|
شناسه خبر: 5436

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با «صبح‌نو آنلاین»:

ارز 4200 تومانی منشا رانت و فساد در اقتصاد است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز 4200 تومانی تبدیل به یک منشا و مبدا فساد در اقتصاد کشور شده است.

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «صبح‌نو آنلاین» ضمن اشارره به حذف و اصلاح ارز 4200 تومانی گفت: من موافق حذف ارز 4200 تومانی هستم. چرا که این ارز 4200 تومانی تبدیل به یک منشا و مبدا فساد در اقتصاد کشور شده است.

وی افزود: این ارز 4200 تومانی بسیاری از منابع ارزی کشور را به باد داده است. ضمن اینکه به آن اهدافی که از ابتدا قرار بود داشته باشد و جلوی بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی را بگیرد هم نرسید. لذا منطقی است که ما جلوی این ضرر را از یک جایی بگیریم.

مرحبا تاکید کرد: اما موضوع مهم اینجا است که به چه روش و چه ترتیبی انجام شود. امیدوار هستیم که دولت یک راه جایگزین مناسب برای آن ارائه دهد چرا که کسی قصد ندارد تا این یارانه را به مردم ندهد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اما هدف ما این است که این یارانه از طریق درست و صحیحی به مردم پرداخته شود. منظور همان یارانه ای است که به ارز ترجیحی اختصاص داده شده است.

او گفت: ما بایستی به هر ترتیبی که هست یک راه صحیحی را برای این موضوع پیدا کنیم و این یارانه را به دست مردم برسانیم. حالا یا به صورت یارانه کالایی یا یک صورت مناسب دیگری که باید مورد بررسی قرار گیرد.

مرحبا عنوان کرد: لذا ما موافق حذف ارز 4200 تومانی هستیم اما به شرط اینکه یک راه حل مناسب جایگزینی را برای آن پیدا کنیم تا دهک های آسیب پذیر جامعه متضرر نشوند.

عده ای اعتقاد دارند که حذف ارز 4200 تومانی ممکن است موجب گرانی و تورم شود؟

وی در پاسخ به سوال مذکور تاکید کرد: اینطور نیست. البته امکان دارد در کوتاه مدت این اتفاق بیفتد اما ما نباید اجازه دهیم که به این سمت برود. اولا که قرار نیست یارانه ها را ما به صورت نقدی به مردم پرداخت کنیم. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین افزود: به عنوان مثال میتوان کارت های اعتباری در اختیار مردم گذاشت و به شکلی غیر نقد شونده شارژ شود تا مردم بتوانند با آن کالاهایی را خریداری کنند بدون اینکه بتوانند پولی را دریافت کنند.البته این ها همگی در این مرحله در حد ایده است.

مرحبا درانتها گفت: این یک ایده ای است که وجود دارد و توسط بعضی اقتصاد دانان مطرح شده است و راه حل های دیگری نیز وجود دارد که باید همگی مورد بررسی قرار گیرند تا به بهترین شیوه و جایگزین برای آن برسیم.

 

ارسال نظر