|
شناسه خبر: 5111

رئیسی دو وزارتخانه را مامور حل مشکلات معیشتی کرد؛

تهاتر نفت با کالاهای اساسی، راه ثبات نرخ ارز

طرح‌های «احکام کلی بودجه 1400»، «حمایت معیشتی از مردم»، «جهش تولید و تامین مسکن»، «ساماندهی بازار و صنعت خودرو»، «اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی» و موارد دیگر از این قبیل همگی از جمله اقداماتی است که مجلس در جهت رفع دغدغه‌های مردم برداشته است.

روزنامه «صبح نو»- مشکلات اقتصادی و معیشتی، نخستین چالش مردم ایران در سال‌های گذشته بوده است که علی‌‌رغم وعده‌های پی‌در‌پی، نه‌تنها مرتفع نشد بلکه دایره روزبه‌روز تنگ‌تر شد. تغییر مسوولان ارشد و به‌طور ویژه تغییر رؤسای دو قوه مجریه و مقننه، پاسخ مردم به نابسامانی‌هایی بود که زندگی را برای آن‌ها سخت کرده بود.

با روی‌کار‌آمدن مجلس انقلابی و در دستورکار قرار گرفتن معیشت و اقتصاد مردم، امیدها برای تغییر وضع موجود زنده شد و درنهایت با انتخاب رئیسی به ریاست‌جمهوری، دغدغه مردم بیش از هر زمانی برای مسوولان روشن شد. پیگیری مشکلات اقتصادی مردم با چندین طرح در مجلس شورای اسلامی، مسیر متفاوتی را مقابل همگان گشود که آثار آن در زندگی مردم نیز محسوس بود. طرح‌های «احکام کلی بودجه 1400»، «حمایت معیشتی از مردم»، «جهش تولید و تامین مسکن»، «ساماندهی بازار و صنعت خودرو»، «اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی» و موارد دیگر از این قبیل همگی از جمله اقداماتی است که مجلس در جهت رفع دغدغه‌های مردم برداشته است اما موضوع در همین‌جا متوقف نمی‌شود و موارد بسیار دیگری نیز برای حل مسائل مردم وجود دارد.دولت سیزدهم نیز از زمان استقرار در پاستور عزم خود را برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور، جزم کرده است. عزمی که نمود آن را می‌توان در سفرهای متفاوت و مردم‌محور رییس‌جمهور به مناطق مختلف کشور دید. حضور وزیر اقتصاد در بازار و دیگر مسوولان در جاهای مختلف همگی نشان‌دهنده اتحاد مسوولان برای رفع دغدغه‌های مردم است.

دستور رئیسی بر حل مشکلات معیشتی

 تغییر در وضعیت اقتصادی کشور از زمان روی‌کار‌آمدن مجلس انقلابی آغاز شد و حالا با همراهی دولت مردمی، گام‌های بزرگی در پیش است که علی‌رغم مسیر دشوار طی شده، باید برای پیمودن آن از تمام ظرفیت‌ها و استعدادها بهره برد. با انتصاب فرهاد رهبر به سمت دستیار اقتصادی رییس‌جمهور، سیدابراهیم رئیسی مجموعه‌ای از افراد را برای حل معضلات اقتصادی فراخوانده است. پیش از انتصاب‌های محسن رضایی، سیدمسعود میرکاظمی، محمد مخبر و حضور خاندوزی به‌عنوان وزیر اقتصاد در دولت، باعث شده بود تا انتقادهایی درخصوص ناهماهنگ بودن تیم اقتصادی دولت مطرح شود که درنهایت رییس‌جمهور تکلیف این موضوع را مشخص کرد.رییس‌جمهور که حل مشکلات اقتصادی را با جدیت پیگیری می‌کند، روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تاکید کرد: وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی با برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت ضمن اصلاح فرایندها برای حل مشکلات معیشت روزانه مردم تدبیر و چاره‌اندیشی کنند.وی با تاکید بر همکاری همه اعضای دولت به‌ویژه وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برای حل مشکلات اقتصادی از وزرای مربوطه و دبیرخانه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خواست طرح‌ها و برنامه‌های تحولی را با مشارکت صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی تهیه و پس از تصویب، ابعاد مختلف آن را برای مردم تبیین و تشریح کنند.چاره‌اندیشی برای حل مشکلات معیشتی مردم حالا باید با تاکید بیشتر و دستور رییس‌جمهور موردتوجه جدی‌تر مسوولان مربوط قرار بگیرد؛ رئیسی همانطور که وعده داده بود بر حل مسائل اقتصادی اهتمام دارد. کنترل تورم افسارگسیخته، حل معضل نقدینگی، جلوگیری از افزایش نرخ ارز و مولفه‌های دیگر همگی نیازمند اقدامات موثر و برنامه‌ریزی شده است. هرچند این مشکلات در یک بازه زمانی به وجود نیامده‌اند که در یک بازه زمانی کوتاه بتوان آن را حل کرد اما حرکت در این مسیر ضروری است که مسوولان تاکید ویژه‌ای روی آن دارند.

مردم در انتظار تحول اقتصادی

از سوی دیگر، منتقدان و برخی کارشناسان همچنان برخی از اقدامات و تصمیمات دولت را ناهماهنگ و آسیب‌زا می‌دانند؛ مانند اختصاص 360هزار میلیارد تومان برای بخش مسکن که به‌زعم آنان منجر به تورم و افزایش نقدینگی خواهد شد. از تمام این مسائل و چالش‌های موجود که بگذریم هماهنگی موجود میان مسوولان در دولت و فراتر از آن می‌تواند زمینه‌های عبور از اوضاع نابسامان موجود را فراهم کند.رییس‌جمهور در جلسه روز گذشته همچنین به معاون اول ماموریت داد سامانه جامع تجارت را در یک زمان‌بندی مناسب پیگیری و  به نتیجه برساند. رئیسی تصریح کرد: دولت ناظر اصلی در بازار است و مردم انتظار دارند با اولویت‌بندی مسائل مهم اقتصادی و با تلاش شبانه‌روزی، تحولی در اقتصاد کشور و معیشت آنان، به‌صورت ملموس رخ دهد.انتظار مردم براساس اعتمادی که به رییس‌جمهور کرده‌اند، تحول اساسی در اوضاع اقتصادی و معیشتی است که باید در کوتاه‌مدت هم آن را لمس کنند، اگرچه حل مشکلات عدیده موجود به‌طور کامل در زمان کوتاه امکانپذیر نیست اما اقدامات جدی و قدم‌های بزرگی در این راستا باید برداشته شود. در این زمینه با غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و مجید شاکری، کارشناس مسائل اقتصادی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌آید.

شاکری: تهاتر نفت با کالاهای اساسی به ثبات نرخ ارز کمک می‌کند

مجید شاکری، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: واقعیت این است که اگرچه می‌توانیم بگوییم به‌صورت معدلی، تیم اقتصادی رئیسی از تیم رییس‌جمهور قبلی و به‌خصوص کابینه دوم روحانی بهتر است اما باید ببینیم چه اقداماتی صورت خواهد گرفت.

 وی افزود: اگر بنابراین باشد که دو کار فوری را روی میز بگذاریم؛ یکی کنترل تورم و دیگری ثبات‌بخشی به نرخ ارز خواهد بود که متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که برخی از سیاست‌ها با این اولویت‌ها در تضاد هستند.شاکری طرح ساخت یک‌میلیون مسکن ازسوی دولت را اقدامی دانست که با کنترل ترازنامه سیستم بانکی در تضاد است و گفت: اخیرا خبری دیدم درباره برنامه‌هایی برای تهاتر نفت با کالاهای اساسی که گویا کلید خورده که این کار درستی است.این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: به یاد داشته باشیم که به دلایل متعدد، فرصت برای خارج کردن ارز از میخکوب شدن به درهم کم است و باید در این حوزه تجدیدنظر صورت بگیرد. تغییر روش نگاهداشت منابع بانک مرکزی نیز موضوع مهمی است.

دولت باید دست به واقع‌گرایی بی‌رحمانه‌ای بزند

وی با بیان اینکه حرف‌ها در تیم اقتصادی دولت هماهنگ به نظر نمی‌رسد، گفت: ساخت یک‌میلیون مسکن با کنترل تورم در تضاد است؛ البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که مشکلات یک‌شبه به وجود نیامده که یک‌شبه از بین برود اما برخی کارها و جهت‌گیری‌ها اولویت دارد که هنوز در دولت شاهد آن نبوده‌ایم.این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اهمیت سیاست خارجی در مسائل اقتصادی تاکید کرد: در سیاست خارجی وزن قابل‌توجهی به هند داده شده که این موضوع مناسبی برای ایران نیست؛ زیرا نمی‌تواند خریدار ثابت نفت ما باشد. چیزهایی را که ما نیاز داریم هم نمی‌تواند به‌طور کامل تامین کند. تاکید جدی روی هند وجود دارد که درست نیست.شاکری با بیان اینکه در پرونده بزرگ عراق و افغانستان نگاه‌ها همچنان با نگاه اقتصادی متناسب با پساکرونا فاصله زیادی دارد، گفت: نکاتی که در دیدار رییس‌جمهور با نخست‌وزیر عراق مطرح شد از زوایای گوناگون قابل‌تحلیل و تبیین است. شاهد بهبود جهت‌گیری نیستیم و دولت باید دست به واقع‌گرایی بی‌رحمانه‌ای بزند که هنوز اقدامی در این‌باره نکرده است.

 برای کنترل نقدینگی کار خاصی انجام نشده است

وی با اشاره به معضل نقدینگی گفت: درباره نقدینگی تاکنون کار خاصی انجام نشده و در حوزه کنترل ترازنامه نیز کار خاصی صورت نپذیرفته است. اختصاص ۳۶۰هزار میلیارد تومان به حوزه مسکن می‌تواند منجر به تورم افسارگسیخته شود.

شاکری در ادامه با اشاره به هماهنگی مجلس و دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم، گفت: شاید در شرایط موجود یکدست شدن قدرت بهتر باشد اما به‌شرط اینکه طرح از پیش آماده‌شده وجود داشته باشد و ندانستن برنامه باعث ازدست‌رفتن قدرت می‌شود. یکدست شدن قدرت یک فرصت است. روابط بین دولت و مجلس علی‌رغم نزدیکی‌ها، باید حول یک برنامه کلان باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به وضعیت قیمت ارز، گفت: این موضوع کاملا به نحوه نگاهداشت و ذخایر ارزی بانک مرکزی مربوط است و تهاتر نفت با کالاهای اساسی کمک توجهی به ثبات نرخ ارز می‌کند؛ زیرا بخش قابل‌توجهی از ارز ما برای کالاهای اساسی مصرف می‌شود اما درنهایت آن چیزی که نتیجه مثبت را رقم می‌زند این است که بانک مرکزی قدرت داشتن منابع ذخیره ارزی خارجی را به دست آورد و این موضوع فراتر و مهم‌تر از توافق با غرب است.

 مرحبا: هماهنگی موجود منجر به حل معضلات اقتصادی خواهد شد

 غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: حرکت خیلی خوب و جوشش درونی‌ای را شاهد هستیم. می‌بینیم که یک تیم اقتصادی بزرگ با نام‌های بزرگ و افراد صاحب‌نام شروع به کار کرده است که امیدواریم به تحول اقتصادی بینجامد.

وی افزود: فاصله گرفتن از کم‌وکاستی‌های مجلس و دولت‌ قبل مساله‌ای ضروری است که این حرکت آغاز شده و جلسات اقتصادی سران قوا مرتب تشکیل و تصمیمات مهمی گرفته می‌شود. این جلسات تاثیرات خوبی روی اوضاع اقتصادی خواهد داشت.مرحبا تاکید کرد: حضور وزرا در مجلس شورای اسلامی نیز قابل‌توجه است و روز گذشته چند وزیر به کمیسیون‌ها آمدند و یک تحرک ایجاد شده است و نسبت‌به آینده امیدوار هستیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه اعضای کمیسیون اقتصادی اخیرا مهمان وزیر اقتصاد، بوده‌اند، گفت: در این جلسه صحبت‌های مهم و کلان صورت گرفت. وزیر صمت و کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز روز گذشته میهمان کمیسیون اقتصادی بودند که بحث‌های خوبی انجام شد. نشاط و هماهنگی خوبی که وجود دارد منجر به حل معضلات اقتصادی خواهد شد.وی تاکید کرد: از اشتباهات گذشته باید فاصله گرفت. اگر اشتباهات گذشته را ادامه بدهیم اتفاق خاصی نمی‌افتد، افراد حاضر در دولت جوان و بانشاط هستند و اقدامات مهمی را انجام خواهند داد.سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: وضعیت معیشتی مردم نتیجه یک فرایند اقتصادی است و کارهای پیچیده‌ای باید انجام شود تا معیشت مردم بهبود پیدا کند. از آزمون‌وخطا باید فاصله بگیریم. نیاز به سامانه تامین، تولید و توزیع کالا و خدمات در کشور داریم تا جلوی قاچاق و کارشکنی‌ها گرفته شود.مرحبا در پایان تاکید کرد: همچنین تکلیف ارز و بسیاری از اشتباهات اقتصادی که در گذشته صورت گرفته است باید مشخص شود و برای اینکه فشار به مردم کاهش یابد لیست بلندی از اقدامات را باید انجام دهیم.

ارسال نظر