|
شناسه خبر: 5416

گزارش «صبح‌نو» درباره لیست قیمت ۲۵قلم کالای اساسی را بخوانید

تنظیم بازار با جدول قیمت‌ها

روزبه‌روز قیمت کالاهای اساسی و غیراساسی در حال افزایش است. مردم زیر بار افزایش‌های پی‌درپی کالاها تاب ندارند و سفره خانواده ها روزبه‌روز کوچک‌تر می‌شود. حتی دولت سیزدهم هم تاکنون نتوانسته مرهمی بر این افزایش‌ها پیدا کند تا مردم بتوانند نفس راحت‌تری بکشند.

درحالی‌که براساس آمارهای اعلام‌شده ازسوی مراکز رسمی، حقوق زیر 10میلیون تومانی خط فقر است با وجوداین درآمد قشر متوسط که اغلب کارمند و کارگر هستند به 6میلیون تومان هم نمی‌رسد. اوضاع وقتی درام‌تر می‌شود که وزارت جهادکشاورزی فهرست قیمت رسمی ۲۵قلم کالای خوراکی را اعلام کرد. در این لیست تمام اقلام افزایش داشته است که می‌تواند تحریک‌کننده بازار باشد و حتی به افزایش کالا در بازار آن هم بالاتر از نرخ مصوب موجب شود. براساس فهرستی که این ستاد منتشر کرده است، اقلامی چون نان، شیر، ماست، مرغ، تخم‌مرغ، پنیر و برنج قیمت‌گذاری شده است. این قیمت‌گذاری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ادامه روند گرانی و تورم افسارگسیخته هر روز رکوردهای تازه‌ای بر جای می‌گذارد. براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، مواد غذایی اصلی در کشور طی یک‌سال گذشته نسبت‌به دوره مشابه قبلی، به‌طور میانگین شاهد افزایش قیمتی بیش از ۶۰درصد بوده‌ است. طبق برآوردهای رسمی مرکز آمار ایران، قیمت هر کیلوگرم مرغ و گوشت قرمز در یک‌سال گذشته به ترتیب دوبرابر و ۳۰درصد افزایش یافته و در مقابل، از سال۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ مصرف گوشت ایرانیان حدود ۴۰درصد کاهش یافته است.

براساس تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، در روز ۱۸آبان‌ماه مقرر شد وزارت جهادکشاورزی به‌صورت روزانه قیمت اقلام خوراکی را از طریق رسانه‌ها اعلام کند و مردم و مصرف‌کنندگان نیز با خرید اقلام به قیمت اعلام‌شده رأسا بر نرخ‌ها نظارت کنند و با هرگونه تخلف برخورد شود. وزارت جهادکشاورزی نیز پس از این مصوبه، از آماده‌سازی پلتفرمی برای انتشار قیمت اقلام خوراکی به‌منظور آگاه‌سازی مردم از رنج قیمت اقلام در بازار و جلوگیری از گرانفروشی خبر داد و گفت که قیمت حدود ۲۷قلم کالای خوراکی در این پلتفرم برای آگاه‌سازی مردم منتشر خواهد شد و هر زمان که تغییراتی در بازار رخ دهد قیمت‌ها نیز به‌روز می‌شوند. «ناصر رضایی»، کارشناس اقتصادی در تحلیل قیمت‌های لیست کالاهای اساسی به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «لیستی که اعلام‌شده قیمت‌های پایه را اعلام می‌کند. بازار تاکنون با این قیمت محصولاتش را عرضه می‌کرد؛ قیمت‌هایی که به گفته بازاری‌ها ضرر بوده است اما حالا این اعلام قیمت‌ها به رشد دوباره قیمت‌ها دامن خواهد زد. مگر اینکه دولت با ابزار نظراتی بسیار گسترده وارد عمل شود و از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند اما درواقع دولت با این اقدام هم نمی‌تواند تمام مساله و بحران اقتصادی که برای همه اقشار وجود را حل کند؛ زیرا زیرساخت‌های اقتصادی مشکل دارد.» این کارشناس اقتصادی می‌افزاید: «تولید برنج کشور امسال 50درصد کاهش داشته است. از طرف دیگر، در تولید گندم مشکل داشته‌ایم. روستاها که تولیدکننده موادغذایی هستند یا خالی شده یا ویلاسازی در آن‌ها بازار داغی دارد. همه این‌ها را من می‌دانم و مسوولان هم می‌دانند. تنها مساله‌ای که می‌ماند این است دور یک میز جمع شویم تصمیم بگیریم و با جدیت کار را براساس اصول پیش ببریم.»
 
درج قیمت کارخانه روی محصولات
«سید داوود موسوی»، معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره قیمت‌گذاری تثبیتی کالاهای اساسی گفت: براساس ماده۲۱ قانون الحاق دولت مکلف است قیمت‌گذاری را محدود به برخی کالاهای اساسی حساس و ضروری کند. پیش‌ازاین برخی کالاها مانند برنج وارداتی و شکر و... براساس سیاست‌های دولت، ازجمله بحث رقابت و تغییر نرخ ارز و دیگر شرایط حاکم بر کشور از قیمت‌گذاری تثبیتی خارج شده بودند که براساس تصمیمات جلسه ستاد تنظیم بازار و امکان نظارت بهینه مقرر شده در این خصوص بازنگری شود. وی با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری علاوه‌بر محصولات نهایی، برخی نهاده‌های تولید از قبیل جو ذرت و کنجاله را نیز شامل می‌شود، تصریح کرد: این قیمت‌گذاری و اطلاع‌رسانی، علاوه‌بر کالا، درمورد نهاده‌های تولید که با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شوند نیز اعمال می‌شود.
موسوی با اشاره به تفاوت قیمت‌گذاری کالاهای کشاورزی با کالاهای صنعتی، گفت: درصورت دریافت پیشنهاد و آنالیز ازسوی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت این آمادگی را دارد که در مدت‌زمان مشخص شده، نظر کارشناسی خود را درخصوص قیمت‌های موردنظر اعلام کند.


 روز گذشته قیمت مصوب و تعیین‌شده کلیه کالاهای کشاورزی و اساسی به‌جز چند قلم باقیمانده به وزارت جهاد کشاورزی منعکس شده است و قیمت این اقلام عموما از طریق سامانه۱۲۴ سازمان حمایت برای عموم اطلاع‌رسانی می‌شود. همچنین با توجه به مصوبات ستاد تنظیم بازار، وزارت جهاد کشاورزی باید نسبت‌به اطلاع‌رسانی اقلام کشاورزی اقدام کند. به گفته این مقام مسوول درحال‌حاضر سامانه۱۲۴ سازمان حمایت، قیمت کالاهای اساسی را اطلاع‌رسانی می‌کند اما سامانه نیاز به بازنگری دارد.
موسوی همچنین با اشاره به ضوابط قیمت‌گذاری برای انواع کالاهای تولیدی و وارداتی، گفت: این ضابطه‌ها صرفا ازسوی سازمان حمایت مشخص نشده‌اند، بلکه با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های اقتصادی، سازمان برنامه‌وبودجه، بانک مرکزی و بخش خصوصی و ... تنظیم و مصوب شده است. وی با اشاره به تاثیر موارد مختلف و درنظرگرفتن هزینه‌های تولید در تعیین قیمت‌ها، تصریح کرد: برای مثال درمورد کالاهایی مانند گوشت قرمز و مرغ، ارقام و هزینه‌های اعلام‌شده ازسوی وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌های تولیدی ذی‌ربط، در نظر گرفته شده و قیمت نهایی براساس ضریب مصرف اقلام و خوراک دام و قیمت تمام‌شده خرید نهاده برای تولیدکننده، تعیین می‌شود. همچنین در صورت ضرورت به قیمت‌گذاری کالاهایی مانند برنج وارداتی یا برنج تولید داخل که دارای تنوع کالا و کیفیت هستند، تعیین قیمت باید به‌صورت حداکثر قیمت قابل‌انتظار صورت گیرد تا سایر برندهای تجاری زیر سقف قیمت، رقابت و تعیین قیمت کنند. وی درباره موضوع جایگزین شدن قیمت در کارخانه به‌جای قیمت مصرف‌کننده روی کالاها نیز گفت: با توجه به مشکلاتی که با ارائه تخفیفات غیرمتعارف و بالاتر از ۲۵درصد ایجاد شده، پیشنهاد شد قیمت در کارخانه به‌جای قیمت مصرف‌کننده درج شود که درحال‌حاضر در ستاد تنظیم بازار مطرح شده است. بحث تعیین قیمت مصوب مصرف‌کننده نیز مربوط به اقلام و کالاهای اساسی کشاورزی و مجزا از بحث درج قیمت در کارخانه است که در دستورکار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.

گلایه مردم از افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها
 دخل‌وخرج اغلب مردم با هم نمی‌خواند و همه از این موضوع گلایه‌مند هستند. قشر زحمتکشی که با تمام توان تلاش می‌کنند تا چرخ زندگی‌شان را بچرخانند، هربار با افزایش ناگهانی قیمت‌ها شوکه می‌شوند و احساس ناامیدی می‌کنند. «رضا نقی‌پور» به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «تا کی باید جلوی خانواده‌ام شرمنده باشم. از صبح تا غروب در شرکت کار می‌کنم. بعدازظهر هم در تاکسی اینترنتی کار می‌کنم. وقتی هم خانه می‌رسم ساعت 12شب است. آخر هفته هم کلا در تاکسی اینترنتی کار می‌کنم. باور کنید گاهی از بس درگیر کارم ،خانواده‌ام را نمی‌بینم و گریه‌ام می‌گیرد. شاید این حرف را نباید می‌زدم ولی می‌زنم شاید به کسی بربخورد. این تنها وضعیت من نیست. در خیلی خانواده زن و مرد کار می‌کنند و بچه‌های‌شان در خانه تنها هستند.»
فرد دیگری درباره لیست اعلام‌شده اقلام اساسی می‌گوید: «خسته شدیم. قرار بود تحول ایجاد کنند. این حق مردم است؟ مسوولان اگر نمی‌توانند، حداقل صادق باشند و شفاف با مردم صحبت کنند. آن کاسبی که جنس را گران می‌خرد و باید کلی اجاره مغازه و... بدهد چه گناهی کرده است. این مملکت کلی نابغه اقتصادی دارد که می‌توانند کارها را برنامه‌ریزی کنند. مردم همه از این وضعیت خسته شده‌اند. یک نفر بیاید و این مشکلات را حل کند. نان گران شده و همه اجناس گران شده، یارانه همان است و حقوق هم تغییری نکرده است. بعد دولتمردان ما می‌آیند باافتخار قیمت‌های جدید را اعلام می‌کنند.»

  •  

 

ارسال نظر