|
شناسه خبر: 5024

نقشه راهی برای تولید لوازم خانگی در کشور وجود ندارد؛

بازار لوازم خانگی راکد است

رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی تهران گفته است: هیچ نقشه راهی برای تولید لوازم‌خانگی در کشور وجود ندارد.

روزنامه «صبح نو»- رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی تهران گفته است: هیچ نقشه راهی برای تولید لوازم‌خانگی در کشور وجود ندارد.

اکبر پازوکی با بیان اینکه بازار لوازم‌خانگی در رکود قرار دارد، گفت: اگرچه لوازم‌خانگی به‌وفور در بازار وجود دارد اما یکی از علل رکود در بازار لوازم‌خانگی نبود نقدینگی و کاهش قدرت خرید مردم است.

این مساله بعد از اخبار روزهای اخیر درباره احتمال بازگشت برندهای کره‌ای لوازم‌خانگی به کشور می‌تواند تبعات مختلفی به‌دنبال داشته باشد. رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی تهران افزود: هیچ همخوانی بین قیمت‌های لوازم‌خانگی با حقوق‌های کارمندان و کارگران وجود ندارد و علی‌رغم اینکه طی سال‌های اخیر قیمت لوازم‌خانگی به‌شدت افزایش یافته اما دریافتی حقوق‌بگیران افزایش چندانی نداشته است بنابراین مردم از قدرت خرید برخوردار نیستند. وی با بیان اینکه در ایام محرم و صفر نیز همواره با افت تقاضا در بخش لوازم‌خانگی مواجه هستیم، گفت: درحال‌حاضر به‌دلیل قیمت‌های بالای لوازم‌خانگی مردم اقدام به تعویض لوازم‌خانگی خود نمی‌کنند و فقط در شرایطی اقدام به خرید می‌کنند که لوازم خانگی‌شان خراب شده باشد و مجبور به خرید باشند.پازوکی با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان است، بیان داشت: علی‌رغم این موضوع مواد اولیه تولید لوازم‌خانگی در بورس عرضه  می‌شود و با قیمت‌های جهانی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی تهران با بیان اینکه طی 42سال گذشته هیچ برنامه مدونی برای تولید لوازم‌خانگی در کشور تعریف نشده است، گفت: علی‌رغم اینکه در بخش‌های مختلف لوازم‌خانگی دارای تولیدکنندگان متعدد هستیم اما هیچ نقشه راهی برای تولید در این بخش نداریم. پازوکی بیان داشت: کشورهای صنعتی بزرگی مانند آلمان نهایتا دو یا چند برند تولیدکننده لوازم‌خانگی دارند اما ما علی‌رغم اینکه نقشه‌راه مشخصی برای تولید نداریم 27برند تولیدکننده یخچال و فریزر در کشور داریم. وی با تاکید بر اینکه دولت باید از تولیدکنندگان حمایت کند، گفت: یکی از مشکلات جدی تولیدکنندگان نوسان قیمت مواد اولیه است لذا ضروری است تا دولت از تولیدکنندگان حمایت کند و به آن‌ها ضمانت دهد تا در طول یک‌سال مواد اولیه تولیدکنندگان را با قیمت ثابت تامین می‌کند.

پازوکی بیان داشت: برای اینکه تحریم‌ها اثرات خود را در زندگی مردم نشان دهد دولت باید در مورد کالاهایی مانند لوازم‌خانگی حمایت صددرصدی از زنجیره تامین تا توزیع داشته باشد. وی با بیان اینکه مردم فکر می‌کنند که فروشندگان لوازم‌خانگی گرانفروشی می‌کنند، گفت: این در حالی است که فروشنده با گرانی کالا مواجه است و درحالی‌که سود فروش لوازم‌خانگی براساس قانون مشخص شده، فروشندگان لوازم‌خانگی به‌علت رکود حاکم بر بازار سود بسیار کمتری از فروش کسب می‌کنند.

پازوکی اظهار داشت: «در صنف لوازم‌خانگی سود فروش لوازم‌خانگی درشت پنج درصد است اما اصناف این کالاها را نهایتا با یک یا دو درصد سود می‌فروشند و مالیات پرداختی برای آن‌ها با همان سود پنج درصد محاسبه می‌شود.»حالا باید دید در چنین شرایطی شیوه حمایت دولت چطور خواهد بود؟ آیا صنعت تولید لوازم‌خانگی هم به بهانه حمایت از تولید به سمت انحصارگرایی مشابه صنعت خودرو خواهد رفت یا موجب شکوفایی و توسعه هرچه بیشتر آن خواهد شد.

ارسال نظر