|
شناسه خبر: 5841

آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

حذف یکباره ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب افزایش قیمت‌ها خواهدشد

بغزیان گفت: حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه سال آینده به‌جای کنترل بازار بیشتر باعث تنش و افزایش نرخ‌ها می‌شود. چرا که ما می گوییم تخصیص ارز 4200 تومانی موجب حیف و میل و فساد شده است پس بهتر است نظارت را تقویت کنیم تا از حیف و میل آن جلوگیری کنیم. اگر به جای ناتوانی در نظارت بخواهیم اصل موضوع را حذف کنیم تبعات بیشتری برای ما دارد.

آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درخصوص حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی در لایحه بودجه سال آتی بیان کرد: مسلما حذف ارز ترجیحی علیرغم تمام سوء استفاده هایی که از آن شده، تمامش حیف و میل نشده است و کالاهایی با همان نرخ وارد کشور شده و توزیع شده است.

وی تاکید کرد که من معتقد هستم حذف این ارز شاید در یک الی دو هفته اثر خودش را نشان ندهد اما به سرعت نرخ کالاها با نرخ جدید دلاری که قرار است برای کالاهای اساسی تخصیص داده شود شروع به افزایش می کنند.

بغزیان ادامه داد: یعنی با این کار برای عده ای بهانه خوبی درست می شود تا قیمت ها را بهم بزنند. به همین دلیل ما می گوییم دولت اگر نظارت خود را بر قیمت ها قویتر کند این بهانه ها و سو استفاده ها صورت نمی‌گیرد. اما اگر نظارت ضعیف باشد به همین بهانه‌ی حذف ارز 4200 تومانی قیمت کالاها حتی کالاهای غیر اساسی نیز شروع با افزایش می کند.

*تاثیر توافق احتمالی وین و حذف ارز ترجیحی بر اقتصاد کشور چیست؟

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به تاثیر مذاکرات هسته ای و توافق احتمالی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر بازار، گفت: توافق را باید با بازار آزاد همسو بدانیم. چرا که اگر توافق صورت بگیرد در بازار آزاد اثر مثبتی می گذارد و نرخ دلار را کاهش می دهد اما روی کالای اساسی با ارز 4200 تومانی، هرچه فاصله نرخ جدید بیشتر باشد تنش‌ها افزایش خواهد یافت. البته نمی دانم اصلا نرخ جدیدی برای ارز ترجیحی وجود دارد و دولت جایگزینی برای آن در نظر گرفته است یا چگونه می خواهد حمایت کند. زیرا من جایگزینی ندیدم.

او ابرازکرد: نظر من این بود که به جای حذف یکباره ارز ترجیحی، نرخ آن را تغییر دهیم و نظارت را در تخصیص قویتر کنیم. چرا که ما می گوییم تخصیص ارز 4200 تومانی موجب حیف و میل و فساد شده است پس بهتر است نظارت خودمان را تقویت کنیم تا از حیف و میل آن جلوگیری کنیم.

بغزیان در انتها تصریح کرد: اگر به جای ناتوانی در نظارت بخواهیم اصل موضوع را حذف کنیم تبعات بیشتری برای ما دارد و من معتقد هستم باید به تدریج این نرخ افزایش پیدا میکرد تا ما می توانستیم نرخ بازار آزاد را کاهش دهیم.

ارسال نظر