|
شناسه خبر: 5793

صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

پروژه ساخت مسکن در برخی مناطق آغاز شده است

بدری می‌گوید: اجرای طرح اقدام ملی مسکن توسط دولت آغاز شده است و احتمال می‌رود بیشترین نمود این پروژه سال ۱۴۰۱ باشد.

صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درمورد اجرای قانون جهش تولید و طرح اقدام ملی مسکن توسط دولت و مراحل محقق شده آن توضیح داد: امسال ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال به دولت ابلاغ شده است. اما تمهیدات اجرایی و بحث تهیه زمین زمانبر هستند و همینطور بحث تصویب تصمیماتی که در شورای مسکن کشور باید انجام شود نیز تا حدودی زمانبر است که البته کارهای زیربنایی و ابتدایی آن انجام شده است.

وی افزود: البته برای اینکه اهداف امسال هم قابل تحقق باشد وزارت مسکن و شهرسازی این طرح را دوساله کرده است. یعنی برای دوسال ابتدایی ساخت دو میلیون واحد مسکونی را پیش بینی و برنامه ریزی کرده اند.

بدری تاکید کرد: در برخی از شهرها هم ثبت نام انجام شده و در برخی دیگر از شهرها پروژه ساخت شروع شده است. به عنوان مثال در شهر اردبیل ساخت مسکن ها آغاز شده است اما بحث هایی مثل حمایت تسهیلاتی و منابع مالی صندوق ملی مسکن را دولت باید در بودجه سال آینده پر رنگ تر ببینید.

این عضو کمیسیون عمران ابرازکرد: شاید برخی از شهرها نیاز به الحاق زمین به داخل محدوده شهری و یا تغییر کاربری داشته باشند که کارهای لازم باید انجام شود. اما  مشخص است که شروع کار توسط وزارت راه و شهرسازی خوب بوده است و امیدواریم که با این برنامه ریزی ها تا آخر سال اقدامات تکمیلی هم انجام شود.

او تشریح کرد: البته بیشترین نمود اجرایی این پروژه در سال 1401 خواهد بود. چرا که مقدمات زمانبر است. خداروشکر تا امروز استقبال از طرف مردم هم خوب بوده است. پروژه ساخت در برخی مناطق شروع شده و سال آینده می‌توان انتظار داشت که در نیمه دوم سال برای بحث بهره برداری امیدوار باشیم.

بدری ضمن اشاره به شرایط وامی که در این طرح به متقاضیان تعلق می‌گیرد، بیان کرد: وام برای متقاضیان این مسکن ها از لحاظ قانونی به راحتی انجام پذیر است. اما تمهیدات بین بانک یا بین بخشی توسط وزارت راه و شهرسازی و عنایات شخص رئیس جمهور را میطلبد که خداروشکر این عزم در دولت وجود دارد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در انتها ابراز کرد: مصوباتی در شورای عالی مسکن انجام و مبالغ آن مشخص شده است و سهمیه بانک ها هم مشخص شده است. اما ما به التفاوت سودی که منظور می شود برای واحدهای حمایتی با سود 18 درصد، منابع مالی می خواهد که باید از منابع مالی صندوق توسعه مسکن تامین شود و باید خط اعتباری مسکن مهر را به صندوق ملی مسکن منتقل کنند که تا آخر سال به نظر میرسد این زیربناها کامل شود.

ارسال نظر