|
شناسه خبر: 5950

بهروز محبی‌نجم‌آبادی، عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

برآورد دقیقی از حذف ارز 4200 تومانی نداریم

عضو کمیسیون بودجه مجلس معتقد است ارز ۴۲۰۰ تومانی با هدف تسهیل معیشت اقشار ضعیف جامعه مطرح و اجرا شد اما امروز به واسطه عدم نظارت و گرانی‌هایی که به مردم تحمیل شده آستانه تحمل جامعه کاهش یافته است. بنابراین باید با وسواس و با دقت و حساب شده ارز ترجیحی را حذف یا جایگزین آن را پیداکنیم و چاره دیگری نداریم.

بهروز محبی‌نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 در خصوص حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی می‌گوید: ارز 4200 تومانی وجود خارجی ندارد. درحالی که این یک مدل یارانه دادن به طبقات آسیب پذیر است، به خصوص در کالاهای اساسی، نهاده های دامی و دارو که نیاز اصلی قشر عظیمی از جامعه است این یارانه را پرداخت می کنیم.

وی افزود: حال سوال اصلی این است که آیا مجموعه هدف ما بهره درستی از این یارانه می‌برد یا خیر؟ امروز شاهد هستیم که بسیاری از همسایگان ایران از این ارز 4200 منتفع می‌شوند. به واسطه اینکه قاچاق دارو به صورت گسترده اتفاق می‌افتد و قاچاق سایر اقلام اساسی نیز نشان می‌دهد که در این مبحث دچار مشکل هستیم.

محبی‌نجم‌آبادی ادامه داد: بنابراین باید یک راهکار بهتری را پیدا کنیم. اما اینکه ارز 4200 تومانی را حذف کنیم نیز به تنهایی نمی‌تواند راه حل باشد و سوال به وجود می‌آید که با حذف ارز 4200 تومانی چه مقدار دچار تلاطم اقتصادی می‌شویم و تورم به چه صورت پیش می‌رود؟ عده‌ای در پاسخ به این سوال می‌گویند هفت تا هشت درصد تورم خواهیم داشت اما برخی از کارشناسان اقتصادی گفته‌اند 20 درصد بر تورم اثر گذار است.

عضو کمیسیون بودجه مجلس تاکید کرد: این نشان می‌دهد که هم اکنون برآورد صحیحی از حذف ارز 4200 تومانی نداریم. معتقد هستم که باید در یک مقطع زمانی مشخص و به مرور به همان صورت که در گذشته به 17 کالا ارز ترجیحی اختصاص می‌دادیم که هفت کالای آن در دوره های قبلی اتفاق افتاد، این تصمیم اتخاذ شود.

*هنوز مشخص نیست جایگزین ارز ۴۲۰۰ تومانی چه خواهد بود

او می‌گوید: اگر امروز در بحث دارو ارز 4200 تومانی حذف شود چه اقدامات جایگزینی قرار است صورت بگیرد؟ این موضوعات هنوز برای ما روشن نشده است. این اقدام باید مورد به مورد با فاصله‌های زمانی چک و تست و عواقب آن به درستی رصد شود. ناگهان کاری نکنیم که کشور دچار چالش دیگری شود.

محبی‌نجم‌آبادی خاطرنشان کرد: امروز به واسطه عدم نظارت و گرانی‌هایی که به مردم تحمیل شده آستانه تحمل مردم کاهش پیدا کرده است و ازطرف دیگر نیز هنوز در جهت رضایت مردم، به خصوص 5 دهک اول کار جدی صورت نگرفته است. بنابراین باید با وسواس و با دقت و حساب شده این موارد را جلو ببریم و چاره دیگری نداریم.

این عضو کمیسیون بودجه مجلس درانتها اظهار کرد: ما باید حداقل به 5 دهک مردم یارانه بدهیم. که یکی از این مدل ها همین ارز 4200 تومانی بود و به هرحال یکسری عواقب و مشکلاتی را پیرامون خودش دارد اما برای جایگزینی آن هم باید با دقت و حساب شده جلو برویم.

ارسال نظر