|
شناسه خبر: 5373

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین»:

ارز 4200 تومانی تبدیل به یک سم در اقتصاد کشور شده است/ حذف ارز 4200 تومانی شجاعت می‌خواهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: حذف این ارز اقدام بزرگی است که اگر دولت در ابتدای کار خود تصمیم‌گیری کند می‌تواند خدمت بزرگی به اقتصاد کشور داشته باشد.

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین» در مورد اصلاح تخصیص از 4200 تومانی بیان می‌کند: ارز 4200 تومانی تبدیل به یک سم در اقتصاد کشور شده و باقیمانده است. بنابراین نیاز به شجاعت دارد تا با یک تصمیم‌گیری مناسب که تمام ابعاد آن بررسی‌شده باشد، حذف شود.

وی افزود: این ارز 4200 برای کاهش یارانه پنهان سنگین در کشور به وجود آمد و عملاً برای بهتر شدن اوضاع مردم تعریف‌شده بود اما با رویه‌ای که اتفاق افتاده تا زمانی که از خریدار به دست مصرف‌کننده برسد هدف گم‌شده و رانت و فساد زیادی در این مسیر به وجود آمد.

جدی ادامه داد: رانت‌ها و عدم شفافیت‌هایی که در این مسیر وجود دارد عملاً این منابع ملی را بر باد می‌دهد. دولت اگر لایحه‌ای برای مجلس بفرستد که بتواند در حد اصلاح و به سمت حذف ارز 4200 حرکت کنیم و محل این یارانه را درجایی دیگر ببینیم اوضاع بهتر می‌شود.

این عضو کمیسیون صنایع متذکر شد: لذا با اصلاح تخصیص این ارز بهتر به دست مصرف‌کننده می‌رسد و زمینه سو استفاده و رانت حذف می‌شود. با چنین اصلاحیه‌ای قطعاً موفق‌تر خواهیم بود و مجلس هم با آن موافق است و هر کمکی از دست ما بربیاید دریغ نمی‌کنیم.

او گفت: در بودجه‌ای که برای 1400 می‌نوشتیم نظر بر این بود تا ارز 4200 تومانی حذف شود. اما ازآنجاکه دولت قبلی مقاومت کرد برای شش ماه اول سال پیش‌بینی شد و در شش‌ماهه دوم هم با نظر دولت گفتند لایحه جدید بیاید و ادامه داشته باشد اما واقعاً اصلاح ارز 4200 تومانی برای کشور ضروری است.

*اصلاح و حذف ارز 4200 تومانی شجاعت می‌خواهد

جدی یادآور شد که حذف این ارز اقدام بزرگی است که اگر دولت در ابتدای کار خود تصمیم‌گیری کند می‌تواند خدمت بزرگی به اقتصاد کشور داشته باشد. متأسفانه درگذشته هم بحث یارانه‌های پنهان که به‌صورت غیرمستقیم به دست مردم می‌رسید وجود داشته است، اما حذف این موضوع نیاز به جسارت زیاد و برای دولت هزینه دارد و اقناع آن در افکار عمومی کار سختی است و دولت‌ها در این موضوعات ورود نمی‌کنند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: این مسئله در حالی است که تمام کارشناسان اقتصادی و حتی خود دولت‌ها، رئیس سازمان بودجه معاونان اقتصادی رئیس‌جمهور در تمام دوره‌ها گفتند ارز 4200 تومانی درست نیست و باید حذف شود. اما شجاعت تصمیم‌گیری در این زمینه وجود نداشته است.

او در انتها متذکر شد که اگر دولت حجت‌الاسلام رئیسی در این موضوع مصر باشد و مجلس هم محکم بایستد، قطعاً کار بزرگی صورت می‌پذیرد. چراکه همه نظرات ناشی از مضر بودن این ارز 4200 تومانی است اما در اجرا اراده لازم وجود نداشته است.

 

ارسال نظر