|
شناسه خبر: 5901

کامران ندری، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

آیا موج جدیدی از گرانی در راه است؟

ندری معتقد است که دولت منابع دو برابر کردن یارانه ماهانه را از حذف ارز ترجیحی به دست خواهد آورد. هرچند خود موضوع پرداخت یارانه باعث تورم نمی‌شود اما انتظارات تورمی هم اکنون شکل گرفته و مردم نگران هستند حذف ارز 4200 تومانی موجب بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی شود.

کامران ندری، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درخصوص دو برابر شدن مبلغ یارانه‌‌ ماهانه و تاثیر آن بیان کرد: احتمال این وجود دارد که دولت می خواهد بودجه دو برابر کردن مبلغ یارانه ها را از حذف ارز ترجیحی تامین کند و به احتمال بسیار زیاد قرار است بودجه این طرح هم از فروش ارز ترجیحی در بازار نیمایی تامین شود.

وی افزود: البته نمی دانم این مبلغ را برای دی ماه از کجا قرار است تامین کنند. چرا که دولت در این زمینه خیلی شفاف عمل نکرده است. یعنی در مورد اینکه درآمد های خود را در این چند ماهه از کجا بدست آورده صحبتی نکرده اند.

*گرانی و تورم اقلام اساسی در پیش است

ندری ادامه داد: خود موضوع پرداخت یارانه باعث تورم نمی شود اما انتظارات تورمی هم اکنون شکل گرفته و مردم نگران این هستند که حذف ارز 4200 تومانی موجب بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی شود. حتی همین روزها که هنوز هم این ارز حذف نشده شاهد هستیم که به‌ طور مثال دارو افزایش قیمت داشته است و به احتمال زیاد قیمت مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز هم افزایش پیدا خواهد کرد.

این کارشناس ابراز کرد که البته در خصوص نان نمی‌دانم دولت چه برنامه ای دارد اما اگر یارانه در این بخش هم حذف شود باید منتظر افزایش قیمت نان هم باشیم.

ندری گفت: این ها کالاهای اساسی هستند و به نوعی انتظارات تورمی مردم هم به قیمت این کالاها لنگر شده است. یعنی اگر قیمت این کالاها افزایش داشته باشد مردم از لحاظ روانی احساس می کنند یک موج جدیدی از تورم به وجود می آید.

کارشناس مسائل اقتصادی در انتها اظهار کرد: با توجه به این موضوعات احتمال اینکه در ماه های آینده شاهد یک تورم با توجه به سیاست های دولت باشیم، وجود دارد. اما اینکه شدت آن چقدر خواهد بود بستگی به انتظارات تورمی دارد.

ارسال نظر