|
شناسه خبر: 5984

جمشید عدالتیان، کارشناس و استاد اقتصاد در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》مطرح کرد:

حذف بی برنامه ارز 4200 تومانی تورم 50 درصدی در پی دارد

عدالتیان می‌گوید: ارز 4200تومانی مثل سنگی است که در زمان آقای جهانگیری در چاله انداخته شده است و امروز در آوردن آن بسیار سخت شده است. اگر جوانب مختلف حذف ارز ترجیحی سنجیده نشود ممکن است سال آینده با تورم ۵۰ درصدی روبرو شویم.

جمشید عدالتیان، کارشناس و استاد اقتصاد در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》 درمورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گوید: باحذف ارز 4200 تومانی برای دارو یا نان و پرداخت یارانه مستقیم موضوع حل نمی شود. چرا که بسیاری از اقشار به نان با قیمت مناسب نیاز دارند و با پرداخت یارانه مستقیم به پنج دهک اول جامعه نمی شود جلوی افزایش قیمت نان و دارو را گرفت.

وی افزود: هرچند به نظر می‌رسد دولت در مورد سایر کالاهای اساسی شاید راه دیگری نداشته باشد و این مسیری است که باید گذرانده شود و به سمت ارز تک نرخی حرکت کنیم. اما چگونگی آن بحث برانگیز است.

عدالتیان تاکید کرد: نکته مهم این است که تحولات ارزی جدا از تحولات دیگر انجام شود. مثلا سیستم بازار در ایران بسیار دولتی است و باید در این زمینه خصوصی سازی صورت بگیرد یا در فضای کسب و کار تغییراتی به وجود آید.

*ارز ۴۲۰۰ تومانی سنگی است که در زمان جهانگیری به چاه انداخته شده است!

وی گفت: یک بعدی در اقتصاد کار کردن به هیچ وجه جواب نمی دهد و فقط منجر به سردرگمی بیشتر می شود. ارز 4200تومانی مثل سنگی است که در زمان آقای جهانگیری در چاله انداخته شده است و امروز در آوردن آن بسیار سخت است.

این کارشناس متذکر شد که حذف ارز 4200 تومانی بدون در نظر گرفتن رفرم های دیگر اقتصادی و فقط با پرداخت یارانه مستقیم موجب تورم شدید می شود.

عدالتیان تصریح کرد: نظام اقتصادی ما نیاز به تغییر و تحولات کلی تری دارد. امروز به صورت واضح مشخص نیست که می‌خواهیم به کدام سمت حرکت کنیم. یعنی می خواهیم به سمت یک اقتصاد بسته تر برویم و یا به سمت اقتصاد باز حرکت کنیم.

وی افزود: با حذف ارز 4200 تومانی احتمال میرود که یک تورم 50 درصدی را در سال آینده داشته باشیم و یک یارانه اضافه به پنج دهک اول جامعه می دهیم و وضعیت بازنشستگان، حقوق بگیران ثابت که در پنج دهک اول جامعه نیستند نیز مشخص نیست و با این کار به عدالت اجتماعی اقتصادی هم نزدیک نخواهیم شد.

تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه بیان کرد: به اعتقاد بنده سه کار باید در این مورد انجام شود. یکی مدرنیزه کردن یا نو سازی اقتصاد کشور، دوم اینکه در این نوسازی، محیط زیست در نظر گرفته شود چرا که یک خطر بالقوه است و در خیلی از مناطق شاهد نشست زمین و کم آبی و مشکلات دیگر هستیم و نکته سوم اینکه در خصوص عدالت اجتماعی اقتصادی یک سیاست مناسب و درستی را در پیش بگیریم.

او می‌گوید: برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که رشد اقتصادی کشور بالای 8 درصد باشد و اگر این موضوع پایدار باشد بعد از گذشت 9 سال درآمد ملی ما دو برابر شود و در 18 سال 4 برابر شود در آن زمان اقتدار اقتصادی به گونه ای خواهد بود که هیچ کدام از مشکلات امروز را نخواهیم داشت.

عدالتیان در انتها خاطرنشان کرد: برنامه های کوتاه مدت و ضربتی در اقتصاد جواب نمی دهد و فقط موجب عوارض دیگر می شود. سازمان برنامه و بودجه باید برنامه هایش برنامه مکمل و همه جانبه باشد.

ارسال نظر