|
شناسه خبر: 5393

بهزاد رحیمی، عضو هییت‌رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین»:

آزاد شدن واردات خودرو موجب رونق این صنعت خواهد شد

رحیمی معتقد است که با طرح جدید مجلس برای آزاد شدن واردات خودرو، تولیدکنندگان داخلی نیز رقابت را می پذیرند. زیرا زمانی که خودروهای وارداتی با قیمت معقول وارد شوند دیگر کسی حاضر نیست خودروهای داخلی گران قیمت بخرد.

بهزاد رحیمی، عضو هییت‌رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح نو آنلاین» ضمن اشاره به مبحث آزاد شدن واردات خودرو برای عموم مردم در مجلس و این کمیسیون اظهار کرد: چندی پیش نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اعلام کرد که در طرح جدید مجلس تمام مردم می‌توانند واردات خودرو انجام دهند. اما موضوع به این صورت نخواهد بود که همه افراد بتوانند واردات خودرو داشته باشند.

وی افزود: به نظر من این بحث از آن منظر مطرح شد که درگذشته افرادی بودند که خودشان شرکت و نمایندگی در ایران داشتند و به‌طور کل واردات خودرو در انحصار دو یا سه شرکت بود. اکنون سال‌هاست که بازار خودرو در انحصار چند تولیدکننده و واردکننده است و همین مسئله آفت اصلی است.

رحیمی ادامه داد: اما امروز با این طرح پیشنهادی مجلس هر فردی که بیرون از ایران ارز دارد که منشأ آن خارجی است به‌عنوان‌مثال دانشجو یا شاغل باشد یا فعالیت‌های فنی و مهندسی یا سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد، می‌تواند خودرو وارد کند. طبیعتاً سایر مردم در بازار و کارمندان نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

عضو هییت‌رییسه کمیسیون صنایع مجلس اظهار کرد: به‌طورمعمول سه گروه ارز با منشأ خارجی دارند. یکی صادرکننده‌های کالا و خدمات وابسته به خودرو و تولیدکننده. دیگری صادرات خدمات فنی و مهندسی در خارج از کشور که ارزآوری کرده‌اند و عده دیگر هم هستند که از طریق اشتغال در سفارت‌خانه‌ها یا دانشجویان هستند که می‌توانند از این طریق واردات انجام دهند.

*افزایش کیفیت خودروهای داخلی، منوط به واردات آسان خودروهای خارجی است

او خاطرنشان کرد: این موضوع رقابتی را برای خودروسازان داخلی ایجاد می‌کند. به‌هرحال امروز نیازهای مردم در این بخش به دودسته تقسیم می‌شود. نخست اینکه عده ای به بهانه لوکس بودن برخی خودروهای داخلی قیمت ها این محصولات را در بالاترین سطح در نظر می‌گیرند.

رحیمی در ادامه صحبت های خود افزود: اگر واردات خودرو نیز با همین روال صورت گیرد، کسی با این قیمت‌ها سراغ خودروهای داخلی گران قیمت نمی رود، چراکه معادل آن می‌توانند خودروهای باکیفیت‌تر و هیبریدی بخرند. لذا تصمیم مذکور موجب می‌شود تا خودروسازان برای رقابت با خودروهای خارجی کیفیت تولیدات خودشان را بالا ببرند.

وی ادامه داد: گروهی دیگر که شاید بتوان گفت 70 درصد از دهک‌های جامعه متقاضی خودروهای داخلی هستند می توانند با دو شرایط متفاوت صاحب خودرو شوند. یک گروهی که بضاعت مالی لازم را دارند می توانند خودروی خارجی بخرند و درمقابل افرادی که شاید بضاعت لازم را ندارند که خودروهای باکیفیت داخلی را خریداری کنند.

این عضو هییت رییسه کمیسیون صنایع مجلس درانتها عنوان می کند: ما امروز اصلاحات لازم این طرح را انجام دادیم و تحویل شورای نگهبان شده است که اگر شورای نگهبان تائید کند برای اجرا می‌رود. لذا منتظر هستیم تا این پیشنهاد مورد بررسی قرار گیرد بلکه بتوانیم تحولی در صنعت خودروی کشور ایجاد کنیم.

 

ارسال نظر