|
شناسه خبر: 6004

علی‌اکبر علیزاده، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

جهش صادرات در محصولات کشاورزی دشمنان را نگران کرده است

علیزاده می‌گوید برگشت محصولات صادراتی کشاورزی به دلیل جهش صادراتی است که دراین حوزه اتفاق افتاده و استاندار محصولات تولیدی کشور همچنان قابل قبول است.

علی‌اکبر علیزاده، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》درخصوص محصولات کشاورزی صادراتی که به دلیل سمی بودن و عدم کیفیت کافی به کشور برگشت داده شد، بیان کرد: در زمان دولت قبل اصلا به برخی از کشورها صادرات محصولات کشاورزی نداشتیم و تنها به بعضی از کشورها مثل روسیه این صادرات انجام میشد. آن هم خود کشاورزان در حد جزیزه بسیار کوچک، صادرات می کردند و این کل صادرات محصولات کشاورزی ما در دوره قبل بوده است.

وی افزود: دولت سیزدهم یک جهشی را آغاز و موانع را برطرف کرد و از آن طرف جهاد کشاورزی، کشاورزان را تشویق کرد و در نتیجه محصولات بسیاری به کشورهای هند، ترکمنستان، روسیه و عراق صادر کردیم.

علیزاده می‌گوید: اکنون دوران جدیدی برای کشاورزی آغاز شده است و به دلیل سرعت بالای این کار هنوز نتوانسته‌ایم کشاورزان خودمان را با استانداردهای کشورهای مورد هدف منطبق کنیم. اینطور نیست که محصولات ما بد یا بی کیفیت باشند اما به عنوان مثال موضوع برگشت محصولات از کشور روسیه بر سر دو مورد علف کش و سم است که اتحادیه اروپا آن را قبول دارد اما استانداردهای روسیه این ها را نمی پذیرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: به همین دلیل برخی محصولات از روسیه برگشت خورده است. اما شما دقت کنید این حاشیه سازی ها از جانب چه رسانه هایی اتفاق افتاده است؟ مثلا دویچه وله و بی بی سی یا صدای امریکا هستند که مدام این اخبار را بزرگنمایی می‌کنند.

او می‌گوید: اما واقعیت داستان این است که یک هیاتی هم از کمیسیون کشاورزی و هم از دولت به روسیه رفتند و استانداردها را برسی کردند و توافقات خوبی حاصل شد و قرار شد از کشور روسیه هم به ایران بیایند و گلخانه هایی که قرار است محصولاتشان به آن کشور صادر شود را بازدید و نمونه گیری کنند تا این مشکل حل شود.

علیزاده ادامه داد: محصولاتی که چندین سال است در بازار عرضه می شود هیچ تفاوتی نکرده است و هیچ اتفاق خاصی هم در کشور رخ نداده است و تنها بحث به دلیل تفاوت استانداردها در دو کشور است.

وی افزود: ما از گذشته معاونت حفظ نباتات داشتیم و این موضوع مربوط به امروز نیست. محصولات همواره کنترل شده است. حتی سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت هم این مسئولیت را همواره انجام داده‌است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در انتها خاطرنشان کرد: این اتفاق به دلیل جهش صادراتی است که اتفاق افتاده است. هرچند باید استاندارد کشور هدف را در نظر بگیریم. در مورد تمام محصولات این موضوع وجود دارد مثلا برای صادرات خودرو به کشورهای دیگر هم همین داستان وجود داشت و کشورها استانداردهای متفاوتی دارند.

ارسال نظر