|
شناسه خبر: 5044

عضو کمیسیون انرژی مجلس به احتمال کمبود سوخت نیروگاه‌ها در فصل زمستان پاسخ داد؛

منبع کشف‌نشده گاز زیاد داریم

سوخت زمستانی همواره یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و وزارت نفت است.

روزنامه «صبح‌نو»-  سوخت زمستانی همواره یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و وزارت نفت است. در سال‌های گذشته تامین سوخت زمستانی بیشتر با محدود کردن خوراک پتروشیمی‌ها و البته کاهش گازرسانی به نیروگاه‌ها انجام می‌شد و نیروگاه‌ها نیز در فصل سرد سال، به‌جای گاز از سوخت‌های مایع شامل گازوئیل و مازوت استفاده می‌کردند. با افزایش گازرسانی در کشور و اتصال همه نیروگاه‌ها به شبکه گاز (به‌جز دو نیروگاه) تامین گاز در زمستان سخت‌تر شد. اگرچه اکنون ظرفیت تولید گاز ایران به بالای یک‌میلیارد مترمکعب در روز رسیده اما افزایش شمار مشترکان در کنار الگوی غلط مصرف همواره سرعتی بیشتر از رشد ظرفیت تولید داشته است. از همین رو ،نگرانی‌ها نسبت‌به تامین سوخت زمستانی البته با اولویت بخش خانگی بیش از گذشته شده، تا آنجا که وزیر نفت دولت سیزدهم یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود را تامین گاز زمستانی عنوان کرده است.

«جواد اوجی» درباره تدابیر وزارت نفت برای تامین گاز مورد نیاز مردم در فصل سرما، گفته است که؛ با روند کنونی مصرف گاز طبیعی در کشور، پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۲۰۰میلیون مترمکعب کسری گاز در فصل سرما داشته باشیم؛ البته وزیر نفت اظهار امیدواری کرده براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، بتوان با برداشت حداکثری گاز از میدان مشترک پارس جنوبی زمستان بدون چالشی را سپری کرد. بااین‌حال کمبود گاز در زمستان بسیار جدی است. در سال‌های گذشته نیز اگرچه دیگر قطعی گاز بخش خانگی به‌ویژه در استان‌های شمالی اتفاق نیفتاد اما نیروگاه‌ها با کاهش گازرسانی در زمستان دست‌به‌گریبان بودند. این موضوع در کنار پایین‌بودن بازده نیروگاه‌های کشور، زنگ خطری برای قطعی برق در زمستان است.آمارها نشان می‌دهد در زمستان سال گذشته در برخی روزها، گاز تحویلی به نیروگاه‌ها به زیر ۷۰میلیون مترمکعب در روز رسید. این در حالی است که اگر نیروگاه‌های کشور بخواهند با همه ظرفیت خود کار کنند سوختی معادل ۱۹۰میلیون مترمکعب گاز در روز نیاز دارند؛ بنابراین بقیه سوخت موردنیاز نیروگاه‌ها در زمستان به‌وسیله سوخت مایع یا همان مازوت تامین شده است که مشکلات خاص خود ازجمله آلودگی شدید هوا در شهرها را به‌دنبال دارد. بااین‌حال نگاهی به مصرف سوخت مایع در کشور نیز نشان می‌دهد که توانایی تامین روزانه ۱۲۰میلیون لیتر گازوئیل و مازوت برای تحویل به نیروگاه‌های کشور وجود ندارد. تعهد روزانه تحویل سوخت مایع به نیروگاه‌ها معادل ۵۰میلیون لیتر در روز است. بخشی از این ۵۰میلیون لیتر از مخازن ذخیره‌سازی نیروگاه‌ها که در تابستان پر شده تامین می‌شود و بخشی دیگر روزانه به نیروگاه‌ها تحویل خواهد شد؛ بنابراین حتی اگر در زمستان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها روزانه ۱۰۰میلیون مترمکعب در روز باشد باز هم نیروگاه‌ها با کمبودی معادل ۵۰میلیون لیتر سوخت در روز برای استفاده از همه ظرفیت خود روبه‌رو خواهند بود.حتی برای تامین سوخت مورد نیاز و تکمیل ذخیره‌سازی سوخت در نیروگاه‌ها، صادرات فرآورده‌های نفتی در هفته‌های گذشته متوقف بود که این موضوع در طولانی‌مدت می‌تواند به بازارهای صادراتی ایران آسیب بزند. اگرچه می‌توان مازوت بیشتری به نیروگاه‌ها تحویل داد اما مصرف بیشتر مازوت آلودگی هوا را در زمستان به همراه خواهد داشت. از همین رو برای تامین سوخت موردنیاز نیروگاه‌ها دست‌کم به روزانه ۱۲۰ تا ۱۳۰میلیون مترمکعب گاز نیاز است؛ بنابراین اگر مصرف بخش خانگی به بالای ۷۰۰میلیون مترمکعب در روز برسد، سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها مختل خواهد شد. این درحالی است که اگر مصرف بخش خانگی گاز ۶۰۰میلیون مترمکعب در روز ثابت باشد، می‌توان با گازرسانی ۱۳۰میلیون مترمکعبی به نیروگاه‌ها و تامین بخشی از نیاز صنایع مختلف مانند سیمان، روند سوخت‌رسانی در کشور را مدیریت کرد.

 اما چرا ایران که روی اقیانوسی از انرژی خوابیده با چنین شرایطی روبه‌رو شده است؟ فریدون عباس‌دوانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است: اپیدمی گازکشی به سراسر کشور یکی از دلایل افزایش مصرف گاز ایجاد بحران در زمستان است. او به «صبح‌نو» می‌گوید: اینکه گاز به نقاط مختلف رود تا جنگل‌ها در معرض نابودی برای مصارف مردم قرار نگیرد، خوب است اما وقتی به همه شهرها و روستاها گاز می‌دهیم، مصرف آن بالا می‌رود. خانه‌ها با بخاری‌های غیراستاندارد گرم می‌شود و گاز چون ارزان است راحت از آن استفاده می‌کنند. او ادامه می‌دهد: همزمان تمام صنایع نیز وابسته به گاز شدند درحالی‌که می‌شد نیروگاه گازی زد اما از برق برای گرمایش و پخت‌وپز استفاده کنند اما درحال حاضر وقتی در زمستان گاز کم می‌‌آورند، برای اینکه خانه‌‌ها سرد نشود، گاز نیروگاه را قطع می‌کنند.دوانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه گفته می‌شود به‌موازات برداشت منابع، میادین گاز دچار افت بازدهی می‌شوند و به‌تدریج، کار به جایی می‌کشد که تنها با فناوری‌های جدید و البته تزریق سرمایه، می‌توان سطح پیشین تولیدات در این میادین را حفظ کرد، اضافه می‌کند: ما هنوز منابع گازی داریم که استفاده نکردیم، سرمایه‌گذار نبوده و تکنولوژی جدید هم وارد کشور نشده است؛ البته بخشی از این نگاه ناشی از توجه به غرب است که در گذشته وجود داشت اما درحال‌حاضر می‌شود با نگاه به چین و روسیه این ظرفیت‌ها را فعال کرد. همچنین برخلاف سال‌های گذشته به شرکت‌های ایرانی نیز بیشتر توجه خواهد شد. نماینده مجلس یازدهم اضافه می‌کند: ما منابع کشف‌نشده زیادی داریم و در برخی موارد دچار افت تولید شدیم که با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همراهی چین و روسیه می‌شود، آن را فعال کرد.او در پاسخ به این پرسش که با این اوصاف میزان مصرف مازوت افزایش و آلودگی نیز زیاد می‌شود، تاکید می‌کند: وزارت نفت باید آلایندگی را کاهش دهد و نیروگاه‌ها فیلتر بگذارند و ذرات معلق را کنترل کنند. چین و آمریکا آلایندگی تولید می‌کنند اما ما از آن‌ها به‌عنوان غول اقتصادی روشنفکرتر می‌شویم. باید بپذیریم سوخت ما مازوت است و گازوئیل برای صادرات صرفه اقتصادی دارد. نمی‌شود تابستان خنک باشد و زمستان گرم باشد؛ نمی‌شود بدون آلودگی رفاه داشت. ما می‌خواستیم با دنیا ارتباط داشته باشیم آن‌ها نخواستند. ما دنبال جنگ نبودیم، دیگران می‌خواستند ایران را زیرنظر خودشان بگیرند، آن‌ها زیرساخت‌های اقتصادی ما را نابود کردند.

ارسال نظر