|
شناسه خبر: 4857

طرح جهش تولید مسکن که از سوی مجلس یازدهم آماده شده، با تایید شورای نگهبان به‌زودی اجرایی می‌شود؛

خانه ملت در پی خانه‌دار شدن مردم

با وجود همه کم‌کاری‌های سال‌های گذشته مجلس دهم طرح جهش تولید مسکن را آماده کرد که بعد از رفع برخی از اشکالات ازسوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفت تا شاید موجب امیدواری مردم در راه خانه‌دار شدن شود.

روزنامه «صبج نو»- ماجرای خانه‌دار شدن در کشور ما همیشه با فراز و فرودهای بسیاری مواجه بوده است اما در هشت سال گذشته و دوره فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه‌وشهرسازی کار به جایی رسید که حالا خانه‌دار شدن در شهری مانند تهران برای بسیاری از مردم تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده است. براساس جدیدترین آمار منتشرشده، قیمت میانگین هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران به 30میلیون و 970هزار تومان رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته حدود 34درصد افزایش نشان می‌دهد. اما با وجود همه کم‌کاری‌های سال‌های گذشته مجلس دهم طرح جهش تولید مسکن را آماده کرد که بعد از رفع برخی از اشکالات ازسوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفت تا شاید موجب امیدواری مردم در راه خانه‌دار شدن شود.

طرح جهش تولید مسکن یکی از طرح‌های زیربنایی کشور است که در صورت اجرای درست می‌تواند به یکی از ماندگارترین طرح‌های تصویب‌شده در کشور تبدیل شود. سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه با انتشار توییتی از تصویب این طرح در شورای نگهبان خبر داد. هادی طحان‌نظیف در توییتر خود نوشت: «طرح جهش تولید مسکن که در مراحل قبل با ابهامات و اشکالاتی ازسوی شورای نگهبان مواجه شده بود، پس از انجام اصلاحات در مجلس و بررسی مجدد در شورا مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد. امیدوارم اجرای این قانون به ایجاد رونق و جهش در این صنعت پیشران و رفع یکی از دغدغه‌های مردم منجر شود.» با این گام بزرگ در شورای نگهبان حالا این قانون در مسیر ابلاغ و اجرا قرار گرفته است.

چشم انتظار روزهای آینده

سخنگوی هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی دیروز با اشاره به خبر تایید طرح جهش تولید مسکن ازسوی شورای نگهبان اظهار داشت: این قانون به‌زودی ازسوی رییس مجلس شورای اسلامی ابلاغ خواهد شد. سیدنظام‌الدین موسوی دیروز در نشست خبری با اشاره به فرایند تصویب طرح جهش تولید مسکن اظهار کرد: در هشت‌سال گذشته اتفاقی که باید در حوزه مسکن می‌افتاد، نیفتاد و بعضا حرکت‌های خوبی که در زمینه تامین مسکن در دولت‌های قبل شروع شده بود، ازجمله مسکن مهر که حرکت خوبی در جهت تامین مسکن مردم به‌خصوص طبقات ضعیف‌تر بود متوقف شد و دولت اقدام عاجل و مهمی در زمینه تامین مسکن نداشت. وی افزود: این مساله به‌علاوه مسائل دیگر موجب شد که ما دچار نقصان و کاستی جدی در زمینه مسکن شویم و همین‌طور موجب شد قیمت مسکن و زمین با یک جهش غیرقابل باوری در سال‌های اخیر مواجه شود به‌نحوی‌که امروز خانه‌دار شدن برای اقشار زیادی از مردم به یک رویا تبدیل شده است.

سخنگوی هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود افزود: یکی از نکات و اهدافی که مجلس یازدهم از ابتدای شروع به کار دنبال می‌کرد، تصویب و قانونی برای رفع این نقیصه در جهت کمک و حمایت از مردم و فشار ضعیف برای تامین مسکن بود و لذا از سال گذشته طرح جهش تولید مسکن در مجلس شورای اسلامی کلید زده شد. موسوی اضافه کرد: بعد از بررسی‌های متعددی که در مجلس شورای اسلامی داشتیم این طرح در صحن به تصویب رسید. البته طرح جهش تولید مسکن چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان در رفت‌وآمد بود و بعضی از نکاتی که احیانا مغایرت با قانون اساسی و شرع داشت، این‌ها به مجلس برگشت داده شد و مجلس اصلاح کرد و نهایتا مصوبه مجلس ازسوی شورای نگهبان در هفته اخیر تایید و تبدیل به قانون شد.  وی گفت: این قانون به‌زودی ازسوی رییس مجلس شورای اسلامی به‌عنوان قانون ابلاغ خواهد شد و لازم‌الاجراست.

وظیفه دولت چیست؟

سخنگوی هیات رییسه مجلس در ادامه نشست خبری خود به برخی نکات و کلیات این طرح اشاره کرد و گفت: براساس این قانون، دولت مکلف است بعد از لازم‌الاجرا شدن این قانون حداقل ساخت یک‌میلیون مسکن در سال را در چهار سال آینده فراهم کند. موسوی با برای تحقق ساختارهای موردنیاز این قانون افزود: براساس ساختار مصوب مجلس، شورای عالی مسکن است که ریاست آن برعهده رییس‌جمهوری است و دبیری آن را  وزیر راه‌وشهرسازی بر عهده می‌گیرد. همچنین ۱۱عضو کابینه، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و یک نماینده مجلس هم به عنوان ناظر در این شورا عضو هستند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: صندوق ملی مسکن نیز در این قانون پیش‌بینی‌شده و  منابع متعددی در این صندوق متمرکز خواهد شد و رییس هیات امنای صندوق ملی مسکن نیز  وزیر راه‌وشهرسازی خواهد بود و تمهیدات لازم برای تامین منابع مالی این قانون هم در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به موظف شدن بانک‌های کشور براساس قانون جهش تولید مسکن گفت: بانک‌های کشور باید سالانه حداقل ۲۰درصد از تسهیلات خود را به ساخت مسکن اختصاص دهند که البته سود این تسهیلات در آینده مشخص خواهد شد.

موسوی درباره قیمت مسکن که بخش بیشتر آن را زمین  مشخص می‌کند، عنوان کرد: زمین‌های دولتی که در اطراف شهرها یا نقاطی که برای شهرسازی و توسعه شهرسازی در نظر گرفته شده و در اختیار سازمان‌ها و نهادهای دولتی است، باید این زمین‌ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت ساخت مسکن قرار گیرد. البته زمین‌هایی کشاورزی و زیست‌محیطی دراین حیطه قرار نمی‌گیرد. نماینده مردم تهران ادامه داد: این زمین‌ها به‌صورت ۹۹ساله در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد تا برای ساخت مسکن اقدام شود. همچنین برای تامین مصالح ساختمانی مانند سیمان و فولاد قرار است از طریق بورس تامین شود و  افراد می‌توانند آن را پیش‌خرید کنند. موسوی خاطرنشان کرد: تاکید مجلس  آن است که دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن به پیوست‌های فرهنگی، مذهبی و زیست‌محیطی در ساخت شهرک‌های جدید توجه کند تا مشکلی ایجاد نشود.

ارسال نظر