|
شناسه خبر: 5808

بهروز محبی نجم‌آبادی، عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

لایحه بودجه ۱۴۰۱ عملیاتی‌تر از لوایح سال گذشته است

محبی نجم‌آبادی می‌گوید: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ عملیاتی‌تر و واقعی‌تر از سال‌های گذشته است. به نظر می‌رسد با برنامه‌های دولت می‌توانیم به رشد ۸ درصدی اقتصادی در سال آتی دست پیدا کنیم.

بهروز محبی نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》ضمن اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۱ که ازطرف دولت به مجلس تقدیم شده است بیان کرد: تا آنجایی که ما در خصوص لایحه بودجه اطلاع داریم می‌توان گفت این لایحه واقعی تر و عملیاتی تر از بودجه سال گذشته است.

وی افزود: بعضی از برنامه ها و اهدافی که مورد توجه قرار گرفته پیام آور این است که وضعیت اقتصادی در کشور را تثبیت کند و رشد 8 درصدی را با تمام توان در دو بعد سرمایه گذاری و بهروری در حوزه های مختلف را فراهم کند.

محبی نجم آبادی تاکید کرد: چرا که اگر دولت 6 سال متوالی بتواند رشد 8 درصدی را محقق کند تازه ما به سال 1390 برمیگردیم. شرایط ناگواری که در یک دهه گذشته اتفاق افتاد و رشد میانگین صفر را برای ما ثبت کرد.

*سن بازنشستگی در ایران پایین است

او در واکنش به اینکه سن حقوق بازنشستگی در این لایحه افزایش داشته، گفت: در سایر کشورها هم میانگین حقوقی که برای بازنشستگان در نظر میگیرند بیشتر از سه سال است از این جهت قطعا سن بازنشستگی در کشور ما سن پایینی است. برای مثال افرادی که در  آموزش و پرورش در 18 سالگی شروع به کار می کنند حتی بعد از 35 سال کار حدود 53 سال دارند و این سن با 67 یا 68 سال برخی کشورها کاملا فاصله دارد.

محبی نجم آبادی تشریح کرد: اینکه کشور بتواند از ظرفیت این موضوع با برنامه استفاده کند روند مثبتی است که بتوانیم سن بازنشستگی را بالا ببریم. این کار می تواند با شرایطی که در کشور وجود دارد و مشکلاتی که صندوق های بازنشستگی دارند و حداکثر استفاده از نیروی انسانی مجرب را در کشور داشته باشند موضوع مفیدی باشد.

این عضو کمیسیون بودجه مجلس ابراز کرد: لذا برای محقق شدن این رشد 8 درصدی یک قسمتی سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور و تلاش برای 4 میلیون میلیارد تومانی نقدینگی که در کشور در سال های اخیر ایجاد شده است. هدایت آن ها به مسیر سرمایه گذاری با حمایت های ویژه ای که دولت خواهد داشت قابل تحقق است.

وی یادآورشد که تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت که تلاش می کند تسهیلاتی که در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد آن ها را به سمتی می‌برد تا کشور در یک شرایط مناسبی از جهت سرمایه گذاری و اشتغال قرار گیرد.

محبی نجم‌آبادی ادامه داد: بخشی از این مسیر به دو قسمت 3.5 و 4.5 تقسیم شده است. که یک قسمت بحث بهره وری است که 4.5 از قسمت سرمایه گذاری و 3.5 از بخش بهره وری دیده شده است.به هرحال ضرباتی که کرونا در سال گذشته و سال های اخیر به اقتصاد کشور وارد کرده است و امروز شرایطی که در کشور به وجود آمده است را نمی‌توان نادیده گرفت اما در یک ثبات نسبی در مقابل با این بیماری قرار گرفته ایم.

عضو کمیسیون بودجه مجلس درانتها خاطرنشان کرد: اکنون به نظر میرسد بعضی از شغل ها آمادگی لازم برای رونق گرفتن را دارند و اگر تلاش مضاعفی در دولت و مجلس صورت گیرد و بتوانیم به این درصد رشدی که در نظر گرفته‌ایم برسیم، رشد اقتصادی دور از دسترس نیست.

ارسال نظر