|
شناسه خبر: 4987

گمانه‌زنی‌ها درباره بازگشت دوباره شرکت‌های کره‌ای لوازم خانگی؛

چشم‌بادامی‌ها برنمی‌گردند

صنعت لوازم خانگی ایران در سال‌های اخیر و به رغم محدودیت‌هایی که با آن دست‌به گریبان بود، به مرحله‌ای از سطح خودکفایی رسید. این خودکفایی اما حاصل برنامه‌ریزی نبوده و پس از توفیق اجباری خروج شرکت‌های کره‌ای به‌دلیل تحریم‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده آمریکا به دست آمده است.

روزنامه «صبح‌نو»- صنعت لوازم خانگی ایران در سال‌های اخیر و به رغم محدودیت‌هایی که با آن دست‌به گریبان بود، به مرحله‌ای از سطح خودکفایی رسید. این خودکفایی اما حاصل برنامه‌ریزی نبوده و پس از توفیق اجباری خروج شرکت‌های کره‌ای به‌دلیل تحریم‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده آمریکا به دست آمده است. با خروج دو شرکت ال‌جی و سامسونگ از ایران، بستری برای تولیدکنندگان داخلی فراهم شد تا توانمندی‌های خود را در عرصه تولید لوازم خانگی به نمایش بگذارند و برای تامین نیاز بازار داخل، تولیدات خود را افزایش دهند. در این میان، متقاضیان لوازم خانگی که تا پیش از این، تنها به خرید محصولات کره‌ای عادت داشتند و محصولات ایرانی را قابل رقابت با محصولات کره‌ای نمی‌دانستند، با بازاری مواجه شدند که تنوع محصولات آن نه‌تنها بیش از محصولات کره‌ای بود، بلکه محصولات نیز حتی در مواردی با کیفیت بهتری نسبت‌به لوازم خانگی سامسونگ و ال‌جی تولید می‌شد. آنچه با خروج سامسونگ و ال‌جی از کشور در ایران اتفاق افتاد، تحول بزرگی در صنعت لوازم خانگی بود که امروزه زمینه را برای رشد بیش از ۴۰درصدی این صنعت فراهم کرد. حالا پس از دو سال و با پا گرفتن نهال تولید در داخل کشور، زمزمه‌هایی از بازگشت شرکت‌های کره‌ای و به‌ویژه دو شرکت «ال‌جی» و «سامسونگ» به گوش می‌رسد؛ شرکت‌هایی که در بدترین شرایط ممکن، بدون درنظرگرفتن نیاز بازار ایران، یکباره از کشورمان خارج شدند و در پازل آمریکا بازی کردند. گمانه‌هایی از تلاش کره‌ای‌ها برای بازگشت واکنش‌های بسیار را به دنبال داشته است. مجلس شورای اسلامی حامی تولیدکنندگان داخلی است و اجازه تضعیف صنعت داخلی را نخواهد داد. انجمن صنفی تولیدکنندگان ورود کره‌ای‌ها به بازار کشور را نگران‌کننده اعلام کرده و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کمپین «نه به واردات» راه‌اندازی کرده‌اند.

«علیرضا سلیمی»، نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست اجازه ندهند شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ برای فروش محصولات خود به کشور بازگردند. این نماینده در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: شنیده می‌شود که شرکت سامسونگ و ال‌جی با شرایط عجیب‌وغریب قصد بازگشت به ایران را دارند. عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: آن زمان که کشور نیازمند سامسونگ و ال‌جی بود آن‌ها ایران را رها کرده و رفتند و اگر قرار باشد به‌جای پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی و با فضایی که آمریکایی‌ها باز کرده‌اند محصولات کره‌ای وارد کشورمان شود، پذیرفتنی نیست.

وی بابیان اینکه ۵۰۰کارخانه تولید لوازم‌خانگی در کشور وجود دارد که ۱۹میلیون لوازم‌خانگی تولید می‌کنند، گفت: امروز که کشور درحال‌توسعه و تولید محصولات لوازم‌خانگی است، برخی شرکت‌های خارجی قصد حضور مجدد در ایران را دارند. دولت باید توجه کند که شرکت‌هایی نظیر سامسونگ و ال‌جی که به ایران خیانت کردند، نباید اجازه بازگشت به کشور به آن‌ها داده شود. «محمدباقر قالیباف» در پاسخ به این تذکر گفت: این دقت وجود دارد. به‌ویژه اینکه در حوزه صنعت لوازم‌خانگی از جهت کمیت و کیفیت کشور گام بزرگی برداشته و هرگز دولت و مجلس اجازه تضعیف تولید داخلی را با توجه به کیفیت بالای تولیدات ایرانی نخواهد داد.

شرط و شروط بازگشت کره‌ای‌ها

«حمیدرضا غزنوی»، سخنگوی انجمن صنفی لوازم‌خانگی  ایران درمورد شایعات یا اخبار ورود دوباره محصولات این دو برند کره‌ای به ایران گفت: آمریکا برای آزاد کردن بخشی از پول‌های ایران، مجوزی را به شرکت‌های کره‌ای داده که براساس آن، این شرکت‌ها می‌توانند بدهی ایران را تنها از طریق واردات کالا به ایران پرداخت کنند. در این مجوز همچنین قید شده است، شرکت‌های جدید امکان صادرات محصولات خود به ایران را ندارند، بلکه همان شرکت‌های پیشین باید اقدام به صادرات محصولات خود به ایران کنند. آمریکا برای این مجوز نیز ضرب‌الاجل ۹۰روزه تعیین کرده  است.

به گفته سخنگوی انجمن صنفی لوازم‌خانگی ایران، این شروط نشان می‌دهد که برای ورود دوباره ال‌جی و سامسونگ به بازار ایران و دقیقا زمانی که ایران اعلام کرده در صنعت تولید لوازم‌خانگی به خودکفایی رسیده، طراحی دقیقی صورت گرفته است.

 وی افزود: متاسفانه آمریکا به‌دنبال راهی برای شکستن استقامت ایران در بخش‌های مختلف است. صنعت لوازم‌خانگی به لطف خروج ال‌جی و سامسونگ از کشور، روی پای خود ایستاد و در سال۹۹، در اوج تحریم‌ها و شرایطی که از نظر شیوع کرونا بر کشور حاکم بود، صنعت تولید لوازم‌خانگی رشد چشمگیری پیدا کرد؛ رقمی که در صنعت کشور بی‌سابقه و شگفت‌انگیز بوده است. وی معتقد است که دشمنان ایران تلاش می‌کنند، با واردات دوباره لوازم‌خانگی کره‌ای، صنعت کشور را زمین‌گیر کنند و در این میان متاسفانه برخی افراد و مسوولان نیز همسو با آن‌ها حرکت می‌کنند.

کمپین «نه به واردات»

غزنوی با اشاره به عواقب بازگشت این دو برند و تبعات آن بر تولید داخل تصریح کرد: بر پایه اطلاعات موثقی که در دست داریم، دو شرکت کره‌ای به‌ویژه سامسونگ در حال لابی‌گری برای بازگشت به ایران هستند و در این راستا نیز تمام تلاش خود را صرف تبلیغات به‌ویژه در حوزه فرهنگی کرده‌اند. این دو برند درحال‌حاضر، مشغول مقدمه‌چینی برای ورود دوباره به بازار ایران و به‌صورت کاملا زیرپوستی مشغول لابی با مسوولان و برخی چهره‌های فرهنگی هستند. به گفته وی، این نگرانی وجود دارد که در جریان لابی‌گری کره‌ای‌ها، افراد تاثیرگذار صنعت لوازم‌خانگی کشور، با این برند‌ها همسو شوند. در این صورت منافع تولیدکنندگان به خطر خواهد افتاد و نه‌تنها شعار سال محقق نمی‌شود، بلکه تولید لوازم‌خانگی در معرض خطر نابودی قرار می‌گیرد.

غزنوی بر این باور است که اگر تولیدکنندگان ایرانی محصول بی‌کیفیت و بدون گارانتی تولید کنند، می‌توان دلیل موجهی برای ورود برند‌های خارجی به کشور داشت اما در شرایطی که تولیدات لوازم‌خانگی ایران درحال حاضر به اروپا صادر می‌شود و قابل رقابت در بازار‌های جهانی است، ورود دوباره برند‌های خارجی، درواقع تیشه محکمی به ریشه تولید می‌زند. سخنگوی انجمن صنفی لوازم‌خانگی ایران اظهار کرد: متاسفانه هم‌اکنون حتی برخی فروشندگان لوازم‌خانگی اقدام به تخلیه مغازه خود کرده و آماده شده‌اند تا با رفع ممنوعیت واردات محصولات ال‌جی و سامسونگ، این محصولات را عرضه کنند. به گفته وی، در این راستا فعالان صنعت لوازم‌خانگی و دلسوزان این صنعت، با راه‌اندازی کمپین «نه به واردات» سعی کرده‌اند تا در شرایطی که ما در صنعت لوازم‌خانگی به خودکفایی رسیده‌ایم، مانعی بر سر راه واردات لوازم‌خانگی باشند. ما امیدواریم دولت سیزدهم با توجه به وضعیت حساس کنونی و با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تحقق شعار سال، مانعی جدی بر سر واردات هدف‌دار محصولات کره‌ای به ایران باشد.

جان صنعت را نگیریم

«اکبر پازوکی»، رییس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران نیز با اشاره به اینکه احتمال ورود دوباره محصولات کره‌ای به ایران دور از انتظار نیست، گفت: امکان دارد اگر آمریکا وارد برجام شده و تحریم‌ها لغو شود، واردات محصولات کره‌ای نیز آزاد شود. به گفته پازوکی، اکنون زمان واردات لوازم‌خانگی به ایران نیست، چون ما در چهار سال گذشته، در این صنعت به خودکفایی رسیده‌ایم و لغو ممنوعیت واردات، تنها موجب زمین‌گیر شدن و ضربه زدن به تولید داخل می‌شود. وی با اشاره به سوءمدیریت دولت دوازدهم و عدم حمایت از تولیدکنندگان افزود: متاسفانه دولت یازدهم و دوازدهم نه‌تنها از صنعت لوازم‌خانگی حمایت نکرد، بلکه هیچ‌گاه بهایی برای اتحادیه‌ها و فعالان صنف لوازم‌خانگی نیز قائل نبود. این در حالی است که برای واردات یک محصول یا یک کالا، اتحادیه‌ها و اصناف بهترین مرجع برای پاسخگویی به میزان نیاز بازار هستند تا بر اساس آن نوع و میزان واردات کالا مشخص شود.

وی بر این باور است، امروز صنایع کشور به‌جای واردات کالا، نیازمند ورود تکنولوژی و دانش فنی هستند؛ هرچند اکنون توانسته‌ایم در صنعت لوازم‌خانگی به خودکفایی برسیم و از تخصص و توانمندی متخصصان ایرانی استفاده کنیم، بااین‌حال خطوط تولید ما همچنان با تکنولوژی چند سال گذشته فعال است، درحالی‌که تکنولوژی در صنعت باید هر ساله به‌روزرسانی شود. پازوکی افزود: در چهار سال گذشته، متخصصان و نیروی کار جوان وارد صنعت شدند، دانشگاه‌ها، نخبگان خود را به کارخانه‌ها معرفی کردند و شرکت‌های دانش‌بنیان دست در دست صنایع گذاشتند تا امروز صنعت لوازم‌خانگی توانسته به جایگاه واقعی خود در کشور دست پیدا کند. حال اگر قرار باشد با واردات محصولات ال‌جی و سامسونگ، خللی در این روند ایجاد شود، وظیفه مردم و صنعتگران است که مانع تحقق اهداف دشمنان شوند.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران با اشاره به نقاط ضعف موجود در صنعت لوازم‌خانگی ادامه می‌دهد: نبود نقشه راه مشخص، سوءمدیریت یا مدیریت ناکارآمد و نبود زیرساخت‌های لازم موجب شده تا به‌رغم تلاش بی‌وقفه صنعتگران، این صنعت مسیر مشخص و چشم‌انداز روشنی نداشته باشد. اگر قرار است خودکفایی در صنعت لوازم‌خانگی را حفظ کنیم و به صادرات و بازار‌های بین‌المللی بیندیشیم، در وهله نخست باید نقاط ضعف موجود را برطرف کنیم.

البته روز گذشته، دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی هم درباره واردات دوباره لوازم‌خانگی کره‌ای اظهار داشت: «خبر مجوز آمریکا برای واردات لوازم‌خانگی ال‌جی و سامسونگ در برابر بخشی از پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی را در رسانه‌ها دیدیم ولی طبق استعلام‌هایی که از کره‌جنوبی داشتیم، چنین خبری صحت ندارد.» حالا باید منتظر ماند و دید تصمیمات قانون‌گذاران در روزهای آتی چگونه می‌تواند حیات برندهای داخلی را تضمین کرده یا تیشه به ریشه آن‌ها بزند؟

ارسال نظر