|
شناسه خبر: 5392

سعید باستانی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین»:

انحصار صنعت خودرو باید با واردات برداشته شود

باستانی می‌گوید: ما در هیچ کجا قانون منع واردات خودرو نداریم و دولت فقط در خصوص تولید داخلی می‌تواند با تعرفه میزان واردات را تعیین کند. لذا وجود ممنوعیت واردات خودرو را شورای هماهنگی سران قوا بعد از خروج ترامپ از برجام تصمیم‌گیری کرده است. بنابراین اگر ارز لازم را داشته باشیم می‌توان در این حوزه واردات به‌راحتی صورت پذیرد.

سعید باستانی، کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین» ضمن اشاره به بحثی مبنی بر اینکه در طرح جدید مجلس تمام مردم می‌توانند خودرو وارد کنند در مورد بازار و صنعت خودروی کشورمان گفت: بحث نخست و مهم این است که وظیفه دولت در قبال خودرو چیست. این سؤال هنوز محل اختلاف‌نظر ما است. چراکه به نظر من دولت باید در این موضوع نقش ناظر را ایفا کند نه نقش عامل.

وی افزود: یعنی دولت نباید بگوید من تولید خودرو را زیاد می‌کنم و این موضوع نباید به دولت ارتباطی داشته باشد. یک شرکت می‌تواند تولید خود را کم یا زیاد کند. زمانی که دولت در نقش ناظر ورود می‌کند می‌تواند رگلاتوری برای حوزه‌های مختلف انجام دهد تا با این نقش ارتباط خوبی رابین تولیدکننده و مصرف‌کننده ایجاد کند.

باستانی عنوان می‌کند: با این نحوه مدیریت هم تولیدکننده ضرر نمی‌کند و می‌تواند کار خود را ادامه دهد و در آن بستری که برای او مشخص‌شده رشد کیفی داشته باشد و هم مصرف‌کننده می‌تواند کالای باکیفیت و استاندارد باقیمت مناسب و خدمات خوب پیدا کند.

*ورود دولت در قیمت‌گذاری خودروهای داخلی برای بازار خطرناک است/ انحصار باید برداشته شود

باستانی ادامه داد: در این زمینه اگر انحصار برای برخی از کالاها وجود داشته باشد دولت به بحث قیمت‌گذاری هم ورود می‌کند که این بخش بسیار خطرناک است. اما زمانی که انحصار برای کالایی وجود دارد مجبور به ورود هستند. انحصار به این معنی است که ما داریم سه بر هیچ تولیدکننده را جلو می‌اندازیم و در این صورت باید برای آن قیمت مشخص کنیم.

این نماینده سابق مجلس همچنین بیان کرد: اما در نقش رگلاتوری باید ببینیم چطور می‌شود هم منافع تولیدکننده و هم منافع مصرف‌کننده را در نظر گرفت که در این صورت می‌گوییم هر زمان احساس نیاز کنیم واردات انجام می‌دهیم.

او تصریح کرد: به‌طور مثال به همین منظور و برای تنظیم کردن بازار خودرو مسئولان می‌گویند امسال نیاز است تا در کلاس  x خودرو وارد شود تا بتواند بازار را ازلحاظ قیمت و کیفیت تنظیم کند. دولت ورود پیدا می‌کند و مجوز واردات می‌دهد یا با تعرفه‌ها بازی می‌کند.

باستانی در انتها خاطرنشان کرد: ما در هیچ کجا قانون منع واردات نداریم و فقط در خصوص تولید داخلی دولت می‌تواند با تعرفه میزان واردات را تعیین کند. لذا وجود ممنوعیت واردات خودرو را شورای هماهنگی سران قوا بعد از خروج ترامپ از برجام تصمیم‌گیری کرده است. بنابراین اگر ارز لازم را داشته باشیم می‌توان در این حوزه واردات به‌راحتی صورت پذیرد.

 

ارسال نظر