی مناطق تهران؛

متوسط قیمت ۱۱۸ میلیونی مسکن در زعفرانیه

بررسی بازار مسکن پایتخت حاکی از آن است که در برخی مناطق شمالی تهران متوسط قیمت مسکن نسبت‌ به اواسط مرداد ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

روزنامه «صبح نو»- بررسی بازار مسکن پایتخت حاکی از آن است که در برخی مناطق شمالی تهران متوسط قیمت مسکن نسبت‌به اواسط مرداد ۱۴۰۰ کاهش یافته است. در گزارشی که تسنیم منتشر کرده به این مساله پرداخته و آورده است، بازار مسکن کشور در بخش معاملات همچنان در رکود به‌سر می‌برد، دقیقا برخلاف بازار اجاره. فعالان و دست‌اندرکاران بازار می‌گویند این وضعیت تا آخر تابستان 1400 ادامه دارد و بازار مسکن در انتظار اجرایی شدن برنامه‌های دولت سیزدهم است. درصورتی‌که برنامه ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی طی امسال عملیاتی شود می‌توان به تداوم رکود بخش مسکن و احتمالا ازبین‌رفتن حباب قیمتی امیدوار بود.هفته گذشته رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به کم‌کاری دولت قبل در بخش مسکن کشور، گفته بود: ‌متاسفانه در دولت گذشته رسم این بود که مسوولان کم‌کاری خود را به گردن این و آن می‌انداختند؛ آیا الان که کشور حدود پنج‌میلیون واحد مسکونی کمبود دارد مشاوران املاک مقصرند؟

وی با اشاره به اینکه گزارش‌های بانک مرکزی از بازار مسکن اشتباه است، گفت: این بانک در آخرین گزارش خود اعلام کرده متوسط قیمت مسکن تهران به متری 30میلیون و44هزار تومان افزایش یافته است، ‌این در حالی است که متوسط قیمت تهران 26 تا 27میلیون تومان است. زور اتحادیه املاک به بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نمی‌رسد. داده‌های بانک مرکزی از تحولات بخش مسکن مبنای درستی ندارد و بازار را به هم می‌ریزد.

قلی‌خسروی درباره بازار اجاره مسکن نیز افزود: متاسفانه دخالت‌های دولت در این بخش باعث شد تابستان امسال نرخ اجاره‌بها حدود 50درصد نسبت‌به سال گذشته افزایش یابد.

به گزارش تسنیم، همانگونه اشاره شد بازار مسکن تهران در رکود به‌سر می‌برد. در برخی مناطق این رکود غیرتورمی و درراستای کاهش حباب قیمتی حرکت کرده است. بررسی تحولات دو هفته اخیر بازار مسکن در مناطق شمالی پایتخت نشان می‌دهد در برخی مناطق قیمت‌ها کاهش یافته است.

بر این اساس، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در ظفر 61میلیون و 300هزار تومان، در میرداماد 67.7میلیون، در جردن 68.5میلیون، در شهرک غرب 73میلیون و در قیطریه 76.4میلیون تومان است.

متوسط قیمت مسکن در جردن نسبت‌به اواسط مردادماه منفی 6.3درصد رشد داشته است. در سعادت‌آباد متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی 81.1میلیون تومان است که رشد 2.2درصدی داشته است. در دروس متوسط قیمت با کاهش 2.3درصدی به 86.9میلیون تومان رسیده و در فرمانیه نیز رشد منفی 1.4درصدی برای هر مترمربع با قیمت 91میلیون تومان ثبت شده است.

همچنین در ولنجک کاهش قیمت 4.8درصدی روی داده است. در این محله متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 95میلیون تومان است. در الهیه و زعفرانیه نیز متوسط قیمت به ترتیب 114میلیون و 118.8میلیون تومان است.

ارسال نظر