|
شناسه خبر: 5334

دولت باید برنامه هایش برای بازار سرمایه را سریع تر اجرایی کند

صورت سرخ بورس

افت بی‌دلیل بورس همچنان تداوم دارد و چراغ‌قرمز تابلوی بازار سرمایه، قصد سبز شدن ندارد. همچنان که شاخص بورس در جریان معاملات روز گذشته بازار سرمایه با ثبت افت ۳۵هزارواحدی مواجه شد. شاخص بورس در پایان معاملات هفته منتهی به 7آبان نیز با 42هزار و 430واحد کاهش، معادل 2.95درصد افت کرد و به رقم یک‌میلیون و 393هزار و 927واحد رسید و شاخص کل هم‌وزن نیز با 20هزار و 790واحد کاهش، معادل 5.23درصد افت کرد و رقم 376هزار و 472واحد را به نمایش گذاشت.

به گزارش صبح نو، اقدامات دولت قبل بازار سرمایه را با بحران جدی مواجه کرده است؛ اقداماتی که نه‌تنها مردم را از این بازار فراری داده، بلکه آن‌ها را نسبت به اظهارات مقامات در این خصوص نیز بدبین کرده است. بی‌اعتمادی به بازار سرمایه عارضه‌ای است که هنوز گریبان یکی از مهم‌ترین شریان‌های اقتصادی کشور را رها نکرده و کشورمان را با بحران مواجه کرده است.فرار سرمایه از بورس باعث شد تا مردم دچار خسارت‌های سنگینی شوند که دولت مردمی در ابتدای کار با 10وعده برای نجات بورس، مردم را نسبت‌به آینده امیدوار کرد اما درنهایت وضعیت کنونی بازار امیدوارکننده نیست. رئیسی که در زمینه‌هایی مانند واکسیناسیون عمومی و حضور در مناطق مختلف کشور نمره قابل‌قبولی را گرفته است، حالا باید با اولویت بیشتری به این وعده انتخاباتی خود بپردازد تا با جلب دوباره اعتماد مردم رونق را به بازار سرمایه بازگرداند.

 وعده‌های رئیسی به مالباختگان
 رئیسی تنها چند روز پیش از پیروزی در انتخابات به‌صورت سرزده در تالار بورس اوراق بهادار تهران و در جمع معامله‌گران حاضر شد و پس از آن نیز میان سهامداران رفت و با آن‌ها گفت‌وگو کرد و جمع زیادی از مالباختگان بازار سرمایه با او درددل کردند. رئیسی در این بازدید وعده تقویت بازار سرمایه را داد و با تاکید بر پیگیری جدی حل مشکلات بورس گفت: همه تلاش ما این است که مشکلات مردم حل شود و امید و اعتماد به جامعه برگردد و این هم با حرف نمی‌شود؛ باید سازوکارها را دنبال کنیم. رییس‌جمهور در آن بازدید، بورس را یکی از دغدغه‌های جدی دولت نامید و گفت که «مشکل بورس علل و عوامل مختلفی دارد که راهکارهای آن‌ها را با کارشناسان بررسی کرده‌ایم اما اگر درست مدیریت می‌شد مشکل
 به وجود نمی‌آمد.» رئیسی در واکنش به گلایه‌های چند تن از مالباختگان بورس از عدم‌ اجرای مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تزریق ۲۰۰میلیون دلاری به بازار بورس قول داد این موضوع را با جدیت پیگیری کند.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره نوسانات بورس به مردم توضیح دهد
البته رئیس جمهور در جلسه روزگذشته هیات دولت با اشاره به وضع شاخص بازار بورس در روزهای اخیر گفت: ادامه نوسانات بورس در زندگی مردم تاثیر می‌گذارد، لذا باید تدبیری اندیشید تا آرامش بر این بازار حاکم شود و مردم و سرمایه گذاران خُرد دچار نگرانی نشوند. رئیس جمهور از سخنگوی اقتصادی دولت آقای خاندوزی خواست در این زمینه با مردم و سهامداران سخن بگوید تا منطق بازار بورس و چشم اندازآینده بهتر تبیین شود. در این زمینه با محمدعلی احمدزاداصل، تحلیلگر بازار سرمایه به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره شرایط حاکم بر بازار سرمایه اظهار داشت: بی‌اعتمادی در قالب وضعیت ساختارهای اقتصادی تعریف می‌شود و ما شاهد این موضوع هستیم. در بازار سرمایه ساختارها باید اعتمادساز باشند و صحبت‌ها، اقدامات و قول‌ها باعث شوند که مردم اعتماد بیشتری نسبت‌به بازار سرمایه داشته باشند و مانند دوره قبل اعتماد کنند.

 ابهامات فعالان اقتصادی را اذیت می‌کند
  وی گفت: اگر شاهد خلاف آن باشیم، این موضوع در محیط‌های اقتصادی و اجتماعی مردم ملموس است و یک‌شبه ایجاد نمی‌شود؛ همین‌طور شرایط به‌وجودآمده که از دولت قبل شروع شده است یک‌شبه از بین نخواهد رفت.این تحلیلگر بازار سرمایه تاکید کرد: مردم باید به مسوولان اعتماد کنند و انتظار فعالان بازار سرمایه نیز این است که چنین وضعیتی در شرایط فعلی که دولت جدید نیز قول‌هایی داده است ایجاد شود. اقدامات و بحث‌های دولت گذشته باعث شد که مردم استنباط خوبی نداشته باشند و درنهایت نتوانستند به حرف‌هایی که می‌شنوند، اعتماد کنند. احمدزاداصل تاکید کرد: در فضای سیاسی هم ابهاماتی وجود دارد که فعالان اقتصادی را اذیت می‌کند؛ بازار سرمایه دماسنج اقتصادی کشور است و زود واکنش نشان می‌دهد، مانند بازار دلار. شرایط ایجادشده مثبت نیست و باید از فضای مبهم گذر کنیم. باید وضعیت مشخص شود و مردم بدانند که با برجام و چه بدون برجام چه سرنوشتی خواهند داشت و تکلیف خود را بدانند. قرار نیست برجام تمام امور را اصلاح کند. در وضعیت اقتصادی کنونی نیاز به یک اعتماد عمومی داریم.

بازار داغ اوراق بهادار
 وی افزود: اولین مرحله برای ایجاد اعتماد در وضعیت اقتصادی فعلی این است که دولتمردان و سیاسیون باید متفق‌القول باشند و مردم اخبار متناقض نشنوند؛ از طرف دیگر، در مقام اجرا مسوولان باید نشان دهند که عمل‌گرا هستند. مردم اگر در جریان امور قرار بگیرند همکاری خواهند کرد. دراین‌صورت دولت و سایر قوا هم به مردم پشت‌گرم خواهند شد.این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه فضای بی‌اعتمادی کنونی باید شکسته شود، گفت: بازار سرمایه رکن رکین اقتصاد است و اقتصاد را رونق داده و تولید را گسترش خواهد داد.احمدزاداصل با بیان اینکه بازار اوراق بهادار داغ شده است، گفت: دلیل آن کسری بودجه دولت است و مجبور است مخارج خود را تامین کند. باید این پول را دربیاورد تا خرج‌های خود را بدهد. دولت در بودجه۱۴۰۰ حدود ۴۰۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد که۱۵۰هزار میلیارد تومان را از بازار باز بین‌بانکی تامین کرده است. دولت اوراق بدهی می‌فروشد و بانک‌ها می‌خرند و ادامه ماجرا. این رویه هنوز ادامه دارد و در بازار سرمایه فقط معاملات انجام می‌شود و پولی از بازار خارج و وارد نمی‌شود و اغلب بین بانک‌ها، دولت و بانک مرکزی تبادل می‌شود.این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: اینکه گفته می‌شود پول از بازار سرمایه خارج می‌شود غلط است. دولت قول‌هایی داده است و باید آن‌ها را اجرایی کند. اگر نمی‌تواند در جاهایی اجرا کند، باید سرپوش نگذاشته و واقعیت را با مردم در میان بگذارد. قرار بود که بازار سرمایه به ثبات برسد و مردم به دولت جدید اعتماد کردند و سرمایه خود را در بازار حفظ کردند اما فعلا شاهد ثبات در بازار سرمایه نیستیم.
 
نگاه به بازار سرمایه عوض شود
 این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: رییس‌جمهور و وزرای اقتصادی‌اش گفته‌های‌شان را اجرا نکرده‌اند و بازار واکنش مثبتی نداشته است؛ نباید بازار سرمایه را قلک دولت تصور کرد و بازار باید برای تولید و سرمایه تعریف شود.وی تاکید کرد: در دولت قبل شاهد بودیم که تنش‌هایی اتفاق افتاد و مردم را نسبت‌به بازار سرمایه بدبین کرد. دولت قبل هر کاری را انجام می‌داد اما دولت فعلی نمی‌خواهد دست به هر کاری بزند؛ پس باید با مردم آن را در میان بگذارد. باید چشم‌انداز روشنی از دخالت نهادهای نظارتی غیرکارشناسی داشته باشیم. مردم در این شرایط سرمایه خود را نقد کرده و به‌سمت رمزارزها می‌روند که یک بازار غیرشفاف است ؛یعنی از یک بازار شفاف به‌سمت یک بازار غیرشفاف می‌روند و این یک آسیب جدی است.احمدزاد اصل تاکید کرد: ممکن است تعدادی از این فضای ملتهب سوءاستفاده کنند، واقعیت این است که باید درون‌زایی برای تعادل بازار سرمایه و اجرای مقررات و قوانین و نظارت انجام شود. این موارد باید به‌عهده سازمان گذاشته شود و دست مدیران بازار سرمایه باز باشد.
 
بازار سرمایه عقب‌نشینی کرده است
 این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: مدیران بازار سرمایه باید نترس باشند تا بتوانند کاری از پیش ببرند. ما باید به مدیران خود جسارت و قدرت برای جذب منابع و مدیریت بهتر بازار سرمایه بدهیم. در بازار سرمایه ، شفافیت عملکرد وجود دارد. اغلب افراد خردمند دیگر مدیریت مجموعه‌های بزرگ اقتصادی را برعهده نمی‌گیرند.وی افزود: بازار را نمی‌توانیم عمق دهیم مگر اینکه نهادسازی کنیم و بازار امن سرمایه‌گذاری باعث رشد و رونق اقتصادی کشور می‌شود. یک‌بار هم که مردم روی آوردند آن‌ها را فراری دادیم. چهارچوب مشخصی را برای فعالیت مردم باید فراهم کنیم و ترس و التهاب نباید وجود داشته باشد.احمدزاداصل ادامه داد: بازار سرمایه ترسیده است و دست‌اندرکاران و مسوولان باید بازار سرمایه را بازتعریف کنند و حرف‌های شعاری وجود نداشته باشد؛ زیرا شعارها را داده‌اند و الان زمان اجراست. دولت جدید عملا تاکنون کاری نکرده و بازار سرمایه نیز عقب‌نشینی کرده است و اگر ادامه پیدا کند، عواقب بدی را شاهد خواهیم بود.

 

ارسال نظر