|
شناسه خبر: 5083

دولت از باغداران حمایت کند؛

قصه پرغصه تلنبار سیب در کنار جاده

سالانه در استانی که قطب تولید محصول سیب درختی در کشور است، یک‌سوم محصول تولیدی، به سیب صنعتی و کنار جاده‌ای تبدیل می‌شود.

روزنامه «صبح نو»- سالانه در استانی که قطب تولید محصول سیب درختی در کشور است، یک‌سوم محصول تولیدی، به سیب صنعتی و کنار جاده‌ای تبدیل می‌شود. بخش عظیمی از این تولیدات با انباشت در کنار جاده‌ها هدر می‌رود و بخشی دیگر هم به خوراک کارخانه‌های فرآوری تبدیل می‌شوند. سال‌هاست که مسوولان وعده می‌دهند در پی راهکاری برای حل مشکل سیب کنار جاده‌ای در آذربایجان غربی هستند اما تاکنون موفقیتی در این‌باره حاصل نشده است و هر سال با وجود غیرقانونی اعلام کردن این کار، اطراف جاده‌های آذربایجان‌غربی با شروع فصل پاییز به تپه‌ماهورهایی از سیب‌های رنگارنگ تبدیل می‌شود. نبود هماهنگی بین ارگان‌ها و زیرساخت‌های کافی برای بهبود ساماندهی بازار سیب، یکی از مهم‌ترین دلایل انباشت سیب‌های صنعتی در کنار جاده‌هاست.

ایجاد مراکز خرید سیب با نظارت وکنترل معاونت غذا و دارو و سازمان جهادکشاورزی به‌منظور کاهش نقش واسطه‌ها هر ساله برقرار است اما ضعف‌های زیرساختی این روند باعث شده که این موضوع امسال هم ادامه داشته باشد. از سویی دیگر، افزایش سیب درجه3 و سیب دپوشده در کنار جاده‌ها به اصلاح و جایگزینی باغات فرسوده نیاز دارد تا پیش از ورود دلالان، خرید سیب‌ها طی یک روند قانونی انجام بگیرد.اقتصاد معیشتی مردم آذربایجان‌غربی برپایه کشاورزی و باغداری است و اغلب مردم به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به شغل کشاورزی و باغداری اشتغال و از این طریق امرارمعاش می‌کنند. آذربایجان‌غربی سالانه با تولید افزون بر یک‌میلیون و 200هزار تن سیب، قطب اصلی تولید این محصول در کشور را از آن خود کرده اما این افزایش تولید با وجود کیفیت بالا نه‌تنها سودی برای اقتصاد کشاورزی و باغداران استان نداشته بلکه به یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان تبدیل شده است. کمبود صنایع تبدیلی، عدم بسته‌بندی مناسب، پایین بودن قیمت فروش محصول نسبت‌به هزینه‌های تولید آن، نامشخص بودن وضعیت صادرات و همچنین ریزش‌های قبل از برداشت محصول هر سال از بزرگ‌ترین مشکلات باغداران آذربایجان غربی به شمار می‌رود، موضوعاتی که امسال نیز در نهایت به انباشت سیب در کنار جاده‌ها منجر شد.محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان ظهر پنجشنبه نسبت‌به این موضوع واکنش نشان داده و گفته؛ با کسانی که اقدام به دپوی سیب درختی در حاشیه جاده‌ها کنند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. صاحبان کارخانجات صنایع تبدیلی نیز باید اقدام به خریداری سیب صنعتی از مراکز بهداشتی جمع‌آوری یا به صورت مستقیم از کشاورزان کنند. باید تلاش شود نقش واسطه‌ها و دلالان از این بخش حذف شود. او با انتقاد از برخی از کارخانه‌داران در ارتباط با دپو شدن سیب‌های استان در کنار جاده‌ها، تاکید کرد که متاسفانه برخی از افراد نسبت‌به ایجاد ایستگاه‌های خرید سیب در کنار جاده‌ها اقدام کرده و در چرخه خرید و فروش این محصول اختلال ایجاد می‌کنند. استاندار آذربایجان‌غربی ضمن انتقاد از دخالت برخی از کارخانجات در تعیین قیمت سیب گفت که به هیچ فرد، دستگاه و کارخانه‌ای اجازه ضایع کردن حق کشاورزان را نخواهد داد. او تعامل باغداران و کارخانه‌داران را عاملی بر ادامه روند مطلوب تولید سیب در استان دانسته و گفت: این تعامل باید دوطرفه باشد تا از مشکلات آتی همانند کاهش سطح باغات و تعطیلی کارخانجات جلوگیری شود.

دولت در برابر باغداران مسوول است

 نبود بازار مناسب، نبود برنامه مشخص و الگوی مناسب کشت، نبود سورت و بسته‌بندی مناسب محصول، منطقی نبودن قیمت‌ها با توجه به هزینه تولید، گران بودن هزینه‌های حمل‌ونقل نیز در این استان قصه‌های تلخ و تکراری سیب آذربایجان‌غربی از دیگر علل این اتفاق ناخوشایند هرساله است که کارشناسان به آن اشاره می‌کنند.عنایت‌الله بیابانی، قائم‌مقام خانه کشاورز‌ در گفت‌وگو با «صبح‌نو» در واکنش به این پرسش که چرا این اتفاق ناخوشایند هرسال می‌افتد، پایین بودن قیمت فروش محصول نسبت‌به هزینه‌های تولید آن، نامشخص بودن وضعیت صادرات و پایین بودن توان مالی باغداران و همچنین ریزش‌های قبل از برداشت محصول را از بزرگ‌ترین مشکلات باغداران آذربایجان‌غربی که با آن مواجه هستند، می‌داند. او با بیان اینکه سال گذشته ۸۸۵هزار تن سیب درختی به کشورهای خارجی صادر شد و حدود ۷۰درصد از این میزان محصول تولیدی استان از آذربایجان‌غربی بود که ۳۲۶میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشت، گفت: باید تمهیدات لازم برای توسعه صادرات محصول سیب در بازارهای جهانی فراهم شود.

بیابانی با بیان اینکه اگر وقتی جمع‌آوری بهداشتی سیب صنعتی و نیز روند صادرات سیب درختی تولیدی ساماندهی نشود با چنین چالشی روبه‌رو خواهیم شد، تاکید می‌کند: صاحبان کارخانه‌های مرتبط موظف بودند یا از مراکز مجاز فروش سیب صنعتی در استان و سردخانه‌ها خریداری کنند یا به‌طور مستقیم با کشاورزان قرارداد ببندند که تکرار دوباره این اتفاق یعنی کارخانه‌داران چنین کاری نکرده‌اند. قائم‌مقام خانه کشاورز اضافه می‌کند: باید با مراکز غیرمجاز خرید و فروش سیب صنعتی در استان برخورد شده و این بخش به‌صورت دائمی ساماندهی شود و از سوی دیگر، درباره رسیدگی به وضعیت سیب صنعتی در این استان، نیازسنجی‌های لازم انجام شود. او معتقد است؛ خرید سیب با قیمت تعیین‌شده ازسوی دولت و عرضه آن به کارخانه‌داران و روان‌سازی صادرات یکی از چند راهکاری است که می‌شود برای این موضوع در نظر گرفت. درعین‌حال دولت در برابر مصرف‌کننده و تولیدکننده کوچک نیز مسوول است وقتی سردخانه‌ها نسبت‌به سال گذشته به دوبرابر افزایش قیمت پیدا می‌کند برای کشاورز و باغدار به‌صرفه نیست که برای نگهداری و عرضه محصولات برنامه‌ریزی کند. همزمان تولید بیش از اندازه سیب سم‌پاشی و آبیاری درخت، جمع‌آوری محصول و هزینه حمل‌ونقل را افزایش داده است.

ارسال نظر