|
شناسه خبر: 5974

جعفر راستی، نماینده مردم شبستر درمجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

تغییرات زیادی روی بودجه صورت خواهد گرفت

راستی می‌گوید: فعلا بودجه پیشنهادی است و تا زمانی که از خروجی مجلس بیرون نیاید، تبدیل به قانون نخواهد شد. بنابراین ایرادات بودجه را پس از قانون شدن باید دید چرا که این لایحه امکان دارد تغییرات بسیاری داشته باشد و به احتمال فراوان تغییرات زیادی هم صورت خواهد گرفت.

جعفر راستی، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 ضمن اشاره به موافقت نمایندگان با تغییر ساز و کار بررسی لایحه بودجه در مجلس با هدف هم‌افزایی بین 2 قوه و صرفه‌جویی در وقت و هزینه درخصوص اینکه آیا دو شوری شدن بررسی بودجه باعث افزایش کیفیت بررسی می‌شود؟ بیان کرد: در هر دو صورت تفاوتی نمی کند و مهم بررسی بودجه به صورت تخصصی در کمیسیون ها است.

راستی ادامه داد: اگر کمیسیون ها روی این موضوعات به خوبی کار کنند و نمایندگانی که از کمیسیون ها در کمیسیون تلفیق حضور دارند تمام زوایا لایجه را چکش کاری کنند کار مجلس سبک می شود.

وی افزود: درحال حاضر ساز و کار فعلی وقت مجلس را می گیرد و با توجه به مشکلات عدیده و موضوعات مهمی که مجلس باید به آن ها بپردازد شاهد خواهیم بود که حدود ۲ ماه از وقت مجلس به لایحه بودجه تعلق خواهد گرفت.

راستی ادامه داد: در شکل جدید و طرح جدیدی که مصوب شده تا حدودی وقت مجلس را آزاد کرد تا در کمیسیون ها بیشتر روی بودجه کار شود. چرا که در صحن فقط نظرات گفته و بیشتر روی کلیات کار می شود. اما در کمیسیون ها که بر موضوع تخصصی اشراف دارند، کار تقسیم بندی می‌شود و نمایندگان بر اساس موضوع خودشان نظر می دهند و موضوعات به بحث گذاشته می شود.

او تاکید کرد: به عنوان مثال در موضوع کشاورزی 290 نماینده نظرات مختلف داده اند و این نظرات به کمیسیون کشاورزی می‌رود و اعضای کمیسیون روی این نظرات تصمیم گیری می کنند و سپس به کمیسیون تلفیق میرود و در کمیسیون تلفیق هم چون تمام کمیسیون ها حضور دارند در حدود 15 روز چکش کاری نهایی انجام می شود و به صحن مجلس می آید در صحن هم برای کلیات رای گرفته می شود.

این نماینده مجلس معتقد است که با این طرح نه تنها از اتلاف وقت جلوگیری می‌کنیم بلکه به راحتی آن را مدیریت خواهیم کرد و باعث بررسی بهتر و دقیق‌تر بودجه خواهد شد.

راستی در انتها تاکید می‌کند که با این حال فعلا بودجه پیشنهادی است و تا زمانی که از خروجی مجلس بیرون نیاید، تبدیل به قانون نخواهد شد. بنابراین ایرادات بودجه را پس از قانون شدن باید دید چرا که این لایحه امکان دارد تغییرات بسیاری داشته باشد و به احتمال فراوان تغییرات زیادی هم صورت خواهد گرفت.

ارسال نظر