|
شناسه خبر: 5916

علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت وگو با «صبح نو آنلاین»:

دولت باید تاثیر حذف ارز ترجیحی بر بازار را کنترل کند

شهبازی می گوید: منابع افزایش یارانه نقدی قرار است از طریق حذف ارز ترجیحی تامین شود. مسئله این است که این اقدام به خودی خود تورم زا نیست و دولت قصد دارد یارانه را به دهک هایی اختصاص دهد که واقعا نیاز دارند. این کار باعث توزیع عادلانه خواهد شد.

علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «صبح نو آنلاین» ضمن اشاره به افزایش یارانه نقدی و تامین منابع آن ازطریق حذف ارز ترجیحی بیان کرد: براساس قانون از قبل هم این موضوع وجود داشت که یارانه به دهک های بالا اختصاص پیدا نکند و مبلغ آن را برای دهک های پایین واریز کنند.

وی افزود: در واقع دولت می خواهد چنین اقدامی را انجام دهد و با این کار شاهد توزیع عادلانه یارانه نقدی خواهیم بود. پیش بینی این است دولتمردان این قانون را در راستای برنامه هایی که از قبل بوده اجرا کنند. همچنین حذف ارز ترجیحی برای دولت درآمدهایی دارد که یکی از منابع دولت برای دو برابری کردن یارانه ها خواهد بود.

شهبازی ادامه داد: در دو برابری کردن یارانه ها قرا نیست تغییر خاصی صورت بگیرد و فقط افراد تغییر می کنند. یعنی یارانه دهک هایی که درآمد بیشتری دارند حذف و به دهک های پایین اضافه می شود.

*دولت باید تاثیر حذف ارز ترجیحی بر بازار را کنترل کند

عضو کمیسیون بودجه مجلس در واکنش به اینکه راه های جایگزین برای حذف ارز ترجیحی چیست؟ اظهارکرد: نظراتی در این زمینه وجود دارد که مثلا خود حذف ارز ترجیحی موجب گرانی می شود اما دولت باید این موضوع را کنترل کند تا آن اثر زیادی در بازار و مسائل تورمی نداشته باشد. یکی از آن ها استفاده از ارز نیمایی است.

او گفت: وقتی دولت می گوید که برای سال آینده می خواهد کسری بودجه نداشته باشد بدین معنی است که قرار است دیگر تورم نداشته باشیم و من معتقد هستم که می شود این موضوع را کنترل کرد. البته در مباحثی که در کمیسیون تلفیق با همکاری سازمان برنامه و بودجه انجام خواهد شد راهکاری که کمترین اثر تورمی را داشته باشد انتخاب می شود.

شهبازی تاکید می کند: ارز 4200 تومانی تاکنون مورد سو استفاده افراد خاص قرار می گرفت و هیچ کنترل و نظارتی هم بر آن وجود نداشت. بنابراین حذف آن هیچ تفاوتی هم نسبت به الان ندارد. شاید بتوان گفت برخی ارز دولتی گرفتند و به تعهداتشان عمل کردند اما بخش عمده ای از آن ها به تعهدات عمل نمیکردند و اقلام با همین قیمت های آزاد توزیع میشد.

عضو کمیسیون بودجه مجلس در انتها خاطرنشان کرد: دولت در این زمینه پیشنهاداتی را داده است و بستگی دارد که کمیسیون تلفیق و مجلس در این زمینه چه تصمیمی بگیرند. لازم به تاکید است که مجلس و دولت سعی دارند با تعامل حداکثری تصمیماتی را اتخاذ کنند تا به نفع اقتصاد و مردم باشد.

ارسال نظر