|
شناسه خبر: 5259

راه حل قطعی، اصلاح اساسی ساختارهای اقتصادی است

ابوذر ندیمی گفت: فرار مغزها و سرمایه‌ها باعث کم‌شدن تولید، نوآوری و خلاقیت و البته تضعیف صنعت می‌شود.

به گزارش مثلث آنلاین، مشکلات اقتصادی به نحوی گسترده شده است که گفته می‌شود خط فقر در کلان‌شهرها به 11 میلیون در ماه رسیده است؛ رقمی که به وضوح نشان می‌دهد بخش وسیعی از مردم زیر خط فقر به سر می‌برند و بلکه سطح زندگی‌شان تا خط فقر موجود بسیار هم فاصله دارد.​

ابوذر ندیمی، نماینده پیشین مجلس و تحلیلگر مسائل اقتصادی، درباره شرایط کنونی اقتصادی ایران به «مثلث‌آنلاین» گفت: «خط فقر بین استان‌های مختلف تفاوت دارد اما در تهران باتوجه به هزینه‌های مسکن و حمل‌ونقل حدود 11 میلیون است. حداقل زندگی انسان‌ها باید بر اساس خوراک، پوشاک و مسکن تأمین شود و در شرایطی که چندمیلیون نفر کاملا بیکار محسوب می‌شوند و سه-چهار دهک پایین جامعه نیز با مشکلات بسیاری در حوزه درآمد مواجه‌اند، حتما در مجموع بخش زیادی از جامعه زیر خط فقر قرار می‌گیرند».

او ادامه داد: «متغیرهای متفاوتی بر سطح اقتصادی زندگی مردم تأثیر می‌گذارد؛ رکود داخلی، تورم پیشینی، نبود نظارت بر توزیع کالا و... و تا زمانی که اسکناس در معاملات تبادل می‌شود، نظارت دقیقی در حوزه مالیاتی ممکن نیست. از طرفی باید بر مبادی ورود و خروج کالا و نیز توزیع کالا به مثابه خدمات نظارت دقیقی صورت گیرد. مثلا اکنون میوه به شدت گران شده است که بخش اعظم قیمت بالای میوه به واسطه دلال‌هاست؛ در صورتی که بیشترین هزینه را کشاورز متحمل می‌شود و بیشترین سود را دلال می‌برد که این درست نیست».

او همچنین درباره نظام پولی کشور بیان کرد: «یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید سامان یابد، همکاری نظام پولی و مالیاتی است. هر داد و ستدی باید بر اساس قانون انجام شود. در این بین تبادل اسکناس باعث می‌شود محاسبه مالیات دچار مشکل شود. همه خرید و فروش‌ها یا باید از طریق الکترونیکی باشد یا با دستگاه‌های پز یا از طریق عابربانک‌ها تا هم قیمت خرید و فروش مشخص شود و هم مسئله تعیین مالیات‌ها با مشکل روبه‌رو نشود. علاوه بر این باید یک بار برای همیشه مشخص شود که چرا برخی نهادهای بزرگ و مهم معاف از مالیات هستند؟ چرا از آنها مالیات گرفته نمی‌شود؟»

ارسال نظر