|
شناسه خبر: 5409

سیدجواد حسینی کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با «صبح نو آنلاین»:

خودروهای خارجی حدود 8 برابر قیمت واقعی خود به فروش میرسند

طی روزهای اخیر خبری بازار خودرو را تکان داده و آن امکان افزایش قیمت بوده است. مطابق تصمیم جدید وزارت صنعت قیمت‌گذاری محصولات پرتیراژ از شورای رقابت گرفته شد تا خودروسازان امکان افزایش قیمت‌ها را پیدا کنند.

 در طول ماه‌های اخیر بحث تولید زیان‌ده شرکت‌های خودروساز و افزایش خودروهای ناقص کف کارخانه به‌همراه مطالبات معوق قطعه‌سازان عاملی شد تا وزیر صنعت وعده رفع مشکلات آن هم طی دو هفته اخیر را اعلام کند. حال در پی افزایش قیمت محصولات سایپا، ایران خودرو نیز دست به افزایش قیمت محصولات خود زد.

سیدجواد حسینی کیا، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «صبح نو آنلاین» درمورد افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا در روزهای اخیر اظهارکرد: اعتقاد خودروسازان این است که از گپ قیمتی بین بازار و کارخانه دلالان استفاده می کنند و این گپ باید به حداقل برسد و این منفعت به خودروسازان برسد.

وی افزود: واقعیت امر و مشکل اصلی این است؛ قیمت گذاری دستوری است و از طرف دیگرممنوعیت واردات به ضرر مردم تمام می شود. حال اگر بخواهیم مشکل حل شود یعنی خودرو ساز خودروی باکیفیت و ارزان قیمت بدهد که قابل رقابت باشد، چاره ای نداریم که دولت سیاستگذار شود.

حسینی کیا ادامه داد: درحال حاضر دولت این نگاه را دارد که منافع مردم حفظ شود در عین حال به واحد تولید هم کمک کند. در واقع قیمت گذاری دستوری باید کنار رود اما با مجوز واردات و تعدیل تعرفه واردات میزان واردات خودرو به کشورنیز آزاد باشد.

*واردات خودروی خارجی به افزایش کیفیت و کاهش قیمت خودروهای داخلی منجر خواهد شد

نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس گفت: این موضوع کمک می کند که خودرو ساز خود را به روز کند و شرایط متعادلی به وجود آید. از طرفی دیگر این موضوع باعث می شود تا نقدینگی جامعه که خودرو را تبدیل به کالایی برای سرمایه گذاری کرده است از این بازار نقل مکان کند.

او عنوان کرد: قیمت دستوری و منع واردات جز به ضرر مردم هیچ سود دیگری ندارد. لذا خودروسازان برای کاهش گپ بازار و کارخانه محصولات را 17 درصد گران کرده اند که این بدین معناست که برخی از خودروها چیزی بالغ بر 40 میلیون تومان گران شده است.

حسینی کیا می گوید: این باعث می شود تا باز هم قدرت خرید مردم در این بازار کاهش پیدا کند و مردم در خرید خودرو ناتوان تر بشوند که این موضوع در واقع نوعی بی تدبیری است.

وی یادآوشد که امروز خودرو خارجی چیزی حدود 8 برابر قیمت واقعی خود به فروش میرسد که با آزاد شدن واردات قیمت آن قطعا پایین می آید و این موضوع باعث می شود تا قیمت خودروهای داخلی هم کاهش داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درانتها متذکر شد که ما در کمیسیون صنایع در هفته آینده در خصوص وضعیت خودرو جلسه ای برگزار خواهیم کرد و تلاش می کنیم در دستور هفته آینده موضوع واردات خودرو در صحن علنی مجلس در دستور قرار بگیرد.

 

ارسال نظر