|
شناسه خبر: 6049

حجت الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با 《صبح نو آنلاین》:

مصوبه مجلس برای واردات خودرو لازم‌الاجراست

فیروزی می‌گوید: در حال حاضر مصوبه مجلس برای واردات خودرو از نظر شورای نگهبان تایید شده بنابراین قانون لازم الاجرا است و باید هرجه سریع‌تر اجرایی شود.

حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با《صبح نو آنلاین》با اشاره به لزوم واردات خودرو و وضعیت اجرا یا عدم اجرای مصوبه مجلس برای واردات خودرو بیان کرد: در موضوع خودرو چند موضوع مطرح است. یکی اینکه آیا نیاز به واردات خودرو داریم؟در پاسخ باید گفت که درحال حاضر ما از نظر تمام کارشناسان نیاز به واردات خودرو داریم. نخست اینکه میزان تولید و عرضه صنعت خودروی کشور به اندازه تقاضا نیست و خلایی وجود دارد و باید آن را با واردات پر کرد.

وی در ادامه تاکید کرد که همیشه در تمام جوامع افرادی هستند که تمایل دارند از خودروهای خارجی استفاده کنند و اکنون ما نمی توانیم برای آن درخواست ها پاسخی نداشته باشیم.

فیروزی بیان می‌‌کند: سوال دوم در این خصوص آن است که آیا واردات خودرو برای اقتصاد کشور مشکلی ایجاد می کند و به تولید صدمه میزند؟ پاسخ این است که خیر به تولید صدمه ای نمیزدند. چرا که با ساز و کار مجلس که آنجایی که تولید داخلی پاسخگو نیازهای کشور را نمی‌دهد، باید واردات انجام شود و این مهم به معنی واردات مدیریت شده است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار کرد که برخی سوال می‌کنند آیا وارداتی که نمایندگان مجلس حامی آن هستند ارز بری از کشور دارد که به اقتصاد کلان صدمه بزند؟ پاسخ این است؛ خیر. آن مصوبه ای که مجلس از ابتدا به دنبال آن بوده است یعنی هم آن چیزی که مصوب شد و هم آنچه که فراتر از این مصوبه بود که بحث واردات از طریق ارزهای خارج از کشور  یعنی ارزی که تعهدی به دولت ندارد را مطرح می‌کرد، به طور کلی در هیچ کدام از این طرح ها بحث خروج ارز را نداشتیم.

وی ادامه داد: نکته بعدی این است که آیا ما در واردات خودرو محدودیت های قانونی داریم؟ این مانع هم وجود ندارد و قبل از این هم منع قانونی برای این موضوع وجود نداشته است. در حقیقت این مصوبه مجلس تاکیدی بر اجازه واردات خودرو است. لذا نه تنها منعی وجود ندارد بلکه تاکید و الزامی هم برای دولت ایجاد شده تا بتواند به صورت مدیریت شده خودرو وارد کند.

فیروزی در پاسخ به اینکه سرانجام مصوبه مجلس برای واردات خودرو چه شد؟ گفت: اینکه سرانجام مصوبه مجلس چه شده است را قانون اساسی می گوید زمانی که یک مصوبه ای در مجلس تصویب شود و بعد به تایید شورای نگهبان برسد عملا قانون و لازم الجرا است. هم اکنون این مصوبه در مجلس به تصویب رسیده و شورای محترم نگهبان هم گفته است که ما نظرمان تامین شده است و به معنای تایید این قانون است و لذا این موضوع از حیث اجرایی منعی ندارد و باید اتفاق بیفتد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: درحال حاضر هیات عالی نظارت بر مصوبات مجمع تشخیص ایراد کلی به این طرح گرفتند که باید در مورد آن با مجلس و شورای نگهبان جلسه برگزار کنند و پاسخ ها را بشنوند و بلا تکلیف گذاشتن مصوبه مجلس به صلاح نیست. ضمن اینکه وظیفه هیات رئیسه مجلس این است که از کیان مجلس دفاع کنند.

فیروزی در انتها می‌گوید: به هرحال مجلس ساعت ها روی این موضوع وقت گذاشته و جلسات کارشناسی برگزار کرده است و ساعت ها زمان صحن مجلس به این موضوع اختصاص پیدا کرده است و نمی شود این کار کارشناسی نمایندگان را بلا تکلیف گذاشت. لذا حتما باید رئیس محترم مجلس هم از این مصوبه دفاع کنند که اجرایی شود.

ارسال نظر