|
شناسه خبر: 6099

سیب زمینی هم از سبد خانوار حذف می شود!

با فروکش کردن تب افزایش قیمت گوجه فرنگی، این روز‌ها سیب‌زمینی پیشتاز افزایش قیمت سبزی و صیفی در مغازه‌های میوه‌فروشی سطح شهر تهران شده است.

با وجود مباحث مطرح در زمینه مرجوع شدن برخی محموله‌های صادراتی میوه و سبزی مانند سیب زمینی از ازبکستان و ترکمنستان و تاثیر احتمالی رشد عرضه این محصول بر کاهش قیمت خرده فروشی، نرخ سیب زمینی طی چند روز گذشته سیر صعودی داشته است.

به نحوی که اکنون میوه فروشی‌های سطح شهر هر کیلوگرم سیب زمینی را به نرخ ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌کنند. این افزایش قیمت در شرایطی است که نرخ عمده فروشی و خرده فروشی سایر انواع سبزی و صیفی در میادین و میوه فروشی‌های سطح شهرنه تنها نوسان کمتری نسبت به هفته گذشته داشته است بلکه با وجود بارش‌ها و شرایط نامساعد جوی نرخ برخی اقلام مانند گوجه‌فرنگی افت یک تا ۲ هزار تومانی قیمت را تجربه کرده است.

با این وجود برخی، افزایش صادرات سیب زمینی را به برخی کشور‌های همسایه، عامل این رشد قیمت می‌دانند. علاوه بر آن فاصله قیمت کف، سقف و ممتاز انواع سیب‌زمینی نورس و سیب زمینی ترشی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار فاصله مشهودی با نرخ خرده‌فروشی این اقلام دارد، به نحوی که نرخ هر کیلوگرم سیب‌زمینی نورس در نرخنامه سازمان میادین به ترتیب ۴ هزار، ۶ هزار و ۷ هزار تومان و سیب زمینی ترشی ۸ هزار، ۱۰ هزار و ۱۲ هزار تومان تعیین شده است.

با در نظر گرفتن میزان سود مصوب خرده‌فروشی این محصول در واحد‌های صنفی، رشد ۲ تا ۵ هزار تومانی این محصول را در سطح خرده‌فروشی شاهد هستیم.

قیمت-صیفی-جات

 

 

ارسال نظر