|
شناسه خبر: 5917

بهزاد رحیمی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با «صبح نو آنلاین»:

خودروسازان به قول خود عمل نکردند| استیضاح وزیر صمت دور از انتظار نیست

رحیمی می گوید: بارها اعلام کردیم که با نحوه قیمت گذاری خودرو مخالف هستیم. درهمین راستا قرار شد کارگروه قیمت گذاری خودرو تشکیل شود که هنوز تشکیل نشده است. لذا طبق شنیده ها طرح درخواست استیضاح وزیر صمت درحال جمع آوری است. به نظر من استیضاح خیلی دور از انتظار نیست.

بهزاد رحیمی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «صبح نو آنلاین» با اشاره به تذکر مجلس به وزیر صمت درمورد قیمت گذاری خودرو بیان کرد: در جلسه اخیر کمیسیون صنایع با وزیر صمت کاملا با این شیوه قیمت گذاری مخالف بودیم و زمانی که وزیر آمد و رای اعتماد گرفت در  جلسه ای قرار شد در وهله اول ضمن توجه به کیفیت خودروها، عرضه را افزایش دهند تا مردم دسترسی راحت تری به خودرو داشته باشند و حاشیه ای که در بازار خودرو به وجود آمده است از بین برود.

وی افزود: تنها راه حل هم افزایش عرضه است. درهمین راستا قرار بود در کوتاه مدت حدود 200 هزار دستگاه خودرویی که در انبارها به عنوان خودروهای ناقض مانده است، عرضه شود و به مازارد آن هم تا سال 1401 قول دادند که یک میلیون و ششصد هزار دستگاه خودرو تولید کنند.

رحیمی ادامه داد: زمانی که این عرضه اتفاق بیفتد و مصرف کننده نیاز نباشد که به دام بازار و دلال یا این قرعه کشی هایی که بیشتر جنبه بخت آزمایی دارد، بیفتد آن زمان حاشیه سودی که به جیب دلال میرود بخشی از آن می تواند به نفع خودروساز باشد. اما به قول خود عمل نکردند و خودسرانه قیمت ها را افزایش دادند.

*از شرایط صنعت خودرو ناراضی هستیم

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس گفت: راه دیگر هم برای کنترل قیمت، کاهش هزینه ها بود. این صنعت هزینه های مالی دارد که حدود 10،12 درصد قیمت تمام شده هر خودرو مربوط به هزینه های مالی است که خودروسازان از بانک ها وام گرفتند. در حالی که منابع قابل اطمینانی از جمله دارایی های مازاد، املاک و.. دارند که می توانستند آن ها را تبدیل کنند و هزینه های بانکی آن ها را خریدار پرداخت نکند.

وی تاکید کرد: با این شرایط ما بارها اعلام کرده بودیم که از این وضعیت ناراضی هستیم و نمایندگان تذکراتی دادند. در همین راستا قرار شد یک کارگروه تشکیل شود. البته هنوز هم تشکیل نشده است و اینطور که شنیدم طرح درخواست استیضاح وزیر صمت نیز درحال جمع آوری است.

رحیمی در انتها یادآورشد که بحث استیضاح قبلا هم مطرح شده بود اما چون در این هفته در مجلس نبودیم همفکری زیادی صورت نگرفت اما به نظر من استیضاح وزیر صمت خیلی هم دور از انتظار نیست.

حمیدرضا پیرهادی

ارسال نظر