|
شناسه خبر: 5902

این خانواده‌ها از ماه آینده یارانه دریافت نمی‌کنند

حذف یارانه خانوارهای پردرآمد همیشه یکی از مسائل جنجالی و بحث برانگیز بوده است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سازمان هدفمندی یارانه‌ها، طبق بند ب تبصره 14 لایحه بودجه، موظف است نهایت تا سه ماه بعد از ابلاغ قانون بودجه، نسبت به دهک‌بندی درآمدی تمامی خانوارهای یارانه بگیر بپردازد. این کار را از طریق شاخص های متقن ثبتی و قابل اتکا انجام دهد و از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان استفاده نماید و پس از دریافت اطلاعات نسبت به حذف یارانه نقدی و معیشتی خانوارهای پردرآمد اقدام نماید.​

خانوارهایی که به حذف یارانه خود معترض هستند می‌توانند با ثبت نام در سامانه الکترونیکی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعتراض خود را ثبت کنند تا پرونده آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. این بررسی از سمت کمیته امداد امام خمینی(ره) و براساس اطلاعات و داده های موجود و میدانی صورت می‌گیرد. این خانواده‌ها پس از بررسی و تشخیص وارد بودن اعتراض آن‌ها می‌توانند یارانه خود را مجددا دریافت نماید.

مقرر شده است تا منابعی که از حذف یارانه اقشار پردرآمد بدست می‌آید صرف حمایت و پشتیبانی از اقشار آسیب‌پذیر شود. این تخصیص منابع براساس اولویت خانواده های تحت پوشش و پشت نوبتی نهادهای حمایتی انجام می‌شود.

این تبصره درحالی نوشته شده‌است که در لایحه بودجه سال 1400 دولت هیچ تکلیفی برای حذف یارانه افراد پردرآمد نداشت. حتی با اینکه در سال‌های گذشته در قوانین بودجه، دولت موظف به حذف یارانه سه دهک پردرآمد بود اما هرگز دولت اقدام جدی در رابطه با این قانون انجام نداد.

ارسال نظر