|
شناسه خبر: 5839

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس در گفت‌وگو با صبح نو آنلاین:

افزایش اعتبار نهادهای خاص در بودجه باعث ناامیدی مردم می‌شود

سعیدی می‌گوید: لایحه بودجه نقاط مثبت زیادی دارد. اما انتظار داشتیم به‌جای افزایش نهاد ریاست جمهور، بودجه زیرساخت‌های توسعه‌ای مناطق محروم افزایش پیدا می‌کرد. انتظار داریم دولتی که خود را دولت محرومان می‌داند گام‌های موثرتری برای رفع محرومیت بردارد.

معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 با اشاره به نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بیان کرد: انتقادات زیادی به این لایحه می‌شود اما نکات مثبتی هم در بودجه سال 1401 وجود دارد.

وی افزود: به عنوان مثال قرار شده است که افزایش حقوق برای کارکنان دولت در دهک های بالا کمترین میزان را داشته باشد و بیشترین افزایش متعلق به دهک های پایین باشد و این رویکرد ما را به عدالت نزدیک‌تر می کند.

سعیدی ادامه داد: از سوی دیگر در این لایحه برای پیش بینی فروش نفت هم تا حد زیادی معقول تر از بودجه سال گذشته رفتار شده است. موضوع فروش اسناد خزانه یا اوراق قرضه هم نسبت به سال گذشته کاهش خوبی داشته است که از 150 هزار میلیارد تومان به 80 هزار میلیارد کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مجلس بیان کرد: یکسری اشکالات جدی هم از نظر ما در لایحه بودجه وجود دارد. یکی از آن ها این است در شرایطی که قرار است بودجه انقباضی بسته شود، این انتظار را داشتیم که برخی از نهادهای فرهنگی که البته حضورشان ضرورت دارد اما در شرایط ویژه کشور اولویت نیستند، کمتر مورد توجه قرار می‌گرفتند. لذا باید بیشترین ریاضت اقتصادی را متوجه این نهادها می‌کردیم به جای اینکه پروژه های عمرانی در مناطق محروم دچار چالش شوند.

او تاکید کرد: به عنوان مثال در حوزه صدا و سیما شاهد افزایش بودجه 56 درصدی هستیم یا به طورمثال برای مصلی تهران پیش بینی بودجه هزار میلیارد تومانی شده است. صد البته ضرروت هستند اما اولویت امروز کشور نیستند. باید اولویت را به حوزه زیرساخت های عمرانی، آب، راه، بهداشت و آموزش در مناطق محروم قرار دهیم.

نماینده مردم چابهار در مجلس می‌گوید که این موضوعات جز نقاط ضعف بودجه است و امیدواریم در کمیسیون تلفیق و مجلس شورای اسلامی اصلاح شوند.

سعیدی همچنین در واکنش به افزایش ۲،۷ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: در خصوص افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری نیز دولتمردان گفتند که ما سر فصل های دیگر را حذف و آن را با یکدیگر تجمیع کرده ایم. اما باز هم مردم نمی توانند این مسئله را بپذیرند. انتظار داشتیم که به جای چنین افزایشی اقدام عادلانه تری انجام دهند. به طورمثال این مبلغ به حوزه زیرساخت های شاخص های توسعه انسانی در مناطق محروم تخصیص پیدا می‌کرد که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

نماینده چابهار درمجلس ابراز کرد: روز گذشته طرح اصلاح آیین نامه داخلی هم مصوب شد که بودجه را عملا دو شوری کردند و یک مقداری کار شاید سخت تر شده باشد اما من مطمئن هستم با جدیتی که آقای قالیباف رئیس مجلس دارد به مسئله ورود‌ می‌کند و این مواردی که به عنوان نقطه ضعف بودجه 1401 می دانیم اصلاح خواهد شد.

*تخصیص و افزایش اعتبار نهادهای خاص باعث ناامیدی مردم می‌شود

وی افزود: به عنوان مثال من نماینده 6  شهرستان هستم که در چهار شهرستان حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد. کماکان میزان دسترسی به آب شرب در پایین ترین رتبه کشور است و سرانه فضای آموزشی در پایین ترین رتبه است. در چنین شرایطی وقتی مردم ببینند چنین اعتباراتی متوجه نهادهای خاصی شده است تا حدودی باعث نا امیدی مردم می شود.

سعیدی در انتها عنوان می‌کند: ما انتظار داریم دولتی که خود را دولت محرومان می داند و ما همگی از جان مایه گذاشتیم تا یک دولت انقلابی به سر کار بیاید گام‌های موثرتری در راستای رفع محرومیت بردارد. احساس می کنم حق مطلب در سازمان برنامه و بودجه نسبت به مناطق محروم به ویژه جنوب استان سیستان و بلوچستان ادا نشده است.

ارسال نظر